tv3.lv

Valsts apmaksāto medikamentu ierobežojumi apdraud cilvēku dzīvības

Pirms dažiem mēnešiem par sabiedrības saziedotiem 120 tūkstošiem eiro Zanei Lazdiņai Vīnē veica veiksmīgu plaušu transplantāciju. Tomēr Zanes sekmīga atlabšana pēc operācijas pašlaik ir zem jautājuma zīmes. Dzīvībai nepieciešamās zāles, kas organismam palīdzētu pieņemt jauno orgānu, valsts kompensē tikai daļēji. Un Zane nebūt nav vienīgā paciente, kuras dzīvību apdraud ekonomiskie apstākļi. 

2014. gada 14. septembrī 2:29

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Imūnsupresīvas zāles Zanei Lazdiņai ir zelta vērtībā. Pēc plaušu transplantācija tās viņai jādzer visu mūžu. Bet jau tagad, dažus mēnešus pēc operācijas, sievietei to var pietrūkt. Vīnes mediķu izrakstītas un Latvijas ārstu konsīlija apstiprinātas zāles maksā 19 tūkstošus eiro gadā. Bet valsts līdzdalības griesti ir 14 228 tūkstoši eiro. Zane ir 1.grupas invalīde ar pabalstu 106 eiro mēnesī. Iespējas piemaksāt par zālēm 500 eiro mēnesī viņai nav. Pašlaik viņa cīnās ar pieaugušo nedrošības sajūtu.

“Tas prieks un tā laimes sajūta, ka tev ir atkal atgūta veselība. Tā problēma, kas ir ar zālēm, nespēj nomākt to visu prieku tiešām, un laimi. Es nezinu, kā tas atrisināsies,” stāsta Zane Lazdiņa.

Zane ir vienīgā Latvijā ar šādu diagnozi. Un individuālas kompensācijas griesti ir noteikti vienādi visiem. Veselības ministrijas pārstāvji strikti norāda: izņēmumu nebūs.

“Man liekas, ka mēs nevaram akcentēties un skatīties uz šo kā un kaut kādu milzīgu izņēmumu. Mums ir jāskatās uz to, ko mēs ar esošo kompensācijas sistēmu varam nodrošināt pacientiem. Un jārēķinās ar to, ka katru gadu šīs finansējums nemainās un papildus naudas nav. Mēs nevaram vienam pacientam kaut ko dot vairāk, jo tas nozīmē kādam citam atņemt,” norāda Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks

Pulmonālās Hipertensijas biedrība ir lūgusi ministrijai iekļaut plaušu transplantāciju kompensējamo diagnožu sarakstā. Pat ja tas tiktu izdarīts, tas problēmu neatrisinās, uzskata ierēdnis. “Pat ja tā plaušu transplantācija būtu, tad šīs konkrētas zāles vienalga nebūtu sarakstā,” norāda J. Zvejnieks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču kompensācijas griesti ir par zemu ne tikai Zanes gadījumā. Pagājušajā gadā papildus finansējumu meklēja 50 no 506 pacientiem ar retām slimībām, kam tiek piemērotas individuālas kompensācijas. Vairāk nekā pusei – 34 cilvēkiem, izdevās vienoties par daļēju kompensāciju ar zāļu ražotājiem. Pārējie – vai nu meklēja ziedotāju palīdzību, vai arī zāles nelieto, kas ir dzīvībai bīstami.

“Tā ir reta un hroniska slimība. Un visbiežāk, tas būs letāls iznākums tuvāko gadu laikā, jo pacients nesaņem šīs zāles. Viņš nespēj par tām samaksāt. Kad cilvēks saņem vēstuli par to, ka šīs līdzmaksājums ir 2 tūkstoši eiro mēnesī, protams ka pēc kāda laika šīs telefons vairs neatbild,” skaidro Pulmonālās Hipertensijas biedrības vadītāja  Ieva Plūme.

Pacientu nevalstisko organizāciju pārstāvji ir iesnieguši Ministru Kabinetā pieprasījumu izveidot speciālo reto slimību programmu. Viņi uzskata, ka slimniekam nepieciešamo zāļu nekompensēšana ierobežo cilvēka tiesības un dzīvību, kas ir nostiprinātas Satversmē.

Zanei ar farmaceitiem vienoties neizdevās. Šomēnes iztrūkstošus 500 eiro viņai apmaksāja Pulmonālās Hipertensijas biedrība. Bet 14.oktobrī sieviete atkal dosies uz Vīnes klīniku uz pārbaudēm un palūgs, lai austriešu ārsti ļautu viņai iegādāties zāles no depozīta – naudas, kas vēl nedaudz ir palikusi no saziedotiem līdzekļiem. Ko darīt tālāk, sieviete nezina. Vēlreiz prasīt ziedotāju atbalstu viņai ir kauns.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm