Valdība nākamnedēļ plāno turpināt lemt par mājsēdes nepieciešamību nedēļas nogalēs

2021. gada 5. februārī 16:25

Covid-19 saslimstības riski Latvijā joprojām ir ļoti augsti un šobrīd nav iespējams atcelt vai mīkstināt lielāko daļu jau iepriekš noteikto drošības pasākumu, vienlaikus valdība vēl nākamnedēļ plāno turpināt lemt par mājsēdes nepieciešamību nedēļas nogalēs, "Skaties.lv" informēja Veselības ministrijā (VM).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pagaidām līdz 7. februārim mājsēde no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00 jāievēro naktīs no piektdienas uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu. Šajā laikā cilvēki ārpus mājas var būt tikai neatliekamas nepieciešamības dēļ, piemēram, lai dotos uz darbu vai ārstniecības iestādi. Obligāti ir jāaizpilda pašapliecinājums, norādot savus personas datus un pārvietošanās iemeslu. Līdzi jābūt pasei vai ID kartei.

Lasi vēl: Atsakoties no komandantstundas brīvdienās, policija varētu pastiprināti ierobežojumus kontrolēt pa dienu un vakaros


VM arī aicina tāpat kā līdz šim ikvienu, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, to darīt. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.


VM arī informē, ka Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina par Covid-19 infekcijas izplatības turpināsanos valstī, situācijai arvien saglabājoties kritiskai. Latvijā 14 dienu kumulatīvās saslimšanas rādītājs pašlaik ir 560,4 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, tāpēc mazināt drošības pasākumus nav iespējams, skaidro ministrijā. Pirmā iespēja lemt par būtisku pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Lasi par "luksofora principu" šeit: Izklaides vietas un sporta grupu nodarbības iekštelpās varēs atsākt darbu vidējā Covid-19 riska situācijā

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VM atgādināja, ka 5.februārī valdība lēma veikt grozījumus Ministru kabineta rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, pagarinot lielāko daļu šobrīd jau spēkā esošo drošības pasākumu. Ārkārtējā situācija Latvijā pagarināta vēl līdz 6. aprīlim.

Valdība arī lēma, ka no 8. februāra klātienē būs iespējamas individuālās konsultācijas skolēniem, kuri ir pakļauti priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riskam, 12. klases skolēniem un profesionālās izglītības programmu apguvē to grupu vai kursu audzēkņiem, kuriem 2021. gada pirmajā pusgadā paredzēts kārtot valsts pārbaudes darbus un iegūt atbilstošu profesionālo izglītību. Tāpat klātienē praktiskās nodarbības būs pieejamas augstākajā izglītībā studējošiem, tajās studiju jomās, kur praktiskās daļas apguve ir ļoti nozīmīga un to nav iespējams apgūt attālināti.

Izlasi, ko valdība lēma par izglītības jomu, šeit: Mazāko klašu skolēni vēl neatsāks mācības klātienē

Vienlaikus joprojām klātienē varēs notikt individuālas praktiskās nodarbības kvalifikācijas iegūšanai, ko nav iespējams iegūt attālināti. Klātienes nodarbībām izvirzītas striktas drošības prasības – tās notiek tikai pēc pedagoga aicinājuma atbilstoši izglītības iestādē noteiktajai kārtībai, ilgst ne vairāk kā 40 minūtes, nodrošinot, ka skolēns nenonāk saskarsmē ar citiem izglītojamiem un tiek ievērota 2 metru distancēšanās, kā arī konsultācijas laikā pedagogs un skolēns lieto sejas masku

Tirdzniecībā nolemts ieviest pakāpenisku "drošas tirdzniecības" konceptu visās tirdzniecības vietās, tomēr kādu laiku joprojām saglabājot darbības ierobežojumus atsevišķām tirdzniecības vietām. Sākot ar 8.februāri atsevišķas tirdzniecības vietas būs tiesīgas darboties bez preču grupu ierobežojumiem, tostarp grāmatnīcas, veikali, kur tirgo pārtiku ne mazāk kā 70% no preču sortimenta un tādi, kur tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% no preču sortimenta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Joprojām saglabāsies iepriekšējie ierobežojumi un klātienē turpinās darboties aptiekas, tostarp veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot – pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, presi, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, mājražotāju lauksaimniecības produkciju un ziedus.

Papildu atļauts tirgot stādus, dēstus, sīpolus, gumus un sēklas, substrātus, mēslošanas līdzekļus, kaļķošanas materiālus un augu aizsardzības līdzekļus,  elektropreču aksesuārus – vadus, pagarinātājus, lādētājus, līdzekļus dezinsekcijai un deratizācijai.

Preču tirdzniecība internetā joprojām nav ierobežota.

Lasi vēl: Izmaiņas izglītībā, tirdzniecībā un ceļošanā. Uzzini, kādi lēmumi pieņemti valdības sēdē

Kamēr neuzlabosies epidemioloģiskā situācija, amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās – nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.


Kultūrā nestrādās izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus. Taču bibliotēkas drīkstēs izsniegt grāmatas uz mājām. Vienlaikus apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma


VM, komentējot valdības lēmumu attiecībā uz pakalpojumiem, skaidroja, ka vēl pagaidām nestrādās visa skaistumkopšanas nozare, tajā skaitā arī frizieri. Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām. Nenotiks arī fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem, kā arī nedrīkst notikt dzinējmedības.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm