tv3.lv

Valdība konceptuāli atbalstījusi plaša mēroga brīvprātīgu iedzīvotāju pašpieteikšanos vakcinācijai pret Covid‑19

2021. gada 12. janvārī 20:00

Valdība otrdien, 12. janvārī, konceptuāli atbalstījusi veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) rosinājumu par plaša mēroga brīvprātīgu iedzīvotāju pašpieteikšanos vakcinācijai pret Covid-19, vēsta TV3 Ziņas.

Lasi vēl: Pavļuts: Brīvprātīgu iedzīvotāju pašpieteikšanos vakcinācijai sāktu, tiklīdz to ļautu tehniskās iespējas

Nākamajos mēnešos pienāks brīdis, kad Latvija saņems lielās vakcīnu kravas un pavērsies iespēja sākt masveida vakcināciju pret Covid-19. Valdība Krīzes vadības padomes sēdē šodien skatīja priekšlikumus, kā šo potēšanas posmu padarīt maksimāli raitu, kas ļautu iespējami ātri iziet no Covid-19 krīzes. Šodien tika uzklausīts veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) redzējums par to, kādā veidā organizēt masveida vakcinēšanu pret Covid-19. Valdība vienbalsīgi atbalstījusi rosinājumu izveidot īpašu štābu.

“Izveidosim īpašu biroju, kura vienīgais un tiešais uzdevums būs vadīt šo procesu, tur būs pieņemti cilvēki. Ministrs guva vienbalsīgu atbalstu – ceturtdien jauns ministrs, jaunas vēsmas, pilns Ministru kabineta atbalsts,” šodien pēc krīzes vadības padomes sēdes norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), atzīstot, ka epidemioloģiskā situācija valstī joprojām ir kritiska un Latvija nevar atslābt.

Biroja uzdevums būs ikdienā organizēt un vadīt vakcinēšanas procesu. Galvenokārt šobrīd vēl neskaidros jautājumus par iespēju nodrošināt 100 000 cilvēku vakcināciju nedēļā. Iepriekšējais plāns paredzēja, ka pusi no vakcinēšanas apjomiem nodrošinās ģimenes ārsti. Tiesa, viņi otrdien, 12. janvārī, parlamenta atbildīgajā komisijā norādīja, ka pašlaik strādā pārslodzes režīmā, virsstundas, un iedzīvotāju vakcinēšana praksēs ir praktiski nereāls izaicinājums.

“Es ļoti labi saprotu, ka ģimenes ārstu iespēju dēļ – bez vērienīga atbalsta papildu resursiem, bez komunikācijas materiāliem – šobrīd nevaram cerēt, ka ģimenes ārstu prakses nodrošinās, piemēram, pusi no vakcinēšanas apmēriem, kā sākotnēji bija paredzēts. (..) Mums būs nepieciešams laiks šo plānu uzlabot – papildu divas nedēļas mums ir jāzina visas iespējamās jaudas, lai sasniegtu vēlamo apjomu un martā ir jābūt gataviem vakcinēt līdz 100 000 nedēļā,” pauda Pavļuts, norādot, ka plānots apzināt visas privātās iestādes ar iespējām vakcinēt un to resursus likt lietā.

Gatavību iesaistīties vakcinācijas procesā izteikusi Veselības aprūpes darba devēju asociācija. Izvērtējot savu resursu kapacitāti, asociācija paudusi gatavību nodrošināt vakcinācijas ātrumu līdz pat 75 000 administrētu devu nedēļā, ja ir pieejamas vakcīnas un pārskatīts procesa administratīvais slogs. Turklāt, asociācijas ieskatā, var iztikt bez papildu vakcinēšanas kabinetu ierīkošanas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Veselības aprūpes darba devēju asociācija

“Kāpēc mums ir nepieciešams veidot jaunus vakcinēšanas kabinetus? Ir kapacitāte, kā, piemēram, mums kā privātajiem un kamdēļ mūs neizmantot? Tas sanāk arī dārgāk valstij, ja ir jāiegulda līdzekļi, lai lauku slimnīcās papildu izveidotu vakcinēšanās kabinetus. Mēs infrastruktūras izveidei neko neprasām, bet viņi prasa papildus. Jautājums arī, ko mēs pēc tam darīsim ar to infrastruktūru?”

Kamēr privāto medicīnas iestāžu piedāvājums vēl tiek vērtēts, valdība konceptuāli atbalstījusi veselības ministra rosinājumu plaša mēroga brīvprātīgu iedzīvotāju pašpieteikšanos vakcinācijai pret Covid-19. Proti, cilvēki, kuri vakcīnu vēlas saņemt ātrāk, to varētu izdarīt to vietā, kuri ir prioritāšu sarakstā, bet vakcinēties nevēlas. Janvārī pieejamais vakcīnu daudzums būs pietiekams tikai pusei mediķu vakcinēšanai. Šim procesam uzņemot jaudu, arī iedzīvotājiem tiks dota iespēja pieteikties, kas ļautu rindas kārtībā plānot liela mēroga vakcināciju.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP)

“Kamēr šis process ieskrienas, kamēr gaidām lielās kravas, būtu ļoti svarīgi, ka mēs varētu sniegt iespēju tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas vēlas vakcinēties, pieteikties pašiem, sniegt savus datus, lai mēs varam sākt veidot rindu. Protams, ka, rindu darbinot, būtu jāņem vērā prioritāro [vakcinējamo] sarakstu, kuru valdība var reģistrēt. Es domāju, ka mēs nenonāksim pie situācijas, kad parādās logs, jo tad aicinām jaunus cilvēkus.”

Lēmumu par Covid-19 masveida nodrošināšanai – īpašā biroja izveidi valdība apstiprinās ceturtdien, 14. janvārī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm