Saturs turpinās pēc reklāmas

Valdība atbalsta minimālās algas celšanu līdz 500 eiro no nākamā gada

No nākamā gada 1. janvāra valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga tiks paaugstināta no 430 eiro līdz 500 eiro, liecina valdībā atbalstītie noteikumu grozījumi.

2020. gada 24. novembrī 13:50

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) skaidro, ka minimālā alga pēdējos trīs gadus bija nemainīga un patlaban ir pienācis pēdējais brīdis to pārskatīt. “Man ir prieks, ka koalīcijā vienbalsīgi panākta vienošanās par to. Tādējādi darba ņēmējiem bez apgādājamajām personām, kuri saņem minimālo algu, reālais pieaugums būs gandrīz 50 eiro,” norāda politiķe.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saskaņā ar viņas pausto tas ir ilgi gaidīts pielikums, kas nākotnē jāturpina, kamēr vienlaikus būtu jāizskata iespēja celt arī neapliekamo minimumu.

Kā aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvis Egils Zariņš, pieņemtie noteikumi attiecas uz darba devējiem un darba ņēmējiem. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes veiktā Darbaspēka apsekojama datiem, 2020. gada trešajā ceturksnī darba ņēmēju skaits bija aptuveni 793 100, savukārt darba devēju skaits bija aptuveni 36 500.

Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2020. gada jūniju liecina, ka darba ņēmēju skaits, kuriem darba ienākumi ir minimālās mēneša darba algas apmērā 430 eiro un mazāk, bija aptuveni 138 100 cilvēku. No tiem privātajā sektorā strādāja 112 700, bet sabiedriskajā sektorā – 22 600 cilvēku.

Tikmēr darba ņēmēju skaits, kuriem darba ienākumi bija tieši minimālās mēneša darba algas apmērā, bija aptuveni 16 200 cilvēku, tai skaitā privātajā sektorā – 12 700, bet sabiedriskajā sektorā – 3200 cilvēku.

Ministrijas aprēķini liecina, ka darbinieks, kuram darba alga no 430 eiro mēnesī palielināsies līdz 500 eiro mēnesī, iegūs par aptuveni 50 eiro mēnesī vairāk.

Minētās izmaiņas paredz otrdien valdības sēdē pieņemtie grozījumi Ministru kabineta “Noteikumos par minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu”.

Vēl Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”, kas nosaka atlīdzības par apgādnieka zaudējuma minimālā apmēra palielināšanu līdz 136 eiro.

Pieņemtās izmaiņas stāsies spēkā no 2021.gada maija, kad arī tiks veikts pārrēķins par gada pirmajos mēnešos saņemto atlīdzību, personai izmaksājot starpību, kas veidosies pēc jaunā regulējuma ieviešanas.

Noteikts, ka atlīdzības apmērs katram mirušā apgādnieka bērnam līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst būt mazāks par 136 eiro mēnesī jeb 25% no ienākumu mediānas un bērnam no septiņu gadu vecuma – par 163 eiro mēnesī jeb 30% no ienākumu mediānas.

Savukārt pašlaik Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka atlīdzības par apgādnieka zaudējumu minimālais apmērs katram bērnam no dzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai ir 92,5 eiro un no septiņu gadu vecuma – 111 eiro, teikts pieņemto grozījumu anotācijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Ienākumu mediāna ir 544,41 eiro atbilstoši 2018.gada datiem, norādīts likumprojekta anotācijā.

Tāpat precizēts, ka mēnesī izmaksājamā atlīdzība nedrīkst būt lielāka par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta divdesmitpieckāršu apmēru, kāds noteikts personām, kuras sasniegušas pensijas vecumu un kurām tas piešķirts uz mūžu.

Izmaiņas veiktas saistībā ar Satversmes tiesas spriedumiem par garantētajiem minimālajiem ienākumiem iedzīvotājiem.

Tāpat Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas nosaka, ka minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze būs 136 eiro jeb 25% no ienākumu mediānas. Ienākumu mediāna ir 544,41 eiro atbilstoši 2018.gada datiem, norādīts likuma izmaiņu anotācijā.

Savukārt personām ar invaliditāti kopš bērnības minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze noteikta 163 eiro jeb 30% no ienākumu mediānas.

Minimālā vecuma pensija par katru apdrošināšanas stāža gadu tiks noteikta, piemērojot vecuma pensijas aprēķina bāzei koeficientu – 1,1, un par katru nākamo gadu, kas pārsniedz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo apdrošināšanas stāžu, apmēru palielinot par 2% no minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzes.

Mainoties vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā apdrošināšanas stāža lielumam, minimālās vecuma pensijas apmērs nedrīkstēs būt mazāks par iepriekš noteikto minimālo vecuma pensijas apmēru pie konkrētā apdrošināšanas stāža lieluma, norādīts pieņemto likuma grozījumu anotācijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Noteikts, ka III grupas invaliditātes gadījumā invaliditātes pensija tiek noteikta invaliditātes pensijas aprēķina bāzes līmenī, kas ir 136 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 163 eiro. Arī I un II grupas invaliditātes pensijas apmērs nedrīkstēs būt mazāks par invaliditātes pensijas aprēķina bāzi, kurai piemērots koeficients 1,6 I grupas invaliditātes gadījumā un 1,4 II grupas invaliditātes gadījumā.

Arī apgādnieka zaudējuma pensiju minimālo apmēru paredzēts paaugstināt līdz 136 eiro bērniem līdz septiņu gadu vecumam un 163 eiro bērniem no septiņu gadu vecuma.

Grozījumi veikti saistībā ar Satversmes tiesas (ST) spriedumiem par garantētajiem minimālajiem ienākumiem iedzīvotājiem, kā ar ST lietvedībā vēl esošām lietām.

Minētie grozījumi ir daļa no 2021.gada budžetu pavadošās likumprojektu pakotnes.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas