Vairāki tūkstoši pensionāru ilgstoši nav saņēmuši pensiju pilnā apmērā

Valsts kontrole (VK) atklājusi, ka pērn vairāki tūkstoši pensionāru nav saņēmuši sev pienākošos pensiju pilnā apmērā, jo Valsts ieņēmumu dienests (VID) iepriekšējos gadus nenodrošināja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) ar datiem, kas nepieciešami korektai pensiju aprēķināšanai.

VID sola, ka turpmāk šādu kļūmju nebūs.

VK revīzijā secināja, ka gandrīz 5500 pensionāru ar invaliditāti vairākus gadus tiek kavēta pensiju izmaksa pilnā apmērā, jo valsts iestāžu nekvalitatīvas savstarpējās sadarbības dēļ netiek automātiski piemēroti nodokļu atvieglojumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pērn pensijas samazinājums bija vidēji 7,4 eiro mēnesī, jo VSAA pensijas aprēķinā nepiemēroja iedzīvotāju ienākumu nodokļa atvieglojumu par invaliditāti. Gadā tas veidoja apmēram pusmiljonu eiro, kas tiek iesaldēti valsts budžetā.

“Valsts jau nav nozagusi šo naudu. Cilvēki, iesniedzot gada deklarāciju, to atgūs. Bet mēs šeit runājam par cilvēkiem, kuri mēnesī saņem vidēji 360 eiro. Šie septiņi ar pusi eiro vidēji katru mēnesi, mūsuprāt, ir ļoti būtiski. Nevis nākamgad, nevis aiznākamgad beigās, bet katru mēnesi, lai cilvēks varētu saņemt šo atspaidu no valsts, ko valsts ir solījusi,” saka VK padomes locekle Zita Zariņa.

Šādu pat situāciju valsts kontrolieri novēroja arī revīzijā pirms trim gadiem. Toreiz par to neapmierinātību pauda arī Saeimas deputāti. Tie rosināja izmaiņas likumos, lai VSAA automātiski saņemtu nepieciešamo informāciju no VID un pensionāriem vairs nebūtu pašiem jāpiesakās nodokļu atvieglojumam. Lai gan pērn izmaiņas stājās spēkā, VID neizdevās darbus pabeigt tā, lai visi atvieglojumus saņemtu.

“Sākot ar 2018. gada 2. februāri,  VID šādu informāciju par vienīgo ienākumu gūšanas vietu nodod, un problēmām nevajadzētu būt. Mēs, kā jau visus iepriekšējos gadus, monitorēsim šo informāciju. Un arī iepriekšējos divus gadus uzrunājam šīs personas, ka ir tiesības saņemt šo pārmaksu,” skaidro VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Jankova.

Pēc revīzijas VID sola uzraudzīt, lai informācijas apmaiņa ar VSAA notiktu korekti un visi pensionāri turpmāk saņemtu sev pienākošos nodokļu atvieglojumus. Tikmēr Pensionāru federācija norāda, ka šo jautājumu plāno pārrunāt arī gaidāmajā federācijas valdes sēdē. Ja par to būs daudz neskaidrību, tā plāno vērsties arī Saeimas atbildīgajā komisijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm