tv3.lv

Vairāki simti Latvijas iedzīvotāju apgleznojuši savas pastkastītes

11. klases skolnieka Martiņa Dunajeva personīgā pastkastīte pagaidām glabājas garāžā. Jaunietis vēlas to piekarināt pie savas personīgās mājas, tad, kad viņam tāda būs. No koka izgrebtā pastkastīte – īsts mākslas darbs.

Pastkastītes autors Martiņš Dunajevs

“Durtiņu centrā koka stumbrā ir Mārtiņzīme. Es kā pats Mārtiņš jūtos ļoti piederīgs viņai. Un arī ar īpašu saikni ar latvju folkloru. Koks man ir ļoti mīļš materiāls. Un arī ozols kā tāds spēka, stipruma, varenības simbols, noturības simbols. Saknes kā, protams, mūsu senči, ka mēs esam auguši un attīstījušies.”

Kopumā akcijā “Apglezno un nobildē arī Tu savu pastkastīti” tika iesūtītas 412 mākslinieciskotu pastkastīšu un 303 pastkastīšu maketu fotogrāfijas no 73 Latvijas pilsētām un novadiem. Apmēram pusi no tām izveidoja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas audzēkņi. Rezultātā tika apgleznota arī skolas pastkastīte.

“Es izvēlējos mūsu skolas logotipu, kurā ir iekļautas trīs krāsas: karmīnsarkanā, kas ir Latvijas patriotiskāka krāsa, baltā un melnā. Melno es simbolizēju kā pamatu, uz tā var balstīties viss košais, krāsainais, gan mūsu ikdienā, gan prātos un sirdīs. Baltais ir ka labestība, kas, manuprāt, mīt ikvienā. Šī pastkastīte tika veidota kā vēlējums katram skolēnam, lai viņā vienmēr degtu patriotisma liesmiņa pret mūsu valsti,” norāda pastkastītes autore Diāna Krūmiņa.

Savukārt skolotāja Dace Lejēja par projekta pievienoto vērtību uzskata to, ka pastkastīšu veidošana stiprināja ģimeniskās saites.

Skolotāja Dace Lejēja

“Tā ir tāda kopā būšana. Ne vienmēr tas ir viegli un skaisti, un patīkami, bet tas ir arī grūti. To šis laiks arī pierāda. Bet tas ir reāli izdarāms, būtībā veidojas gala produktā tāds skaists, skaists projekta darbiņš, ielīksmo arī sirdi, kas priecē un izrotā apkārtni, kas priecē arī īstenībā pastnieku, kas iemet tur avīzīti vai arī rēķinus.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vairākus gadu desmitus vecās pastkastītes atjaunošanas rezultātā Romanovsku ģimenē nāca gaismā kāds paaudžu glabātais noslēpums. Uz tās tika atrasts uzraksts “Clan 13…”, kas cieņpilni arī tika saglabāts.

“Oriģinālā tas bija ieskrāpēts ar naglu. Mums ir 13. māja, nu ar domu droši vien, ka tas ir kaut kāds 13. mājas klans, kas te dzīvo, iespējams. Un tad mēs mēģinājām ar tēti noskaidrot, kurš te dzīvo jau 40 gadus, kā tas uzraksts ir cēlies, bet viņš tā īsti neatzinās par tām, ka tas ir no senajiem “Jelgava 94″ laikiem, bet nu joprojām tētis baidās atdzīties, lai ome droši vien nerājās, ka pastkastīte ir apskādēta,” skaidro pastkastītes līdzautore Marija Romanovska.

Darbu tapšanā izmantotas dažādas tehnikas – gleznošana, dekupāža, tamborēšana, kolāžu veidošana, kokgrebšana un kalšana. Arī tēmas bijušas dažādas, sākot ar melnbaltiem svītru kodiem un beidzot ar krāsainiem dzīvās dabas attēliem. Un katra pastkastīte – tā ir mājas vizītkarte.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm