Saturs turpinās pēc reklāmas

Vairāk nekā 300 aktīvistu iebilst pret Saeimā virzītajiem Satversmes grozījumiem par ģimenes definīciju

Vairāk nekā 300 uzņēmēju, veselības aprūpes speciālisti, akadēmiskās vides, kultūras un citu nozaru pārstāvji vēstulē deputātiem iebilst pret Saeimā virzītajiem Satversmes grozījumiem, konstitucionāli nostiprinot sievietes un vīrieša veidotas ģimenes jēdzienu, aģentūru LETA informēja biedrības “Dzīvesbiedri” vadītājs Kaspars Zālītis.

2021. gada 13. janvārī 18:00

Vēstules autori aicina Saeimu rūpīgi izvērtēt attiecīgo likumprojektu un to noraidīt, jo tas ir pretrunā citām Satversmes normām, kā arī grauj demokrātiskas un tiesiskas valsts vērtības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Vēstules autori uzsver, ka likumprojektā un tā anotācijā “paustās radikālās idejas ir vērstas uz sabiedrības šķelšanu, jo pretnostata dažādus ģimenes attiecību modeļus”, kā arī uzsver, ka likumprojekts nav apspriests ne ekspertu lokā, ne plašākā sabiedrībā, un tas veicina naida runu un neiecietību, kā arī provocē vēršanos pret dažādam sabiedrības grupām.

Lasi vēl: Advokāts: NA iniciatīva Satversmē nostiprināt vīrieša un sievietes veidotas ģimenes jēdzienu ir destruktīva

“Likumprojekts ir pretrunā ar Latvijas starptautiskajām saistībām, jo gan Eiropas Cilvēktiesību un Pamatbrīvību konvencija, gan Eiropas Savienības tiesības un institūcijas aizsargā daudzveidīgus ģimenes attiecību modeļus,” norādīts atklātajā vēstulē, piebilstot, ka likumprojekts attālina Latviju no piederības Eiropas kultūrtelpai.

Vēstules parakstītāji pauž bažas, ka likumprojekts apdraud tiesiskas valsts vērtības. Viņu ieskatā, piedāvātā ģimenes definīcija vērtējama kā mēģinājums izvairīties no Satversmes tiesas sprieduma.

“Ar šo likumprojektu tiek nodarīts būtisks kaitējums arī citām sabiedrības grupām, piemēram, šis likumprojekts liedz tiesisku aizsardzību heteroseksuāliem pāriem, kuri savas attiecības nevēlas balstīt laulībā, vai vairākkārt par prioritāti atzītajām audžuģimenēm,” norādīts vēstulē.” Likumprojektā ietvertās idejas sāpina, aizvaino un grauj ticību mūsu Saeimai kā konstitucionālai institūcijai, kura pārstāv visu Latvijas tautu un ikkatru no mums,” uzsvērts vēstulē.

Kā ziņots, Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi Saeimā likumprojektu par grozījumiem Satversmē, kas paredz labot Satversmes 110.pantu, konstitucionāli nostiprinot sievietes un vīrieša veidotas ģimenes jēdzienu.

NA ieskatā valsts pamatlikumā nepieciešams skaidrāk definēt ģimenes jēdzienu. Šāda vajadzība, viņuprāt, radusies pēc Satversmes tiesas 12.novembrī pasludinātā sprieduma, kas ģimenes jēdzienā ietver arī “viendzimuma partneru ģimenes” un nosaka valstij “pienākumu aizsargāt un atbalstīt” tās. Partija uzskata, ka tas ir “patvaļīgs ģimenes jēdziena skaidrojums, kas neatbilst ne likumdevēja gribai, kas izteikta Satversmes 110.panta esošajā redakcijā, ne Latvijas sabiedrības izpratnei par to, kas ir ģimene”.

Vairākas jauniešu organizācijas krasi iebilst pret NA piedāvātajiem grozījumiem. Atklāto vēstuli parakstīja jaunatnes organizācijas “Protests”, “Par! Jauniešiem”, “Jaunieši Attīstībai”, “Vienotības Jaunatnes organizācija”, biedrība “Klubs “Māja” – jaunatne vienotai Eiropai”, kā arī apvienība “Mozaīka”.

“Mēs asi nosodām šo likumprojektu, kas apzināti sašaurinātu ģimenes definīciju uz savienību starp vīrieti un sievieti, apzināti atņemot ģimenes statusu jebkādām citām ģimenes formām, tostarp vecākiem, kas audzina bērnu vieni, un viena dzimuma vecākiem,” pausts vēstulē.

Ieskaties šeit: Vairākas organizācijas krasi iebilst pret NA vēlmi Satversmē nostiprināt vīrieša un sievietes veidotas ģimenes

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Apvienības “Mozaīka” valdes locekle Kristīne Dupate, priekšlikumu nosauca par cinisku un nepatriotisku.

Vēstuli Saeimas deputātiem adresēja arī vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki, kas saistīti ar akadēmisko un reliģisko vidi, starp tiem LU Teoloģijas fakultātes dekāne Dace Balode, kā arī vairāki citi fakultātes profesori un docenti.

Vēstulē uzsvērts, ka Satversmes preambulā teikts, ka “ģimene ir saliedētas sabiedrības pamats”, tāpēc vēstules atbalstītāji iestājas pret politiķu mēģinājumu sašaurināt ģimenes definīciju, ignorējot realitāti, ka eksistē dažādas ģimenes formas, un tās pastāvēs neatkarīgi no tā, kas formulēts likumdošanas aktos.

Vēstulē sacīts, ka debatēs bieži tiek piesauktas “kristīgās vērtības”, selektīvi izceļot dažus aspektus un noklusējot citus. Šis jēdziens, pēc vēstules autoru uzskatiem, tāpat kā citi, vienmēr ir kontekstuāls, tāpēc nevienam nav tiesības runāt visu vārdā un piedāvāt neapstrīdamu šī jēdziena definīciju.

Kā ziņots, ST par neatbilstošu Satversmei atzina likuma normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu. Tiesa lietā vērtēja kāda pāra pieteikumu, kad bērna bioloģiskās mātes partnerei nebija paredzētas tiesības uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas