tv3.lv

Vairāk nekā 2000 investoru tiesā vēlas piedzīt miljonus no krāpnieciskās pūļa finansējuma platformas “Envestio” ar saknēm Latvijā

Vairāk nekā 2000 investoru Igaunijā ar tiesas palīdzību vēlas piedzīt miljoniem eiro no krāpnieciskās pūļa finansējuma platformas “Envestio”, kuras saknes ir Latvijā, ziņo Igaunijas laikraksts “Postimees”.

2021. gada 14. janvārī 18:21

Tas vēsta, ka pagājušā gada beigās investori iemaksājuši vienu no lielākajiem depozītiem Igaunijas tiesu vēsturē – 200 000 eiro – lai nepieļautu, ka tiktu izbeigts “Envestio” bankrota process.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lai novērstu, ka tiek pārvietoti aktīvi no shēmā izmantotajām kompānijām,”  “Postimees” sacīja apkrāptos investorus pārstāvošās juridiskās firmas “Magnusson” partneris Deniss Piskunovs.

Uzņēmums ar nosaukumu “Envestio” vispirms tika reģistrēts Latvijā 2014.gadā, un pūļa finansējuma platforma sāka darbu 2017.gadā. Antons Kaļetins 2018.gadā Igaunijā reģistrēja uzņēmumu “Envestio SI”. Pūļa finansējuma platforma investoriem solīja augstus procentus no projektiem vairākās valstīs.

“Tā bija klasiska Ponci shēma,” teica Piskunovs. Viņš norādīja, ka procenti investoriem, kas naudu bija ieguldījuši vispirms, tika maksāti no jauno investoru ieguldītās naudas.

Tagad vairāk nekā 2000 investoru, daudzi no viņiem no Spānijas, Vācijas un Itālijas, vērsušies Igaunijas policijā un juridiskajā firmā “Magnusson”. Lai tiesātos ar “Envestio”, investori savākuši naudu pūļa finansējuma ceļā.

Klientu prasību kopsumma ir apmēram 15 miljoni eiro, un viņi cer atgūt lielāko daļu šīs naudas, norādīja “Magnusson” pārstāvis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc Piskunova teiktā, daži desmiti tūkstoši eiro arestēti banku kontos Latvijā un Maltā, bet kur atrodas lielākā daļa naudas, kuru pieprasa atdot investori, nav zināms. Liela daļa līdzekļu novirzīti uz izdomātiem projektiem un kompānijām, kam nebija reālas uzņēmējdarbības.

“Transakciju ziņā absolūtā uzvarētāja bija SEB,” sacīja Piskunovs.

“Envestio” investori norāda, ka bankas neesot veikušas nekādas procedūras naudas atmazgāšanas novēršanai, raksta “Postimees”.

Nauda no “Envestio” nonākusi kompānijās Ķīnā, Bulgārijā, Ungārijā,  Čehijā, Polijā un Maltā. Pēc Piskunova teiktā, domājams, ka lielākā daļa šo līdzekļu izņemti skaidrā naudā.

Apmēram trešdaļa “Envestio” projektu bijuši saistīti ar kompānijām Latvijā, no kurām dažas veikušas reālu uzņēmējdarbību vai arī tām bijuši aktīvi, kas izmantoti kā ķīla. Šos aktīvus cer atgūt juridiskā firma “Magnusson”. Lai gan “Envestio” bija reģistrēta Igaunijā un tās bankrota lietu izskata Igaunijas tiesa, ir nekavējoties jānodarbojas ar uzņēmumiem Latvijā, lai novērstu, ka no tiem tiek pārvietoti aktīvi, norādīja Piskunovs.

Igaunijas Centrālās kriminālpolicijas ekonomisko noziegumu biroja vadītājs Leho Laurs “Postimees” sacīja, ka birojs sācis kriminālprocesu saistībā ar “Envestio”, kura gaitā noskaidrots, ka daži no platformas interneta vietnē reklamētajiem investīciju piedāvājumiem bijuši viltus projekti. Tiek noskaidroti detalizētāki apstākļi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Laurs norādīja, ka Igaunijas policija sadarbojas arī ar Latvijas policiju, un kriminālprocesa gaitā tiek arī pētīta saistība starp dažādām pūļa finansējuma platformām, taču pagaidām nav apstiprinājuma šādai saistībai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm