Vaira Vīķe‑Freiberga aicina “remdenos” patriotus ņemt piemēru no ukraiņiem

Latvijas valsts svētku mēnesī jo īpaši piedomājam par patriotiskumu, mīlestību un dziļu cieņu pret savu zemi. Unikāls piemērs tiem, kuri ir “remdeni” savā patriotismā, šajā jautājumā ir ukraiņi, kuri nepagurstoši cīnās par savu brīvību. Tāpat, kā ukraiņi tic savai esamībai, mums jātic savai latvietībai, Latvijai un valstiskumam, intervijā “900 sekundes” uzsver prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Ar Vairu Vīķi-Freibergu “900 sekundes” iepriekš tikās aprīļa sākumā – nepilnus divus mēnešus pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Atskatoties uz deviņiem kara mēnešiem, prezidente norāda, ka ukraiņu nodemonstrētā stāja un patriotisms šajā laika periodā ir unikāls piemērs visiem.

Skaties vēl: “Nevaram dusēt saldā miegā, jo esam NATO.” Intervija ar Vairu Vīķi‑Freibergu

Eksprezidente atkārtoti izceļ Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska nelokāmo stāju un vienotību ar savu tautu. Viņa vizīte Hersonā vien dažas dienas pēc atbrīvošanas no okupācijas bija signāls tieši tautai – emocionālais atbalsts un uzmundrinājums, ka viņiem ir tiesības pretoties un viņiem pašiem ir sava pārliecība, identitāte, vēsture, un to viņiem neviens nevar atņemt, lai kā Kremļa propaganda censtos izdzēst visu, kas ukrainisks, atņemt cieņu būt ukraiņiem.

Vīķe-Freiberga arī atzīmē – Krievija Federācijas prezidentam Vladimiram Putinam stratēģiskās Hersonas zaudēšana bija “pļauka un pazemojums pa visu ģīmi”.

Savukārt, runājot par ārvalstu pieaugošo izpratni, kas un kāda ir Krievija, prezidente saka: “Visgrūtāk ar pielāgošanos iet francūžiem, jo viņu prezidents [Emanuels] Makrons pārņemts ar domu, ka franči ir diplomāti. Viņiem ir tā svētā cerība, ka, ja satiktu džungļos tīģeri, varētu aprunāties, sak, mani Tu neēd, varbūt kaut ko citu tu ēdīsi!”

Valdības veidošana ir sarežģīta, bet ne tik ļoti, kā uzbūvēt raķeti lidošanai uz Marsu

Pievēršoties notikumiem tepat Latvijā – pirms nepilniem diviem mēnešiem aizvadītajām 14. Saeimas vēlēšanām, Vaira Vīķe-Freiberga atzīst, ka Ukrainā notiekošais ietekmējis arī to rezultātus. “Vispirms man gribas pateikt “paldies” “Saskaņai”, ka viņiem pietika drosmes pateikt, kurā pusē viņi stāv,” norāda prezidente, vienlaikus atzīmējot, ka politiskais spēks nebija sagatavojis savu elektorātu par to, ka kādā brīdī jāizvēlas, kuram sekot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Attiecīgi liela daļa “Saskaņas” vēlētāju pieslēdzās partijai “Stabilitātei”, taču eksprezidente prognozē – jaunā partija pazudīs no Saeimas kā “vēja pūsta lapa”, jo šādu šovinistisku pozīciju, kādu viņi prezentē, padarīs arvien grūtāk “publikai pārdodamu”.

Vienlaikus viņa pauž vilšanos, ka sabiedrības noturība pret šādiem spēkiem ap šo laiku jau būs augstāka: “Šis kontakts, atvērtība pasaulei, valstiskums, kas ir identitāte – biju cerējusi, ka tas būtu progresējis straujākiem soļiem. Bet manī mājo tā pārliecība, ka tas notiek. Pārpalikumi lēnām izgaisīs.”

Vīķe-Freiberga arī kritizē koalīcijas partnerus par nespēju ātrāk vienoties: “Valdības veidošana ir sarežģīts process, bet tas nav tik sarežģīti, kā uzbūvēt raķeti, kas lido uz Marsu! Man žēl noraudzīties, kā atspoguļojas politiķu sarunas, un tautai kārtējo reizi rodas iespaids, ka tā kā bērni ap smilškasti nevar sadalīt, kurš kaktiņš vienam, kurš otram.”

Sarunā ar prezidenti uzmanība tiek vērsta arī Daugavpils mēra Andreja Elksiņa (S) virzienā, kurš pēdējās nedēļās jo īpaši izcēlies ar Kremlim glaimojošiem izteikumiem, piemēram, apgalvojot, ka Krima ir daļa no Krievijas. Vīķe-Freiberga ir pārliecināta, ka tāds cilvēks nedrīkst ieņemt tik augstu amatu Latvijas Republikā, bet jautājums – kāds ir likuma ietvars un juridiskie resursi. Drošības iestādēm pašām ar steigu jāvirza likuma grozījumi, ja esošais juridiskais rāmis neļauj parūpēties, ka augstos amatos nenonāk Latvijai nelojāli cilvēki: “Mums ir kara situācija, un Latvijas intereses ar šī kunga paziņojumiem ir apdraudētas.”

Ikvienam jānovērtē, ka virs mūsu galvām ir brīvas debesis

Domājot par Latvijas valsts svētku laiku, Vīķe-Freiberga izteic cerību, ka tautieši spēs novērtēt to, ka “virs mūsu galvas ir šīs brīvās debesis, pateicoties mūsu iepriekšējiem pūliņiem un uzticībai savam nacionālajam ideālam, bet mums sava loma arī jāspēlē un jāieņem sava stāja, jāreaģē uz situāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Varam tikai pateikties liktenim, Dievam un kosmiskiem spēkiem, ka šoreiz esam drošā un laimīgā situācijā salīdzinājumā ar to, kā katrs ukrainis var justies, pamostoties no bumbu sprādzieniem. Mēs esam daudz pārdzīvojuši, bet ceru, ka mūsu jaunieši skatās vēsturiskas filmas, raugās uz to, kas notiek Ukrainā, un saka: “Paldies Dievam, ka mums ir citādi!” Bet mums tas tā paliks, ja mēs to sapratīsim un atbalstīsim ar visu sirdi – tāpat, kā ukraiņi tic savai esamībai, mēs ticam savai latvietībai, savai valstij un savas Latvijas valstiskumam.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm