Tas, ka bites ir ļoti svarīgas, lai dabā notiktu daudzi nozīmīgi procesi un augi tikt apputeksnēti, ir sen zināms fakts, bet mūsdienās arvien vairāk bišu parādās arī pilsētās. Izrādās, ka urbānā biškopība jau ir zināma daudzās pasaules pilsētās un tiek uzskatīta par pašsaprotamu lietu.

Ko nozīmē urbānā biškopība? Tas nozīmē to, ka bišu stropi atrodas nevis laukos vai pļavā, bet tieši pilsētas centrā uz māju jumtiem. Un, kā izrādās, arī pilsētas bites rada augstvērtīgu medu, kas pat iegūst godalgas dažādos konkursos. Pretēji vispārpieņemtajiem uzskatiem, ka pilsētā audzētas puķes vai citi zaļumi nevar būt sevišķi veselīgi, Rīgā nav pesticīdu, nekas netiek miglots atšķirībā no tiem laukiem, kas atrodas ārpus pilsētas. Tāpēc izplūdes gāzu, smago metālu un citu kaitīgo vielu klātesamība nemaz neesot nekāds drauds cilvēka veselībai, pareizāk sakot, tas ir mīts, kas vēl joprojām nāk līdzi no senākiem laikiem. To apliecinājušas arī dažās ekspertīzes un medus analīzes. Vairāk par urbāno biškopību Rīgā uzzini Mārtiņa Kapzema sarunā ar biškopi Valdi Jansonu, kā arī vairāk par pasaules zaļajām pilsētām skaties raidījumā ”Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 17.50 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Par projektu

No 5. septembra ik svētdienu plkst. 17.50 kanālā TV3 Mārtiņš Kapzems raidījumā ”PĒDAS. Kas paliek pēc tevis?” izzinās ilgtspējas jēdziena plašo nozīmi. Ar dažādu ekspertu palīdzību viņš noskaidros, kā nosargāt mūsu planētu nākamajām paaudzēm. Mārtiņš pētīs ilgtspēju no vides, ekonomikas un arī sabiedrības viedokļa, iekļaujot tādas tēmas kā zaļais līzings, ātrā mode, minimālisms, dzimumu līdztiesība, brīvprātīgais darbs u.c. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.