tv3.lv

Vai sācies remigrācijas vilnis uz Latviju? Speciālreportāžu cikls no Lielbritānijas “Mūsējie Anglijā”

2018. gada 11. jūnijā 20:01

Lielbritānijā sācies latviešu atgriešanās vilnis atpakaļ Latvijā, – LNT Ziņām apliecina emigrantu tautiešu kopienās un arī Latvijas vēstniecībā Londonā pēc saņemtajiem pārcelšanās konsultāciju pieprasījumiem.

Pirms remigrācijas uz Latviju tautieši pārdod savus īpašumus Anglijā, taču vienlaikus pilnībā nesarauj visas saiknes ar ārzemēm, ja nu gadījumā Latvijā tomēr neizdodas iedzīvoties. LNT Ziņās pirmdien, 11. jūnijā, sākam divu nedēļu ilgu speciālreportāžu ciklu par tautiešiem Lielbritānijā.

LNT Ziņu operators Kaspars Markuss. Foto: LNT

Reportieris Uldis Āboliņš ar operatoru Kasparu Markusu tikās ar emigrantiem Londonā, Regbijā, Bostonā, Spaldingā, Mančestrā un Vīganā. Pirmdien pirmais no sižetiem – par motivāciju remigrēt uz Latviju.

Antra Paeglīte. Foto: LNT

Antra Paeglīte
remigrante

Pēc vairāk nekā piecu gadu prombūtnes es tagad atgriezīšos Latvijā, šodien mana pēdējā darba diena, drusciņ emocionāli, bet gan jau būs labi.

Antru Paeglīti satiekam tieši dienā, kad viņa Londonā strādās pēdējo reizi, bet vakarā krāmēs somas, lai atgrieztos uz dzīvi atpakaļ Latvijā.

Antra Paeglīte
remigrante

Tagad es zinu, ka laikam ir laiks atgriezties mājās. Tur, Latvijā, jau arī neiet tik traki, lai bēgtu visu laiku.

Antra Londonā visus šos gadus strādājusi latvietes Margaritas Beļskas izveidotajā skaistumkopšanas salonā un skolā. Šajā laikā apguvusi visas profesionālās iemaņas, lai Latvijā atgrieztos kā labi pelnoša speciāliste. Darbu Rīgā viņa ir atradusi. Vēl pat neesot Latvijā, visi pieraksti ar jaunajiem klientiem ir pilni jau pirmajā atgriešanās mēnesī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: LNT

Antra Paeglīte
remigrante

Mani laikam tie klienti iedrošināja, ka Latvijā ir forši un viss kārtībā.

Ja Latvijā būs kādas grūtības, valsti nevainos un palīdzību no pašvaldības vai valsts iestādēm nelūgšot. Londona esot iemācījusi visu sasniegt pašai un nečīkstēt.

Antra Paeglīte
remigrante

Es neteiktu, ka ekonomiskā situācija Latvijā ir tik ļoti slikta īstenībā. Cik es apgrozos tajā sabiedrībā, visiem pietiek naudas ceļojumiem, tusiņiem, apģērbiem un ne jau humpalās, bet normālos veikalos.

Atgriežoties Latvijā, paralēli darbam salonā, Antra meklēs dažādus finansējuma avotus pašai sava biznesa uzsākšanai. Londonā ir iemācījusies biznesa pamatus.

Antra Paeglīte
remigrante

Es neapsveru pat tādu iespēju, ka būšu vīlusies Latvijā, nu, kā var vilties Latvijā, tu vari vilties sevī. Ja tu neiesi un nedarīsi, neviens jau tāpat neko nedos. Ja iesi un darīsi, tad jau būs!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turpat Londonā LNT Ziņas dokumentē citu, jau daudz sarežģītāku remigrēšanu.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja, remigrante

Māja ir pārdota, un tur ir rakstīts ”sold”. Tātad ir pārdota, un ir jābrauc atpakaļ uz Latviju. Kaut ļoti negribas, ir žēl, tāds satraukums iekšā, bet es domāju, ka viss būs OK.

Irēna Konrāde. Foto: LNT

Pēc 16 gadiem Anglijā Irēnas Konrādes ģimene augustā atgriezīsies Latvijā. Hipotekārajā kredītā iegādātā māja Londonā jau ir pārdota, pārdotas tiks arī lielākā daļa mēbeļu, lai dzīves uzsākšanai Latvijā būt pēc iespējas mīkstāks drošības spilvens.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja, remigrante

Vēl joprojām ir tā jocīgā sajūta, ka tā kā bezdibenī krīti iekšā, bet gan jau viss būs labi. Varbūt vienkārši panika uznākusi. Viss būs labi. Te negāja slikti, un neies slikti arī Latvijā. Mēs, latvieši, esam stipri cilvēki un izdzīvosim jebkur.

Irēnas vīrs jau aizbraucis uz Latviju aktīvi klātienē meklēt privātmāju nopirkšanai Ventspilī.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja, remigrante

Mans vīrs jau divus gadus ilgojās pēc Latvijas, bet es uz viņu tā skeptiski skatījos – nu, nē, taču. Mēs bijām plānojuši vecumdienās, uz pensiju atgriezties, bet tagad tas viss kaut kā iekārtojās tādēļ, ka viņš tik ļoti to vēlējās.

Irēna pievienosies ar pusaugu dēlu, kad viņam Londonā beigsies skola.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja, remigrante

Mēs varam nopirkt māju un sākt nelielu biznesiņu, skatīsies, kā tas viss aizies. Vismaz neatkarīgi no kredītiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Londonas austrumos dzīvojošās Irēnas Konrādes ģimenes viens no iemesliem, kāpēc atgriezties Latvijā ir arī finansiālais, proti, Londonā vairs nevarot pietiekami labi nopelnīt, un tam par iemeslu ir bulgāru un rumāņu imigrantu straujais skaita pieaugums. Viņi ir gatavi strādāt pat par dempinga cenām, tādējādi izkonkurējot latviešus, bet mūsējie nav gatavi samazināt stundas likmi.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja, remigrante

Mēs vairs nevaram to atļauties, tad mēs nevaram samaksāt mājas kredītu. Tas vairs nav tas, kad mēs atbraucām, kad bija ļoti labi. Ilgi bija labi, līdz “Brexit”. Tad sākās tas haoss. Laikam cenšas paspēt vēl iebraukt, kamēr vēl var, kamēr nav pavisam izstājušies. Tie no Eiropas Savienības te skrien panikā, jo pēc tam vairs nevarēs iebraukt. Ta viņi tagad sabraukuši, un ir pārsvarā no Rumānijas un Bulgārijas. Tas ir lētais darbaspēks, kas ir ar mieru strādāt par kapeikām, jo viņi vienā istabiņā spēj dzīvot pa 10 vai 20 cilvēkiem.

Lai arī nekustamā īpašuma kredīts par māju Londonā paņemts jau pirms 10 gadiem, tomēr pieaugošā dzīves dārdzība visu laiku turējusi spriedzē. Sevišķi tagad, līdz ar darbaspēka konkurences saasināšanos.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja, remigrante

Mans vīrs celtniecībā izjūt to konkurenci. Viņš ir meistars savā jomā, viņš negrib tagad strādāt par kapeikām. Tad viņš labāk brauc prom uz savu zemi, kur viņš jutīsies mīlēts, gaidīts un kā cienīta persona.

Šī ir iela Anglijas pilsētā Bostonā, un arī šeit daļa latviešu ir sākuši savu ceļu mājup, lai atgrieztos Latvijā. Vismaz mēģinātu. Un remigrācijai atpakaļ uz Latviju ir arī vizualizācija, proti, šī zīme, tiek pārdota māja. Pagaidām te vēl dzīvo Ilze Vingre ar ģimeni, taču pavisam drīz – jūlijā – plāno atgriezties Latvijā, un daļa mantu jau ir pārvests uz Latviju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mūsu viesošanās brīdī Ilze mājās ir viena, vīrs – darbā, bet pēc 13 gadu ilgas emigrācijas Anglijā ir vienprātība – Latvijas simtgadē valstij dāvāt jaunu pilsoni. Ģimene ir bērniņa gaidībās.

Ilze Vingre. Foto: LNT

Ilze Vingre
Bostonas iedzīvotāja, remigrante

Gribas, lai bērns piedzimst Latvijā, ir latvietis un ar latvieša saknēm, jo tie bērni, kas piedzimst šeit, diemžēl vairāk neatgriežas. Gribas iemācīt latviešu kultūru, lai redz, kāda ir dzīve Latvijā.

Ilze ir no Daugavpils novada, vīrs no Bauskas, bet nolemts remigrēt pilnīgi citur – uz Kurzemi. Pirkšanai tur tiek meklēta lauku viensēta.

Ilze Vingre
Bostonas iedzīvotāja, remigrante

Es gribētu uzsākt zemnieku saimniecību un strādāt sev, nevis vergot citā valstī, kā mēs to darām visi šeit.

Ilze apzinās, ka atgriešanās Latvijā, vismaz sākumā, būs ļoti grūta, jo vīram pagaidām tur vēl nav atrasts darbs. To meklēs uz vietas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Remigrēšana no Anglijas uz Latviju nozīmē atteikties no dāsniem britu pabalstiem kā jaunajai ģimenei un arī labi apmaksāta darba vīram kā būvdarbu vadītājam, bet Ilze skaidro – viņi ir noilgojušies pēc latviskās vides.

Ilze Vingre
Bostonas iedzīvotāja, remigrante

Šo 13 gadu laikā tur nekas nav mainījies. Visu laiku dzīvojām ar cerību, ka varbūt mainīsies un būs labāk, bet tur paliek arvien sliktāk, bet atgriezties, protams, tas sapnis ir. Gribas mēģināt, un cerams, ka izdosies.

LNT Ziņu uzrunātie tautieši Lielbritānijā, kuri pēc vairākiem gadiem tomēr nolēmuši atgriezties atpakaļ Latvijā, stāsta – došot iespēju pierādīt, ka Latvija ir remigrantiem draudzīga vide. Taču tajā pašā laikā viņi ar Lielbritāniju nesaraus visas saiknes, lai paliek plāns “B”, gadījumā, ja Latvijā viļas.

Foto: LNT

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm