Vai no kases aparāta izdrukāts čeks var ietekmēt veselību? Izrādās, tas var būt ļoti kaitīgs

Vai no kases aparāta izdrukāts čeks var ietekmēt veselību? Izrādās, ka tas ir pat ļoti kaitīgs, ja papīrs pārklāts ar kaitīgo vielu – bisfenolu A. Eiropas Komisija pērn decembrī pieņēmusi lēmumu aizliegt šis vielas lietošanu tā sauktajos termočekos, nosakot, ka 2020. gadā tos vairs nedrīkstēs lietot.

2017. gada 26. februārī 20:05

Bisfenola A pētniecība turpinās jau gadiem. Pārsvarā to piemin saistībā ar plastmasas traukiem un bērnu rotaļlietām, tomēr tas atrodams arī uz tā saucamajiem termočekiem jeb čekiem, kas apstrādāti ar siltumjutīgu pārklājumu, kas satur bisfenolu A. Kā maksimālā nekaitīgā deva šai vielai noteikti 50 mikrogrami, taču ikdienā cilvēki uzņemot daudz vairāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ivars Kļaviņš

Latvijas Organiskās sintēzes institūta padomes priekšsēdētājs

Divreiz paņemot rokā kases čeku no termopapīra, jūs esat caur ādu uzņēmuši maksimāli pieļaujamo devu. Tie, kas strādā ar šiem papīriņiem kā kasieri veikalos katru dienu no rīta līdz vakaram, saņem vienkārši drausmīgu devu, viņiem īstenībā būtu jāstrādā cimdos.

Bisfenols A ietekmē normālu dzimumhormonu darbību, tādējādi bojājot spermatozoīdus, olšūnas, sievietes placentu un atstājot neatgriezeniskas sekas uz nākamām paaudzēm.

Šie hormoni darbojas mikroskopiskos daudzumos, un viņu vietā uzstājas bisfenols A, stimulējot gan piena dziedzeru audzēju veidošanos, gan prostatas audzēju veidošanos, gan citu hormonāla rakstura traucējumu rašanos cilvēka organismā.

Lai arī masu mediji itin bieži vēsta, ka bisfenols A ir organismam kaitīga viela, sabiedrībai zināšanu par to praktiski nav. Arī uzzinot, ka čeki pārklāti ar kaitīgo vielu, ļaudis par to pasmaida un jaunumu uztver ar humoru vai arī neuzskata, ka kaitējums varētu būt pietiekami nopietns.

Kases aparātu speciālisti lēš, ka apmēram 90% čeku, ko saņemam veikalos, šobrīd ir tā saucamo termočeki, kas pārklāti ar kaitīgo vielu. To viegli var pārbaudīt, ja papīrs iekrāsojas, kad tam pietuvina kādu siltuma avotu. Termočeku drukas tehnoloģija ir daudz lētāka, ātrāka un klusāka par iepriekš lietotajām, tādēļ tiek izmantota gandrīz visos kases aparātos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr visdrīzāk 2020. gadā, kad Eiropas Komisija aizliegusi lietot termočekus, tirgotājiem nenāksies vēlreiz mainīt visus kases aparātus, jo pastāv iespēja, ka papīra ražotāji izstrādās citu papīra veidu, uz kura arī varēs veikt termodruku.

Ritvars Zidars

Latvijas kases aparātu un sistēmu apkalpojošo dienestu, tirgotāju un ražotāju asociācijas prezidents

Tās industrijas, kas strādā ar ķīmiju, ar ķimikālijām, atrastu, acīmredzot, kādu aizvietotāju šīm vielām, kas šobrīd tiek izmantotas ar kādām citām mazāk kaitīgām vielām.

Pērn septembrī kustība par veselīgu Latviju iniciatīvu portālā mana balss arī uzsāka parakstu vākšanu par bisfenolu A saturošu pārtikas iepakojumu aizliegšanu. Pagaidām iniciatīvu parakstījuši vairāk nekā 5000 cilvēku.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm