Vai Latvijā var audzēt mīdijas? Izveidota eksperimentāla gliemeņu ferma

Netālu no Pāvilostas piecu metru dziļumā atklātā jūrā ir iegremdēta gliemeņu ferma. Par tās esamību liecina viena liela krāsaina boja un vēl sešas mazas tai apkārt.

2017. gada 25. augustā 20:00

Pie bojām ir piestiprinātas virves, uz kurām aug mīdijas.

Šī eksperimentāla gliemeņu ferma pagaidām ir vienīgā Latvijā. To regulāri apseko Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētnieki. Viņi grib saprast: vai Latvijas teritoriālajos ūdeņos gliemenes vispār var izaudzēt? Pagaidām rezultāti esot negaidīti labi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ingrīda Puriņa un Juris Aigars,
Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošie pētnieki

Šobrīd es teiktu, ka panākumi ir brīnišķīgi. Šobrīd viņas ir tādā ieraugāmā izmērā. Bet tas izmērs pat ir diezgan labs. Smuks, jā. Zem ūdens izskatījās, ka nav tik daudz.

Vislielākā intriga – vai gliemenes pārcietīs ziemu. Latvijas piekrastē viļņi ir ļoti lieli – pieci līdz seši metri, un pastāv risks, ka tie var noraut gliemenes no virvēm. Bet ja tās pārziemos, tas būs īsts ekoloģiskais izrāviens. Jo augot gliemenes attīra ūdeni.

Juris Aigars
Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošais pētnieks

Viņas tagad augs. Viņas uzkrāj slāpekli, fosforu, filtrē, pēc tam mēs viņas izņemam ārā, un visu to slāpekli fosforu kas viņās ir mēs izņemam ārā.

Lielā ātrumā mēs dodamies līdz tā saucamai references vietai. Kur hidrologi paņems paraugus salīdzināšanai.

18 metru dziļumā zinātniekiem ir jāpaņem ūdens un grunts paraugi, kā arī savvaļā augušas gliemenes. Divu gadu garumā šos paraugus salīdzinās ar tiem, kas tiks ņemti no gliemeņu fermas apkārtnes, lai saprastu: vai tur vide paliek tīrāka, vai nē.

Apskatot lomu, bioloģe secina, ka tajā ir piecus līdz sešus gadus vecas gliemenes.

Ingrīda Puriņa
Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošā pētniece

Palikušas ir tikai lielās un vecas mīdijas, mūsu ūdeņiem viņas jau tā kā ir par lielu. Jauno vairāk apkārt nav. Grumbuļi apēduši. Laika gaitā viņas apauga ar visām tām jūras zīlēm, tie ir mazi vēzīši. Ja mēs viņus iemestu ūdenī, viņi pēc laiciņa atvērtu savus vāciņus, izlaistu sprogainās kājiņas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Starptautiska projekta ietvaros gliemeņu fermas ir izveidotas arī Igaunijā, Zviedrijā, Vācijā un Dānijā. Ja eksperiments izdosies, tās varētu audzēt Baltijas jūrā ūdens attīrīšanas nolūkos. No tām arī plānots taisīt vistu barību. Lietošanai cilvēku uzturā Latvijas piekrastē audzētas gliemenes gan ir pārāk mazas un netīras. Pētījumi rāda, ka tās arī uzkrāj smagos metālus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm