tv3.lv

Vāc parakstus, lai atceltu centralizētos eksāmenus

Portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par šogad plānoto valsts pārbaudes darbu un eksāmenu atcelšanu. Iniciatīvas autori uzskata, ka pandēmijas laikā skolēni nevar tiem kvalitatīvi sagatavoties. Par šādu ideju gan kritiski ir skolu direktori un Izglītības ministrija.

Gan devīto, gan 12. klašu skolēni, kuriem vasaras sākumā plānoti lielie pārbaudes darbi, kopš septembra klātienē mācījušies vien pusotru mēnesi. Uztraucoties, ka jaunieši tādēļ nebūs gatavi gaidāmajiem eksāmeniem, uzsākta parakstu vākšana, aicinot tos atcelt.

Iniciatīvas autore Anete Pelša norāda, tas ir nepieciešams, lai atslogotu pedagogus un skolēnus. Viņasprāt, atceļot valsts pārbaudes darbus, tiktu dota iespēja izglītības sfērai “nedaudz atjēgties no Covid-19 krīzes saspringuma” un dotu laiku kvalitatīvi saplānot gan mācību procesu, gan eksāmenu norisi turpmāk.

“Skolēniem šādi tiktu dota ļoti nepieciešamā atelpa un samazināts stresa līmenis, lai spētu mierīgi, kvalitatīvi apgūt šā mācību gada vielu un iegūt atestātus ar gada vidējo vērtējumu. Šādi tiktu iegūts laiks, lai izveidotu rīcības plānu nākamajam mācību gadam, ja epidemioloģiskā situācija valstī nemainās vai pat pasliktinās,” norāda Pelša.

Ideju gan par nepareizu sauc Limbažu Novada ģimnāzijas direktore Gunita Lāce. Viņasprāt, noslēgumu darbu atlikšana var smagi iespaidot divpadsmitklasnieku nākotnes plānus, jo eksāmena galvenais mērķis tomēr ir saprast, vai jaunietis varēs turpināt mācības tur, kur tiešām vēlas.

“Ja arī šogad augstskolas piedāvātu citu risinājumu, tad mūsdienās reti cilvēks izvēlas vienu programmu un tur turpina studēt un neko vairs nemaina. Viņiem kādā brīdī atkal var būt vajadzīgi šie eksāmenu rezultāti. Un tās problēmas, ko rada viena gada eksāmena nenokārtošana, mums var ievilkties uz nākamajiem 10 gadiem,” saka direktore.

Tāpat Lāce uzsver, ka eksāmena rezultāts ir godīgākais un vislabāk salīdzināmais rādītājs par jaunieša zināšanām. Gala vērtējums tāds nebūt nav. “Ir tomēr diezgan liela atšķirība tajā, cik stingri skolās šie vērtējumi tiek ielikti,” bilst direktore.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau ziņots, ka Izglītības ministre šonedēļ atklāja, ka devītajiem eksāmenus tiešām varētu atcelt. Tos aizstās ar monitoringa darbiem, ja klātienes konsultācijas nebūs iespējamas pēc 7. februāra. Savukārt skolu beidzējiem plānots, ka eksāmeni jebkurā gadījumā notiks.

“Pagaidām mēs tomēr ļoti ceram, ka būs iespēja klātienes konsultācijām. Vidusskolas posms ir krietni izšķirīgāks par devīto klasi kaut vai tādēļ, ka atšķirība starp vispārējo izglītības posmu un augstskolu ir daudz jūtamāka,” norāda izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Lai noskaidrotu, ko par eksāmenu norisi domā paši divpadsmitie, Izglītības ministrija, tāpat kā pagājušogad, plāno veikt aptauju. Pērn jautājumā, vai eksāmens būtu jāatceļ, vidusskolēnu viedokļi dalījās uz pusēm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm