tv3.lv

Uzsākta Latvijas lielākā zvaigžņu globusa restaurācija

2021. gada 15. aprīlī 10:00

Restauratores darbnīcā nodots lielākais astronomijas globuss Latvijā, kuru pēc atjaunošanas uzstādīs Latvijas Universitātes astronomiskajā observatorijā, kur tas kļūs par muzeja ekspozīcijas centrālo objektu, vēsta “900 sekundes”.

Milzīgais koka globuss restauratores Sarmītes Balodes darbnīcā nonāca pavisam nesen. Pēc transportēšanas tas tiek ievietots atpakaļ statīvā.

Zvaigžņu globuss būtībā ir koka lode 80 centimetru diametrā. Latvijas Universitātē globuss nonācis 1935. gadā, tur tas kalpoja kā mācību uzskates līdzeklis.

“Tas koks žūst un raujas, un te krāsa tam ir diezgan bieza, stipra, nospriegota, vienkārši ņem un drūp nost,” atjaunošanas nepieciešamību skaidroja restauratore.

Restauratore raksturo galveno iemeslu, kāpēc globusam nepieciešama apkope – šādu eksponātu viņa restaurēs pirmo reizi, taču restauratora darbā bieži ir pirmās reizes.

“Tu katru reizi ej pirmajā klasē… Tā vienmēr ir, no vienas puses, interesanti, aizraujoši. No otras puses, izaicinājums – kā es ar to tikšu galā?!” atzīst polihromā koka restauratore Sarmīte Balode.

Restauratores uzdevums ir pēc iespējas saglabāt globusu oriģinālajā izskatā. Pēc darbu pabeigšanas globusu nogādās atpakaļ uz Latvijas Universitātes centrālo ēku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks norāda, ka arī viņa studiju gados pasniedzēji vēl izmantoja šo globusu kā mācību līdzekli. Pēc restaurācijas tas kalpos par eksponātu astronomijas observatorijai veltītā muzejā.

“Mēs ļoti ceram tuvākajā laikā uzsākt darbus tieši tajās vēsturiskajās telpās, kur atrodas astronomiskā observatorija. Tur astronomi darbojas jau 150 gadus un tur plānots izveidot muzeja ekspozīciju, kur viens no centrālajiem objektiem būs šis zvaigžņu globuss,” stāsta LU Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks.

Latvijas Universitātes muzeja pārstāvji uzsākuši veidot globusa restaurācijas dienasgrāmatu. Restaurācija ir darbietilpīgs process, universitātes mājaslapā ir iespēja arī ziedot vēsturiskā globusa restaurācijai.

Pētot vēsturi, izdevies noskaidrot, ka globuss ir pirkts 1935. gadā. Taču pašlaik nav zināms, kur tas ir izveidots – Rīgā vai citviet.

Restauratore pašlaik neņemas teikt, cik ilgu laiku aizņems restaurācija. Sākumā ir jānoskaidro materiāli un krāsas, ar ko pārklāts globuss. Restaurācijas darbs notiek soli pa solim, apstākļos, kad nākamais solis zināms tikai īsi pēc iepriekšējā posma.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm