tv3.lv

Universāla vakcīna pret Covid‑19 paveidiem: vai glābējpote jau gandrīz rokā?

Amerikāņu militārie mediķi izstrādājuši ”supervakcīnu”, kas sargāšot no visiem koronavīrusa variantiem. Jaunā pote jau izmēģināta uz cilvēkiem. Skaidrojam, kā eksperti raugās uz jaunradīto vakcīnu un kā vērtē tās solītās universālās spējas.

19. janvārī 10:13

Voltera Rīda Nacionālajā militārās medicīnas centrā izstrādātais preparāts sola aizsardzību ne tikai no Omikrona, bet arī no visiem pārējiem koronavīrusa variantiem un daļēji – pat no citām radniecīgām infekcijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gan Latvijas, gan ārvalstu eksperti par vakcīnas izstrādātāju paziņojumiem pagaidām ir skeptiski. Daļa izsaka šaubas par šāda preparāta radīšanas iespējām principā.

Kas zināms par radīto supervakcīnu?

Feritīna SpFN (Spike-Ferritin-Nanoparticle, – angļu val.) vakcīna jau uzrādījusi lieliskus rezultātus laboratorijas izmēģinājumos ar dzīvniekiem. Vispirms vakcinēja peles, pēc tam – pērtiķus. Turklāt veikti arī pirmie preparāta izmēģinājumi uz cilvēkiem.

Kā ”BBC” skaidro Rīda medicīnas centra Jauno infekcijas slimību nodaļas vadītājs Kaivons Modžarāds, izstrādātais preparāts izmanto ”plašāku pieeju” un tam jānodrošina aizsardzība (vismaz daļēja) pret visiem koronavīrusa variantiem – gan jau esošajiem, gan arī iespējamajiem, proti, tiem, kas var rasties nākotnes mutāciju rezultātā.

Pēc Modžarāda sacītā, saņemot šādas vakcīnas devu,  tiek iegūta ”ievērojami spēcīgāka” imūnā atbilde, salīdzinot ar citām līdzšinējām vakcīnām.

Kādas tieši būs vīrusa mutācijas, protams, neesot zināms, bet ar diezgan augstu precizitāti varot paredzēt, kādā virzienā tas dosies savā evolūcijas ceļā. Kādi genoma fragmenti ir vairāk pakļauti mutācijām un kuri pietiekami stabili saglabā savu nemainību visos jau zināmajos variantos. Un tieši uz pēdējiem amerikāņu militārie mediķi koncentrē savu uzmanību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mutāciju variantus speciālists dēvē par vīrusa oriģinālā celma brālēniem.

Kaivons Modžarāds
Voltera Rīda Nacionālā militārās medicīnas centra pārstāvis

”Mūsu pieeja paver iespēju izstrādāt universālas vakcīnas un citus medikamentus slimību profilaksei un ārstēšanai, ko izraisa visa vīrusu ģimene.”

Rezultātā tiek iegūta tā sauktā olbaltumvielu (vai peptīdu) vakcīna, kad organismā tiek ievadīti vīrusa olbaltumvielu fragmenti, kas nespēj patstāvīgi vairoties.

Dažādām sveša proteīna daļām organisms izvēlas atbilstoša veida antivielas. Šādā veidā tas saglabā spēju neitralizēt pat daļēji mutējušu vīrusu.

Piesardzības deva

Par to, ka nākotnes vakcīna ar augstu varbūtību var pasargāt no visiem Sars-Cov-2 variantiem, Rīda Nacionālajā militārās medicīnas centra speciālisti vēstīja jau 2020. gada jūnijā.

Bet šā gada sākumā paziņots par veiksmīgu SpFN vakcīnas izmēģinājumu cilvēkiem. Pilnībā jaunāko pētījumu dati vēl nav publicēti, iespējams, tāpēc eksperti savos vērtējumos pagaidām ir piesardzīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (LBPSC) Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš ”TV3.lv” uzsver, ka jau šobrīd izmantotās vakcīnas tīri labi aizsargā pret dažādiem Covid-19 variantiem: ”Līdz ar to tas nav nekāds brīnums, ka būs vakcīna pret vairākiem koronavīrusiem.”

Eksperts nešaubās, ka ir radīta laba vakcīna, tomēr viņš ir skeptisks par tās spēju sargāt arī no Covid-19 nākotnes paveidiem vai jauniem vīrusiem.

Jānis Kloviņš
Bioloģijas doktors

”Domāju, ka dabai kabatā tomēr vēl ir ļoti daudz lietu, par kurām mēs neko nezinām, tai skaitā, attiecībā uz koronavīrusiem.”

”Par absolūti universālas vakcīnas iespēju es tiešām esmu ļoti skeptisks. Bet tā, protams, var būt vairāk universālāka, tomēr tas vēl būtu jāpierāda,” rezumē Kloviņš.

LBPSC studiju direktors un vadošais pētnieks, profesors Kaspars Tārs ”TV3.lv” atzīst, ka vismaz teorētiski universāla vakcīna ir iespējama. Bet praksē lielākais izaicinājums esot vīrusa mainība – nepārtraukti mutējot, tam tomēr var izdoties “apiet” vakcīnas iedarbību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienlaikus Tārs atzīmē, ka, salīdzinot ar citiem RNS vīrusiem, koronavīrusi mainās lēnāk, tādēļ cerības uz universālo vakcīnu ir lielākas, nekā, piemēram, gripas gadījumā.

Solīta arī universāla gripas vakcīna

Merilendas Universitātes Farmācijas skolas profesors un britu medicīnas žurnāla “BMJ” vecākais redaktors Pīters Doši ”BBC” atzinis, ka diezgan skeptiski izturas pret pašu ideju par šāda preparāta izstrādi.

”Līdzīgus paziņojumus no gripas vakcīnas izstrādātājiem dzirdu jau ne tikai gadiem, bet gadu desmitiem,” spriež eksperts.

”Gan gripa, gan Sars-Cov-2 pieder pie ātri mutējošu vīrusu grupas, kas pastāvīgi veido arvien jaunus un jaunus variantus,” viņš skaidro. “Līdz ar to man personīgi nav atbildes uz jautājumu, kādu vīrusa genoma daļu var atzīt par pietiekami stabilu un nemainīgu, lai uz tās pamata balstītu vienotu vakcīnu, kura nenovecos līdz ar jaunām vīrusa mutācijām.”

Šādam viedoklim piekritis arī Oksfordas Universitātes medicīnas profesors Toms Džefersons. ”Vēsture zina neizdevušos vakcīnu un antivīrusu preparātu piemērus,” viņš atgādina.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm