Unikālā izstādē aplūkojami bēgļu stāsti un pārdzīvojumi Latvijā un pasaulē

Interaktīvā izstādē Ģertrūdes ielas teātrī aicina iepazīt bēgļu dzīvesstāstus un pieredzi – kāpēc patvēruma meklētāji pametuši mājas, ar ko nodarbojušies iepriekš un ar kādām grūtībām saskārušies ceļā uz Latviju.

2018. gada 11. decembrī 20:31

Katra izstādes varoņa stāsts ir unikāls. Piemēram, Džoja no Nigērijas, kura Latvijā ieradās augusta beigās, nonākusi seksa verdzībā Spānijā, bet Omārs strādājis Kadāfi režīmā, un pēc tā krišanas sākusies viņa vajāšana. Savukārt Vali devies bēgļu gaitās kopā ar vecāko dēlu, sievu un vēl trīs bērnus atstājis Afganistānā. Tā katrs no 12 attēliem atklāj konkrētus piemērus no Lībijas, Afganistānas, Sīrijas un Nigērijas bēgļu dzīvēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Marta Kontiņa
izstādes producente, interaktīvā satura veidotāja

Viens bloks ir vispār tāds situācijas ieskats pasaulē, kas dod priekšstatu par to, kāda ir šobrīd situācija. Otrs bloks ir Latvijas situācija, tur mēs arī tikāmies ar reāliem cilvēkiem, kas dzīvo šeit Latvijā, attiecīgi arī viņu stāsti. Un tad trešais bloks ir pozitīvā pieredze, labie piemēri gan no Latvijas, gan arī citur Eiropā, kur tad tas parāda to, ka bēgļi var integrēties un ka tā ir vērtība un iespēja.

Varoņu dzīve atspoguļota ilustrācijās, nevis fotogrāfijās. Tādējādi stāsti par konkrētiem cilvēkiem vispārināti, vienlaikus ar mobilo tālruņu un viedierīču palīdzību saglabājot iespēju uzzināt vairāk par viņu dzīvi un darba gaitām Latvijā, pieredzi citās valstīs un konkrētām problēmām, ar ko bēgļi saskārušies ceļā, piemēram, kukuļošanu.

“Apakšā tam vienalga ir dokumentāls materiāls, videomateriāls, fotogrāfiju materiāls, informācijas materiāls, un šis ir tāds tā kā vispārinājums,” piebilst izstādes “Ceļa stāsti” māksliniece Ieva Kauliņa.

Bēgļu krīze Eiropā saasinājās pirms trim gadiem. Taču Latvijas sabiedrības viedoklis par šo personu uzņemšanu un iespējamo integrēšanu joprojām ir ļoti negatīvs vai labākajā gadījumā atturīgs.

Alda Sebre
Sabiedrības integrācijas fonda Projektu nodaļas vadītāja

Mēs esam rezervēti, mēs esam bailīgi, jo patiesībā tu baidies no tā, ko tu nezini. Ja mēs pavaicātu cilvēkiem, cik daudz patvēruma meklētāju vai bēgļu jūs esat sastapuši, cik daudz stāstu jūs esat iepazinuši, tad patiesībā ļoti maz.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz 30. decembrim izstāde būs apskatāma Ģertrūdes ielas teātrī pirms repertuāra izrādēm. Savukārt nākamgad, lai mudinātu sabiedrību aizdomāties par bēgļu situāciju un veicinātu empātiju pret šiem cilvēkiem, izstādi plānots piedāvāt apskatei Latvijas augstskolās un citās iestādēs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm