tv3.lv

TV3 Ziņas skaidro, ko nozīmētu ārkārtējās situācijas izsludināšana Baltkrievijas pierobežā?

2021. gada 9. augustā 20:00

Iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) ierosinājusi valdībai izsludināt ārkārtējo situāciju Latvijas-Baltkrievijas pierobežā, kas ļautu arī Latvijai izmantot līdzīgas metodes migrantu atgaiņāšanā, kādas jau lieto Lietuva, vēsta TV3 Ziņas.

Nelegālo imigrantu plūsma no Baltkrievijas uz Latviju sāk signalizēt par krīzi, jo šajās četrās dienās pieķerto robežpārkāpēju skaits, 218 -, no kuriem 140 tikai pirmdien, 9. augustā, nav bijis, pat saskaitot vairākus gadus kopā.

Guntis Pujāts, Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis

“Šādi pārkāpēju apjomi ir neierasti robežsardzei un Latvijas drošībai. Ir jāpieņem mēri, ir jāizsludina ārkārtējā situācija, to var saukt par krīzi, protams.”

Ja valdība atbalstīs iekšlietu ministres lūgumu Latvijas-Baltkrievijas pierobežā izsludināt ārkārtējo situāciju, tā spēkā stātos tūlītēji jau no rītdienas, 10. augusta, ļaujot skaitliski būtiski kāpināt cilvēkresursus, kas apsargā robežu.

Marija Golubeva (AP), iekšlietu ministre

“Nepieciešams pamatojums, lai būtu pastiprināta sadarbība ar nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un policiju uz robežas. Policiju arī piesaistīsim.”

Valdībai 10. augustā jālemj, vai ārkārtējās situācijas pilnvarās iekļaut tiesības atturēt nelegālo migrāciju, pirms tā vēl vispār ir notikusi, proti, Latvijai tuvojošos migrantus atbaidīt un fiziski atgrūst. Savukārt tos, kurus notvers Latvijā, Valsts robežsardze varētu vest uz robežšķērsošanas punktiem ar Baltkrieviju un likt viņiem atgriezties atpakaļ, no kurienes nākuši.

“Praksē tas dod tiesības rīkoties līdzīgi, kā to darba Lietuvas robežsargi. Šajā situācijā varētu būt virkne pasākumu, kas neatbilst vispārpieņemtajai praksei, bet kas ir reakcija uz ārkārtējo situāciju,” pastāstīja Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis Guntis Pujāts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ārkārtējā situācija uzliks pienākumus arī Augšdaugavas un Krāslavas novadu pašvaldībām, jo ne visiem nelegālajiem robežšķērsotājiem, līdz viņus izraida ārā no Latvijas, pietiks vieta nelegālo imigrantu centros Daugavpilī un Muceniekos. Jebkurā gadījumā mums ir jābūt gataviem izvietot arī pagaidu izvietošanas vietās – vai nu teltīs, vai telpās, kas pieder pašvaldībām, un ko attiecīgi sargās policija un robežsardze. Jebkurā gadījumā tā nebūs teritorija, kurā viņi var brīvi staigāt,” pauda iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP).

Uz 173 kilometru garās robežas ar Baltkrieviju nevienā vietā nav pastāvīga žoga. Kā ātro pagaidu risinājumu iekšlietu ministre piedāvā izvietot dzeloņstieples.

“Arī šis risinājums prasīs Ministru kabineta lēmumu un diezgan lielus līdzekļus, bet es sapratu, ka ir iespējams salīdzinoši ātri iegādāties dzeloņstieples un tās izmantot,” skaidroja Golubeva.

Nelegālā imigrācija var radīt risku arī sabiedrībai, jo starp līdz šim jau aizturētajiem liela daļa bija saslimuši ar Covid-19, tad jāorganizē viņu izolēšana. Turklāt imigrantu vidū var būt personas ar teroristiskiem mērķiem.

“Ar teroristiskiem nolūkiem personas var izmantot šo veidu iekļūšanai Eiropas Savienībā, jo tas tika konstatēts jau Vidusjūras krīzē. Maskējoties par patvēruma meklētājiem, ierodas teroristiski noskaņotie,” norāda Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis Guntis Pujāts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts robežsardze apzinās, ka kāda daļa nelegālo migrantu ir iekļuvuši Latvijā nepamanīti un patlaban brīvi pārvietojas tālāk. Dienesti aicina vietējos pierobežas iedzīvotājus pievērst uzmanību svešinieku grupām un ziņot robežsardzei.

Lasi vēl:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm