tv3.lv

Tukumā drīzumā būs apskatāma unikāla durvju un leļļu miniatūru mākslas izstāde

No šā gada 26.septembra līdz 29.oktobrim Mākslas galerijā “Durvis”, Brīvības laukumā 21, Tukumā apmeklētājiem atklāta unikāla, jo vienā eksemplārā, miniatūru mākslas izstāde “OTRPUS”, informēja Tukuma muzeja Komunikāciju nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Inese Šīmane.

2020. gada 19. septembrī 9:20

Izstādē skatāmas gan durvju miniatūras, gan arī leļļu kā ideoloģisko un psiholoģisko tēlu atainojums miniatūrā veidā. Izstādes darbus veidojuši mākslinieki – Edgars Briedis, Jana Kļavinska, Alise Tilaka. Visus trīs māksliniekus vieno ideja par spēju iedzīvināt pasauli miniatūrā veidā, radot mirkli domāt gan par garīgām paralēlēm, gan arī fascinēties par spēju lietām, tēliem un vidēm, iemiesoties citā veidolā daudz mazākā un skrupulozākā mērogā nekā ierasts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šā gada 3.oktobrī, plkst. 12 notiks klātienes tikšanās ar izstādes autoriem Edgaru Briedi un Janu Kļavinsku par miniatūru jēdzienu, to tapšanas procesu, kā arī miniatūru kopējo lomu cilvēka apziņā un uztverē.

Leļļu māju miniatūras (Dollhouse miniatures) ir mākslas veids, kura aizsākumi meklējami 17.gadsimtā. Amsterdamā, tās uzskatītas par prestiža rādītāju sabiedrībā un tika pasniegtas kā dārgas dāvanas sievietēm. Miniatūru vērtību noteica tas, cik tuvu tajās tika atveidota realitāte. Bagātās ģimenēs bieži bija mākslinieku radītas un pilnībā iekārtotas leļļu mājas, kuras precīzi atainoja namu, kurā tās atradās.

Tāpat arī laikā, kad amatnieki un galdnieki ceļoja un piedāvāja savus darbus, miniatūras tika izmantotas, lai parādītu amatnieka meistarību, gluži kā katalogs, pēc kura izvēlēties mēbeles, kuras pasūtīt.

Mākslinieks Edgars Briedis (1986) strādā par butaforu Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā, savukārt Jana Kļavinska (1985) ir fotogrāfe un datorgrafiķe. Viņu abu interese par dažādu lietu jaunradi iesniedzas arī floristikas, apģērbu dizaina, tēlniecības, vides noformēšanas un daudzās citās jomās, kurās abi ir strādājuši. Šīs zināšanas krājot un papildinot, viņi ir nonākuši pie aizraujošas nodarbes – telpisku miniatūru veidošanas. Autoru radītās miniatūras iemieso gluži reālistiskas vietas un ainas, tā arī iztēlē radītus apveidus. Mākslinieku iemīļotais mērogs ir 1:12, kas ir arī pasaulē populārs izmērs leļļu māju miniatūristu vidū.

Radot leļļu māju miniatūras, mākslinieki aicina aizdomāties par savām bailēm, nedrošību, kā arī spēju rast drosmi šķietami vienkāršam lēmumam – atvērt durvis. Tieši durvis būs galvenais tēls šajā miniatūru izstādē, kurā ikviens varēs aplūkot vairāk nekā 20 durvis, kas ved uz katra paša iedomu pasaulē zināmu notikumu vai vietu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mākslinieki Jana Kļavinska un Edgars Briedis

“Durvis vienmēr mūs ir aizrāvušas – gan to daudzveidība vizuāli, gan simbolisms. Mēs nekad droši nezinām, kas aiz tām slēpjas. Ir tik daudz ceļu un notikumu, ar ko sastapties, tik daudz negaidītu tikšanos, necerētu ieguvumu un aizraujošu pārsteigumu… Ir vienkārši jāsper solis pāri slieksnim.”

Otru mākslas izstādes daļu veidos tēlu un leļļu mākslinieces Alises Tilakas darbi. Alise Tilaka (1986) strādā par grafisko dizaineri, maketētāju, izstrādā dekorācijas un nodarbojas ar dažādām citām mākslas radošajām izpausmēm. Autore savos darbos pauž nostāju pret sabiedrības centieniem tiekties pēc vispār pieņemtām ideoloģijām: “Simetrisks ir skaists”, “zinātniski pierādīts ir saprotams un pieņemams” un “tev jābūt laimīgam”.

Māksliniece atklāj, kāds tīkams mīļums rodams asimetriskās iedomās – nosapņotos draugos, kuri izkāpuši no mitoloģijas dzīlēm, leģendām, pasakām vai radušies, sajaucoties maģijai, misticismam ar apslēptām bailēm. Tiem ir atļauts būt arī skumjiem, nesaprastiem un mazliet nelaimīgiem.

Māksliniece Alise Tilaka

“Ir svarīgi izcelt, ka grumbas, rētas, maisiņi zem acīm, ķermeņa šķībumi, emocionālas lejupslīdes un jebkura pašizpausme ir neatņemamas vērtības. Esi tu pats! Atļaujies nesekot citu izdomātiem ideāliem!”

Par pamatu darbu veidošanā izmantota no kartona olu kastēm izgataota masa, bet no stieplēm veidota ekstremitāšu armatūra, kamēr izteiksmīgās detaļas radītas no elastīgās papīra masas un papīriem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Katrs darinājums ir izgatavots tikai vienā eksemplārā un lielākoties tikai plaukstas izmērā vai pat mazāks. Izstādi aplūkot aicināts ikviena vecuma pārstāvis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm