Tripāns: Apstākļi, kādos strādā ugundzēsēji, ir briesmīgi

No 19. marta svētdienās plkst. 18.50 kanālā TV3 būs skatāms jauns dokumentālo raidījumu cikls “Glābēji”. Režisors Armands Tripāns parādīs realitāti, kā dzīvo ugunsdzēsēji-glābēji Latvijas nostūros.

No 19. marta svētdienās pulksten 18.50 kanālā TV3 būs skatāms jauns dokumentālo raidījumu cikls “Glābēji”, ko veido režisors Armands Tripāns. Tie būs septiņi atšķirīgi stāsti, kuru centrā būs Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki dažādās Latvijas pilsētās un viņu stāsti par viņu profesionālās darbības ikdienu. Šīs dokumentālās sērijas ir turpinājums iepriekšējā sezonā radītajam dokumentālo īsfilmu ciklam “Ārsti”.

Glābēji ik dienas redz, cik trausla var būt cilvēka dzīvība. Viņi katru dienu sastopas ar neredzamu ienaidnieku, kas atnāk pēkšņi, skarbi un nemanot – avārijas, ugunsgrēki, pašnāvības, neuzmanība. Un tad ir viņi – glābēji, kas neprasa, kas man par to būs un kāpēc. Viņi iet un dara!

Armands Tripāns
raidījumu cikla režisors

“Mēs esam dokumentējuši septiņus dažādus Latvijas VUGD depo un daļas. Mēs no “zvana līdz zvanam” izdzīvojām glābēju maiņas darbu. Apstākļi, kādos viņi strādā, ir briesmīgi. Iekšlietu sistēmas darbinieki mūsu valstī budžeta barības ķēdē ir pašā apakšā. Mēs parādīsim šos cilvēkus, kas negaida uz politiķiem, bet iet un dara. Ceru, ka tie, kas lemj par mūsu iekšlietu sistēmām, redzot šos stāstus, izjutīs kaunu par savu politisko bezdarbību.”

Filmēšanas komandai – Armandam Tripānam un operatoram Artūram Liepiņam – nevienas durvis netika aizslēgtas un notikumu skarbā realitāte tika dokumentēta arīdzan no glābēju kamerām – bez cenzūras. Skatītājus sagaida spilgti un patiesi dialogi, bez inscenējumiem.

“Mēs vēlamies izprast un ieraudzīt šīs situācijas. Brīvība ir darbības vārds un šie stāsti liks daudziem aizdomāties par vērtībām, savu valsti, cilvēkiem. Man personīgi bija svarīgi filmēt Latvijas nostūros – Viļakā, Aizkrauklē, Madonā, Kuldīgā, Liepājā, Siguldā, lai parādītu to realitāti, kuru nav redzējuši citi. Es domāju, tā atbilde – kādēļ glābēji dara to, ko dara – ir vienkārša. Brīvība un dzīvība ir darbības vārds!” atziņās dalās Tripāns.

Pirmajā raidījumā filmēšanas komanda devās uz Liepāju, kur vietējā depo strādā pavisam jauni puiši. Skaļā virtuvē, kur visi runā pāri viens otram, taču dīvainā kārtā dzird viens otru, Liepājas glābēji gatavo sev pusdienas – ēdienkartē “viltotais zaķis”. Gatavo kopā, lai lētāk. Arī trenažieru zāli izremontējuši paši, sametoties. “Čaula mums ir stipra, bet pūstam mēs no iekšpuses,” viens no glābējiem raksturo dienesta realitāti. Uz savas ādas viņi ir sajutuši un ir redzējuši briesmīgas lietas. Galvenais ir neskatīties cilvēkam sejā, jo aizmirst nāvi esot viegli, ja vien viņai neskatās acīs.

"900 sekundes" moderators
Ziņu žurnālistikā no 1998. gada. Pamatā atspoguļo iekšpolitiskās norises, seko līdzi notikumiem ārvalstīs. Par sirdslietu sauc vizuāli spēcīgu un aizraujošu stāstu veidošanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm