tv3.lv

Tiesībsargs kritizē policijas darbu bērnu dzimumnoziegumu izmeklēšanā

17. janvārī 20:36

Latvijā pērn pieaudzis dzimumnoziegumu skaits, tostarp arī pret bērniem. Šāda statistika gan saistīta ar aktīvāku policijas darbu, gan sabiedrības drosmi celt notikumus gaismā. Tomēr satraucošas bija sūdzības, kuru dēļ tiesībsargs uzsāka pārbaudi – atklājies, ka trešdaļā gadījumu tieši pret bērniem vērstos noziegumus pietiekami ātri neizmeklē un nereti tas beidzas bez rezultāta, vēsta TV3 Ziņas.

Dzimumnoziegumi pret bērniem pagājušajā gadā ir pieauguši. Tiesībsarga birojs secina – ar likumiem viss būtu kārtībā, bet ar pierādīšanu un sodīšanu gan tik raiti neveicas.

Pagājušajā gadā reģistrēti baisi daudz – 619 dzimumnoziegumi. Policija šoreiz neizdala, cik no tiem vērsti tieši pret bērniem, bet apstiprina, ka arī viņi ir šīs “melnās” statistikas daļa. Un pāridarītājs visbiežāk ir ģimenes loceklis.

Reaģējot uz sūdzībām, ka dzimumnoziegumus izmeklē neefektīvi, tiesībsarga birojs uzsāka pārbaudes lietu.

Juris Jansons
tiesībsargs

“Vislielākais smagums šo lietu izmeklēšanā ir uz policiju. Pie nepietiekamas kapacitātes un kompetences netiek uzsākts kriminālprocess vai to izbeidz pierādījumu trūkuma dēļ. Rezultātā bērns nonāk atpakaļ varmācīgā vidē!”

Pārbaudē konstatēts, ka trešo daļu lietu, kurās ir aizdomas par bērnu seksuālu izmantošanu, policija izmeklē divus gadus vai vēl ilgāk. Tiesībsarga ieskatā, tas ir nepiedodams termiņš. Turklāt nemākulības dēļ tiek ierosinātas resoriskās pārbaudes, bērnus iztaujā vairākkārt un ar lielu laika nobīdi, kas emocionāli ir smagi, turklāt izmeklēšanai – pat kaitējoši.

Armands Ruks
Valsts policijas priekšnieks

“Mēs pilnīgi objektīvi uztveram kritiku un pārmetumus, cenšamies strādāt pie tā, lai uzlabotu izmeklēšanas kvalitāti. Tomēr nav tā situācija kritiska. Mēs ejam pareizā virzienā, arī šādi runājot par to un izglītojot sabiedrību.”

Policijā trūkst vairāk nekā 200 izmeklētāju. Uz notikuma vietu izbrauc vietējā iecirkņa darbinieks, nereti – bez pieredzes tik sensitīvās lietās.  Bet arī ģenerālprokurors, komentējot tiesībsarga izpētīto, neko šausminošu vai jaunu neesot uzzinājis. Iespēju robežās iestādes darot maksimālo, lai virzītu šīs lietas pretī taisnīgam iznākumam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Juris Stukāns
Ģenerālprokurors

“Sabiedrība ir atbildīga. Sabiedrība nepietiekoši izprot šādus noziegumus un nepietiekoši sadarbojas, lai iestādes varētu atbilstoši reaģēt. Jāvirza politika, lai šādi noziegumi nenotiku, nevis izmeklējam jau notikušus notikumus.”

Tam līdz galam nespēj piekrist Centra “Dardedze” speciālisti, kuri cīnās par drošu bērnību ikvienam bērnam. Kad psihologs astoņgadīgas meitenes uzvedībā jau saskatījis pamatu vērsties policijā par tēva darbībām, seko vilšanās, ka bērna intereses dzīvē tomēr ne vienmēr ir dominējošās.

Laila Balode
nodibinājuma “Centrs Dardedze” valdes locekle

“Kam būtu jānotiek? Nepieciešams apturēt pāri darītāju un palīdzēt bērnam. Tik vienkārši un sarežģīti! Mēs tos, kuri vērsušies pēc palīdzības, mudinām rakstīt iesniegumus un vēršamies policijā cerot uz kriminālprocesu, bet attopamies pie resoriskajām pārbaudēm.’

Vismaz par vienu puses ir vienojušās – noziegumiem pret bērniem jābūt prioritātei. Policija sola izglītot darbiniekus, panākt, lai katrā iecirknī ir elementāri nopratināšanas telpa un videokonferences iespēja, lai sazinātos ar tiesu.

Tiesībsargs par uzlabojumiem atskaitīties lūdzis četru mēnešu laikā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm