tv3.lv

Tiesa neļauj apsūdzētajiem nenākt uz Zolitūdes traģēdijas lietas sēdēm

Nākšana vai nenākšana uz tiesas sēdēm nav apsūdzēto brīva izvēle – tā šodien lēma tiesa Zolitūdes traģēdijas lietā. Latvijas vēsturē vērienīgākā krimināllieta šodien tika skatīta otro reizi. Lielākās tehniskās problēmas bija novērstas, tomēr līdz lietas izskatīšanai pēc būtības atkal netika, jo visu dienu aizņēma dažādu lūgumu izskatīšana.

2016. gada 1. martā 19:16

Otrā Zolitūdes traģēdijas tiesas procesa diena sākās ar cietušo protesta akciju. Viņi bija nobažījušies, ka tiesu pasludinās par slēgtu, lai tādējādi novērstu no tās Latvijas sabiedrības uzmanību. Šo satraukumu bija izraisījusi apsūdzētās ”Maxima” darbinieces Innas Šuvajevas advokāte. Viņa bija teikusi, ka Šuvajevai izteikti slepkavības draudi un, ja viņai būs jānāk uz tiesu, apsūdzētās drošības dēļ, tai jābūt slēgtai.
Cietušie šos vārdus uztvēra sāpīgi. ”Es domāju, ka galvenais mērķis tam visam ir novilcināt tiesu. Izdarīt tā, lai sabiedrība par to aizmirstu, lai visi nogurtu no tā, ka lūk ir tāda lieta,” teica biedrības Zolitūde 21.11. vadītāja Regīna Ločmele-Luņova.
Pret iespēju Latvijas vēsturē vērienīgāko lietu skatīt aiz slēgtām durvīm ļoti asi iebilda arī citi lietas dalībnieki. Piemēram, Ivara Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks satraucas, ka aiz slēgtām durvīm bez sabiedrības uzraudzības netiktu meklēta taisnība, bet vienkārši nozīmēti grēkāži. ”Tiek tiesāti tie mazie izpildītāji, savukārt tie, kas uz visu būvniecību pelnīja miljonus nekur nefigurē. Tā kā slēgts process noteikti nebūtu pieļaujams,” viņš uzsvēra.
Savukārt cietušo pārstāvis Aldis Gobzems norādīja, ka viss, ko procesa slēgšana panāktu būtu mediju padzīšana no tiesas zāles, jo visiem pārējiem – advokātiem, prokuroriem, cietušajiem un viņu pārstāvjiem – būtu tiesības piedalīties arī slēgtā tiesas sēdē.
Jāpiebilst, ka lūgumu ļaut nepiedalīties tiesas sēdēs bija iesniedzis arī bijušais Rīgas būvinspekcijas priekšnieka vietnieks Jānis Balodis, kuru apsūdz amatpersonas pienākumu nepildīšanā. Viņš skaidroja, ka esot vienīgais ģimenes apgādnieks, bet ilgstoša uzturēšanās tiesā viņam traucēs pelnīt iztiku.
Debates par šiem lūgumiem bija ļoti asas. Prokurori uzstāja, ka tiesā jāpiedalās visiem apsūdzētajiem, advokāti centās pārliecināt par pretējo, bet cietušo un viņu pārstāvju domas dalījās. Vieni uzsvēra, ka jo mazāk lietā dalībnieku, jo ātrāk to iztiesās. Citi – ka arguments par draudiem neiztur kritiku, lai nenāktu uz sēdēm, jo tiesa ir stingri apsargāta. Pati Inna Šuvajeva ar medijiem nerunāja, aizbildinoties, ka parakstījusies par konfidencialitāti.
Tiesneši gan beigu beigās lēma par sliktu apsūdzētajiem – viņiem arī turpmāk būs jānāk uz katru sēdi. Tomēr arī bažas par lietas turpmāku skatīšanu aiz slēgtām durvīm šodien nepiepildījās – šāds lūgums pat netika izteikts.
Jāpiebilst, ka tiesa šodien arī turpināja izskatīt dažādu cilvēku, pārsvarā bojāgājušo radinieku un drupās cietušo glābēju, lūgumus atzīt viņus par cietušajiem. Trīs no tiem tika atzīti par pamatotiem. Tādēļ jau 260 par cietušajiem atzītajām personām šodien pievienojās Andis Šteinītis, kurš Zolitūdes traģēdijā zaudēja brāli, kā arī Valērija un Viktorija Burves.
Iztiesāšana turpināsies jau rīt – sākot no pulksten desmitiem rītā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm