tv3.lv

Feldšeris atklāj detaļas par traģiskajām mājdzemdībām Jelgavā

Jelgavā turpinās krimināllietas skatīšana, kurā uz apsūdzēto sola sēdušies Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes locekļi.

2019. gada 19. decembrī 19:29

Uz viņu sirdsapziņas ir jaunas mātes un zīdaiņa nāve. Mirušās sievietes tuvinieki un draudzes līdera sieva mājdzemdību laikā reliģiskās pārliecības dēļ neizsauca mediķus, bet tās pieņēma paši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lietas iztiesāšanai sabiedrība gan nevarēs sekot līdzi, jo tiesa ceturtdien apmierināja apsūdzēto lūgumu lietu spriest slēgtās sēdēs, kā arī atbrīvoja viņus no apcietinājuma.

Krimināllietā par mātes un jaundzimušā nāvi ir trīs apsūdzētie – pirmstiesas apcietinājumā atrodas mirušās jaunās sievietes tēvs Valdis Simsons un vīrs Renārs Jēgermanis, bet Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes garīgā līdera Jāņa Dāvida, saukta arī par Svēto garu, sieva Solvita ir uz brīvām kājām.

Visi apsūdzētie bija klāt traģiskajās mājdzemdībās. Skumjas par zaudētajiem tuviniekiem viņi neizrādīja –  mirušās vīrs un tēvs priecīgi sasmaidījās ar atkal satiktajiem draudzes locekļiem, kuri uz tiesas sēdi uzaicināti sniegt liecības.

Uzaicinātie draudzes locekļi visi kā viens izvairījās no žurnālistu jautājumiem, bet Dāvidu pāris uz tiesas zāli devās, aizsegdami sejas un spiežoties pie sienas.

Apsūdzētās personas tiesā par neatļautu ārstniecību un atstāšanu bez palīdzības. Nevienam no apsūdzētajiem nav medicīniskās izglītības, taču dzemdības viņi nolēma pieņemt paši un ar dievpalīgu, kā rezultātā bērns piedzimis nosmacis, bet māte vēlāk nomirusi no vissmagākās grūtniecības toksikozes formas – eklampsijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiesas sēde sākās ar apsūdzēto advokātu lūgumu to padarīt par slēgtu, pamatojoties, ka šajā lietā daļa materiālu ir sensitīva rakstura, piemēram, reliģiskā ticība un medicīniskā vēsture. Prokurore šim lūgumam neiebilda, un tiesa lēma, ka turpmāk sēdes būs slēgtas.

“Runa par personas sensitīviem datiem, ieskaitot medicīniskos datus, kas nav plašai publikai pieejami. Pat mēs nevaram dabūt kopijas,” saka apsūdzēto advokāts Armands Stumbergs.

Savukārt prokurore Zinaīde Egle norāda: “Uzskatu, ka ir savākti pietiekami pierādījumi, lai vainīgos atzītu par vainīgiem un viņi saņemtu likumā noteikto sodu. Šajā lietā cietušo nav. Personas ir mirušas, var radinieki pieteikties, bet neviens tādas tiesības neizmantoja, tāpēc arī nav cietušo.”

No uzaicinātajiem lieciniekiem vairāk par notikušo nevairījās pastāstīt feldšeris, kurš toreiz maijā devās uz notikuma vietu. Viņš pastāstīja, ka mediķi izsaukti nākamajā dienā pēc dzemdībām. Vīrs Renārs sievas nāvi konstatējis no rīta ap pulksten astoņiem, bet neatliekamā medicīniskā palīdzība izsaukta vien pāris stundas vēlāk.

“Ierodoties izsaukuma vietā, konstatējām, ka tur ir jauna sieviete mirusi. Atradām arī zīdainīti. Nebija sniegta medicīniskā palīdzība, to arī klātesošais vīrs paskaidroja. Viņš bija pilnīgi bez stresa, kavēts mazliet, bet pilnīgi bez stresa. Telpa bija sakopta, tīra, nekas neliecināja, ka būtu bijušas dzemdības, viss bija sauss,” stāsta feldšeris Armands Āre.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ierasts, ka draudzes locekļi pa grupām dzīvo kopā, taču pēc šā notikuma māja, kurā notika dzemdības, pārdota un vairs nav draudzes īpašumā.

Tiesas sēdē klātesošie bijušie draudzes locekļi, kuri nevēlējās runāt kameras priekšā, pastāstīja, ka draudzes pirmsākumos tik skarba kārtība nav bijusi. Noteikumi par aklu klausību draudzes līderim, norobežošanos no laicīgās dzīves, mantas neieredzēšanu, atteikšanos no grāmatām un attiecību uzturēšanas ar cilvēkiem ārpus draudzes ieviesti pēc tam, kad par garīgo līderi kļuvis Dāvids, kam vēl nesen piederēja maizes ceptuve ”Svētes maize”, kas tagad pieder citam draudzes loceklim. Taču runā, ka šausmīgais notikums arī ieviesis korekcijas – tagad ārstus apmeklēt esot ļauts.

Plašāk par tematu skatieties TV3 Ziņu sižetā!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm