tv3.lv

Teikas iedzīvotāji pamesta īpašuma vietā vēlas parku; VNĪ vēlas būvēt biroja ēku un izcirst kokus

2019. gada 16. decembrī 21:00

Rīgas zaļās teritorijas apbūves plāni kārtējo reizi raisījuši pilsētvides aktīvisti asus iebildumus.

Šoreiz runa ir par kādu nolaistu īpašumu Brīvības gatvē, Teikas rajonā. “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) tur vēlas būvēt biroju ēku un izcirst kokus, savukārt vietējie to nevēlas pieļaut un mudina šajā vietā veidot parku.

Īpašums Brīvības gatvē 207 jau no pagājušā gadsimta sākuma bijusi zaļa, publiski pieejama teritorija – sporta biedrības “Marss” velotreks. Taču nu jau ilgstoši ap zaļo oāzi Teikas centrā apslieta augsta koka sēta un teritorija netiek kopta.

Braucot vai ejot pa Brīvības gatvi, plašo teritoriju pamanīt ir grūti. Taču aiz sētas slejas pat simtgadīgi koki un plaša zaļā teritorija. Tur vietu parkam tagad saredz Teikas iedzīvotāji.

Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne norāda: “Praktiski šeit ir nepieciešams tikai izveidot sabiedrībai piekļuvi šai teritorijai. Un ar minimāliem līdzekļiem te jau būtu gatava zaļā zona, – uzlikt dažus soliņus, nopļaut zāli, un tas būtu jau gatavs. Mēs ļoti priecātos, ja šo varētu izmantot sabiedrības interesēs, jo pilsētā koki kļūst arvien vērtīgāki. Mēs to apzināmies arī gaisa kvalitātes sakarā.”

Savukārt VEF Inovāciju apkaimes vadītājs Viesturs Celmiņš pauž: “Un tad tas cilvēkiem ir sasniedzams gan no Brīvības ielas, gan Ropažu ielas. No visām pusēm iedzīvotājiem un darbiniekiem. Un tas ir bez lieliem ieguldījumiem. Vai nu ieguldījumi nāk no mūsu puses, Rīgas domes, vai valsts, tas varbūt ir tehniskas dabas jautājums.”

Zemes gabals gan ir valsts īpašumā un tā paredzējusi tam citu pielietojumu – būvēt biroju ēku dažādām valsts iestādēm. Tas nozīmētu arī vairāku desmitu koku izciršanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“VNĪ uzdevums ir turēt valstij piederošus vērtīgus īpašumus un vairot, lai valsts īpašumu vērtība pieaugtu. Un varbūt pārlikt to funkciju, kas ir paredzēta pašvaldībai uz kapitālsabiedrības pleciem, nav īsti tas ceļš. Jo, kā mēs zinām, pilsētu plānošana un zaļo teritoriju savlaicīga attīstīšana ir tieši pašvaldības funkcija. Un konkrētais īpašums ir paredzēts koncepta birojam valsts pārvaldei izveidei, kā attīstāma nākotnē teritorija, tieši valsts biroju būvniecībai,” skaidro VNĪ Korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja Inta Plūmiņa.

Tikmēr Celmiņš pauž: “Šai teritorijai varētu būt cita funkcija, tāpēc ka situācija ir mainījusies. Projekts, ja nemaldos, viņiem ir aptuveni 10 gadu vecs, viņš nevērtē kontekstu, kas ir šeit pēdējos 10 gadu laikā mainījies. Šeit ir Jaunā Teika attīstījusies, VEF kvartāls. Šeit ir iedzīvotāji, darbinieki vairākos tūkstošos.”

Parka izveidi atbalsta Rīgas dome. Tā ir gatava arī dialogam ar valsti, lai mēģinātu vienoties, ka pašvaldība šobrīd nolaisto īpašumu bez atlīdzības varētu pārņemt un iekopt modernu zaļo teritoriju.

“Ļoti būtiski uz šī zemes gabala, kura platība ir ap 8000 kvadrātmetru, ļoti daudz koku, izveidot parku, skvēru. Funkcijai, kas ir zaļā zona, valsts var mums nodot šo zemes gabalu, kur mēs ieguldām līdzekļus. Šobrīd mēs pieņemam lēmumu Īpašuma komitejas sēdē, ka bez atlīdzības varam valstij nodot operas namu, lai viņi pēc tam iegulda. Šeit ir tas pats,” saka Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR).

Vai tas izdosies, zināms nav. Tikmēr Teikas iedzīvotāji sākuši vākt parakstus pret koku izciršanu un par parka izveidi, ko plānot iesniegt par VNĪ atbildīgajai Finanšu ministrijai un Rīgas domei. Iedzīvotāji VEF kultūras pilī parakstīties var līdz 15. janvārim.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm