Tehniskais budžets “uz pauzes” nolicis arī bezmaksas kontracepciju

Ieilgušais valdības veidošanas process sāpīgi atsaucas uz tām politiskajām iniciatīvām, kam papildu finansējums nepieciešams jau šobrīd. Viena no šādām iniciatīvām tādām ir arī ilgus gadus solītā, bet allaž atliktā iecere – sociālā riska sievietēm un pusaudzēm palīdzēt ar ģimenes plānošanu. Valsts apmaksāta kontracepcija izmaksātu apmēram miljonu eiro, bet aiztaupītu negribētu bērnu traģēdijas. Šī iecere arī šoreiz iekļauta Veselības ministrijas prioritāšu sarakstā, bet vai jaunajam sasaukumam pietiks drosmes un gribas to atbalstīt, ir grūti prognozēt.

Biedrība “Papardes zieds” pirms septiņiem gadiem veidoja tam brīdim drosmīgu video rullīti, rosinot apmaksāt kontracepciju tām sievietēm, kurām nav ne līdzekļu, ne pietiekamas izpratnes. Un runa nebija par prezervatīviem vai tabletēm, ko aizmāršībā varētu aizmirst lietot, bet gan spirālēm vai – galējā variantā – pat ķirurģisku iejaukšanos.

“Es Jaunajā gadā gribēšu būt ļoti pozitīva, ka sieviete tiks novērtēta šajā budžetā,” teic biedrības “Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Ir mainījušies parlamenta sasaukumi, ierēdņi un budžeti, bet gadu no gada šim mērķim līdzekļi tā arī neatrodas.

“Latvija ir teju vienīgā valsts Eiropā, kur nevienai sievieti nav bezmaksas kontracepcija, un tas pasaka daudz par attieksmi. Mēs nevaram runāt tikai par ataudzes plānu, kur runā tikai par bērnu minimizēšanu soc. riska grupās, ja paralēli nedomājam par izglītošanu un kontracepciju. Tie ir savienoti jēdzieni. Tautas ataudze mums ir prioritāte, un bez sievietēm, veselīgām sievietēm, mums nebūs bērniņu,” saka Ķelle.

Aplēsts, ka Latvijā ir vismaz 2000 sociālā riska sieviešu, kurām nepietiek naudas vai zināšanu kontracepcijas lietošanai. Rezultāts ir vardarbība pret negribētiem bērniem ģimenē, pusaugu grūtniecība un aborti, kuriem naudu izmisumā sieviete pat aizņemas ātrajos kredītos, turpinot lejupceļu pa nabadzības spirāli.

Lai kontracepciju nodrošinātu vēl šogad, nepieciešams 1,1 miljons eiro. Veselības ministrija to iekļāvusi savā prioritāšu sarakstā. Problēma vien, ka saraksts ir garš.

“Proti, veselības nozarē vajadzību ir ļoti daudz, un, ja paskatāmies uz kopējo finansējumu, kas nepieciešams, pagājušajā gadā apzināto prioritāro pasākumu īstenošanai, tie būtu vairāk nekā 500 miljoni eiro. Jautājums – cik liela daļa tiks novirzīta veselībai. Pretstatā iepriekšējiem gadiem, kad bija liels finansējuma palielinājums, veselība bija prioritāte, bet tagad tā ir iekšējā un ārējā drošība un citi jautājumi, kas šinī brīdī nākuši dienaskārtībā,” stāsta Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Veselības ministrijā uzskaita – papildu 100 miljoni nepieciešami onkoloģijai, ārstu algām – vēl 55 miljoni, arī tarifi, ko valsts maksā ārstniecības iestādēm par iedzīvotājiem sniegto aprūpi līdz ar energocenām un inflāciju ir jāpārskata.

Šobrīd ministrijas intensīvi gatavo budžeta pieprasījumus. Kuru prioritāšu atbalstam jaunajā valdībā būs pieticis naudas un, galvenais, politiskās gribas, redzēsim jau tuvāko nedēļu laikā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm