tv3.lv

“Tas nacionālais patriotisms latviešiem nekur nepazudīs” – leģionāri Lestenē piemin kritušos biedrus

Lestenē leģionāru godināšana notikusi klusi, sirsnīgi un bez provokācijām. Daļa sanākušo pat kritizēja tos, kuri šai dienā par varītēm grib doties pie Brīvības pieminekļa. Tā esot izrādīšanās gan no vienas, gan otras puses.

2016. gada 16. martā 21:53

Vissirsnīgāk leģionāru godināšana kā ik gadu norisinājās Lestenē, kur, antifašistu un citu provokatoru netraucēti, kritušo tuvinieki varēja nolikt ziedus un svecītes un garajā vārdu sarakstā meklēt jaunus uzvārdus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Starp sanākušajiem gadu no gada ir arvien mazāk to, kuri paši piedalījušies cīņās. Laiks nežēlo nevienu. Tas gan nenozīmē, ka piemiņas pasākumā cilvēku būtu mazāk. Tieši pretēji – ģimenes nāk ar bērniem un mazbērniem, klāt ir arī jaunsargi. Tas liek domāt, ka leģionāru piemiņa neizgaisīs. “Tas nacionālais patriotisms ir iekšā tiem latviešiem, nekur nepazudīs,” saka Gaida.

Neiztrūkstoši piemiņas brīdi Lestenē apmeklēja arī politiķi – Nacionālās apvienības Saeimas spīkere, kultūras ministre un deputāti. Vienošanās ir – lai nedotu pamatu vēl lielākām provokācijām, pie Brīvības pieminekļa valdības locekļi nedodas. Savulaik tas pat bija iemesls, kāpēc amatu zaudēja vides ministrs Cilinskis. Šodien sastaptie leģionāru tuvinieki gan itin labi iztiktu bez visa tā farsa, kas ik 16. martu norisinās Rīgā.

Edgars rāda uz akmenī iegravēto brāļa vārdu. Tepat netālu apglabāts arī otrs. Viņus iepazīt Edgaram kā jaunākajam tā arī nebija lemts.

Līdzīgi stāsti slēpjas aiz katra no vairāk nekā 11 000 kapu plāksnēs iekaltajiem vārdiem, par kuriem padomju gados bija jāklusē. To, ka nepieciešama vieta, kur visus vienkopus godināt, saprata vien aptuveni pirms 16 gadiem, kad arī tika noslēgta vienošanās par kapu izbūvi. Lestene tika izraudzīta 1944. gada Ziemassvētku kauju dēļ, atceras ilggadējā pagasta vadītāja, kurai pašai radinieki gan šeit neatdusas.

Komplekss gan joprojām ir tapšanas stadijā – sienas tiek papildinātas ar jauniem vārdiem, tāpat arī zemē vieta atstāta kritušo kauliem. Jau šopavasar šeit pārapbedīs no Krievijas nule kā pārvesto 236 leģionāru mirstīgās atliekas. Viņi atgriešanos dzimtenē gaidījuši vairāk nekā 70 gadu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm