Tapusi filma “Kā rodas bērni?” – palīgs vecāku sarunai ar atvasi

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) radījusi animētu filmu sēriju “Kā rodas bērni?”, lai palīdzētu pirmskolas un sākumskolas vecuma bērnu vecākiem sagatavoties pirmajai sarunai par to, kā rodas bērni, kā arī sarunai par intīmo higiēnu un privātumu, informēja BKUS Komunikācijas speciāliste Krista Luīze Priedīte.

6. oktobrī 11:04

Vecāki bieži raizējas par to, kad ir īstais brīdis sarunai par bērnu rašanos, kā pastāstīt par pamata intīmās higiēnas un privātuma jautājumiem un kā to izdarīt bērnam saprotamā valodā, stāstīja BKUS slimnīcas ginekoloģe Lāsma Līdaka. Viņas vērtējumā, runājot par dabiskām lietām, nav iespējams izstāstīt par daudz, tomēr ir iespējams nokavēt ar svarīgas informācijas izskaidrošanu bērnam. Tādā gadījumā nekavējoties jāaizpilda robi bērnu zināšanās, uzsvēra ārste.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Videoklipos vizuāli saprotami parādītas dzimumu atšķirības un bērnam saprotamā valodā izskaidroti jautājumi par to, kā bērniņš nokļūst mammas vēderā, ko viņš tur dara, kā tiek ārā, kā pareizi jāmazgājas un kā sargāt savu privātumu.

Šobrīd bērni attīstās ievērojami ātrāk, meitenēm mēnešreizes mēdz sākties arī deviņu līdz 10 gadu vecumā. Ja saruna par mēnešreizēm un to, kādēļ tās nepieciešamas, tiek atlikta, tas bieži raisa lielus pārdzīvojumus gan vecākiem, gan pašai meitenei, norādīja Līdaka.

Tāpat ginekoloģe skaidro, ka daudziem vecākiem ir apziņa, ka par šīm tēmām ir jārunā, taču viņi baidās pateikt ko lieku, nepateikt pietiekami, samulst un nespēt atbildēt uz visiem bērna jautājumiem; citi nezina, kādus vārdus izvēlēties, lai paskaidrotu visu tā, lai bērns saprot. Līdaka skaidroja, ka mazi bērni vēl tik labi nepazīst pieklājību un pēc pirmā teikuma, kas viņam nebūs interesants vai saprotams, viņš aizies darīt ko citu.

Daktere norāda, ka, runājot par ķermeņa daļām, svarīgākais ir izvēlēties vārdus, par kuru nozīmi ģimenē ir savstarpēja sapratne. Tas ir ļoti būtiski bērna drošībai – lai viņš var izstāstīt, kur un kas tieši sāp. Savukārt medicīniski termini reizēm sniedz drošības sajūtu pret mulsumu. Līdaka norādīja, ka var droši izmantot arī tos, taču ne pārāk garus, lai bērns spēj tos atkārtot.

BKUS speciālisti apkopojuši deviņus praktiskus padomus, par to, ko darīt un ko labāk nedarīt pirmo reizi runājot par bērnu rašanos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirmo reizi runājot par to, kā rodas bērni, vecākiem svarīgi atcerēties izelpot, jo tā noteikti nebūs pēdējā saruna par tēmu – ja tā neizdodas, kā iecerēts, to būs iespējams labot nākamajās reizēs.

Tāpat ir jāizmanto situācijas, kurās jautājumu iespējams izskaidrot bērnam nepiespiestā gaisotnē. Piemēram, ja kaimiņu kaķenītei piedzimst kaķēni, sarunu var attīstīt no šīs situācijas. Šādi tā raisīsies dabiskāk, nekā apsēdinot bērnu uz veselu izglītojošu lekciju, skaidro speciālisti.

Viņi norāda, ka nav jāgaida, kad bērns sāks uzdot jautājumus, jo šī ir pietiekami svarīga tēma, lai vecāki meklētu laiku un paši uzsāktu sarunu.

Tāpat nav jābaidās kautrēties, smieties un mulst, jo tā nav vājuma pazīme, šīs tēmas ir kutelīgas un ir normāli, ja brīžiem nespēj atrast īstos vārdus.

Speciālisti iedrošina vecākus ļaut bērnam uzdot jautājumus. Tie var būt vienkārši un var būt sarežģīti – bērns tikko ir saņēmis daudz jaunas informācijas un vecāks var nezināt, kas būs tas, ko viņš vēlēsies precizēt. Nevajadzētu smieties par jautājumiem, bet, ja vecāks nezina atbildi, speciālisti aicina to atzīt un aicināt bērnu meklēt kopā – tas būs solis uz nākamo sarunu, kas var būt padziļinātāka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Runājot pirmo reizi par to, kā rodas bērni, nevajadzētu uzlikt filmiņu vai iedot grāmatu un “laisties lapās”. Speciālisti norāda, ka šādā veidā bērnam tiks dots signāls, ka tēma ir pietiekami svarīga, taču vecāki nav īstie cilvēki, ar kuriem par to runāt. Tas neveicinās uzticību un bērns vecākiem var izvēlēties noklusēt svarīgus notikumus.

Šādos gadījumos speciālisti aicina vecākus atrast kādu citu pieaugušo, kuram bērns uzticas un ļaut viņiem šos jautājumus pašam vecākam klātesot.

Tāpat nevajadzētu visu izstāstīt vienā reizē. Piemēram, par jautājumiem, ar ko bērns saskarsies nākotnē – kontracepcija, higiēnas piederumu lietošana, pornogrāfija utt. -, var runāt citā reizē.

Nevajadzētu paļauties, ka bērns visu uzzinās kaut kur citur. Ļoti iespējams, ka uzzinās, bet vecākam nebūs nekādas kontroles par to, cik uzticama, patiesa un pilnīga ir informācija, kas nonākusi pie bērna, norādīja speciālisti.

Viņi aicina nebiedēt bērnus ar tādiem apgalvojumiem kā “dzemdības ir briesmīgas”, “beigās tie bērni sievietēm jāaudzina vienām”, “būs tev mēnešreizes, sapratīsi, kādas tās ir šausmas”. Tie bērnu tikai iebiedēs. Pat ja pašai mammai vai tētim pieredze, pieaugot un piedzīvojot bērniņa ienākšanu ģimenē, ir bijusi negatīva, tas nenozīmē, ka tas tā arī būs mazajam cilvēkam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

BKUS speciālisti cer, ka šīs multfilmas kalpos par iesākumu sarunai, kas noteikti būs jāturpina dažādos dzīves posmos ar dažādiem akcentiem. Tāpat kā ar vienu aizrādījumu nepietiks, lai bērns neskrietu pāri ielai pie sarkanās gaismas, arī saruna par to, kā esam nākuši pasaulē, būs arvien jāatkārto.

Filmas iespējams izmantot arī mācību procesā sākumskolas klasēs.

Videoklipi pieejami BKUS uzticamās informācijas portālā “veselapasaule.lv”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm