Taktilajam Brīvības piemineklim vēl nepieciešams saziedot 1950 eiro

2022. gada 27. oktobrī 22:53

Mūsu neatkarības galvenajam simbolam – Brīvības piemineklim – šajos valsts svētkos apritēs 87 gadi. Bet šie būs arī pirmie valsts svētki, kad neredzīgie un vājredzīgie beidzot varēs Brīvības pieminekli “ieraudzīt” ar pirkstiem. Taktilā, miniatūrā kopija, kas tapusi par ziedojumiem, jau gandrīz gatava. To plānots atklāt 18. novembrī. Vēl trūkst tikai dažu tūkstošu eiro, lai segtu sadārdzinājumu tāmē, kas Krievijas kara dēļ veicinājusi lēcienu bronzas cenai.

Tēlnieks Kārlis Alainis savas darbnīcas goda vietu Pārdaugavā atvēlējis ārkārtīgi smalkam un vērtīgam konstruktoram. Tās ir bronzā atlietas identiskas, tikai ļoti miniatūras Brīvības pieminekļa detaļas, kas visas vēl jāsavieno kopā.

Priekšā esot “ķēpīgākais” – dažu skrūvju ieskrūvēšana smalkajā darbā varot prasīt pat veselu dienu, bet līdz valsts svētkiem – un miniatūrās kopijas atklāšanai – pagūšot, sola tēlnieks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mildas figūra tiks nopatinēta, kā rezultātā kļūs tumšāka. Tas vēl vairāk izcels formu plastiku. Ikdienā mēs Mildu redzam spēcīgā rakursā. Šobrīd tā atradīsies acu augstumā. Ikviens varēs krietni smalkāk un detalizētāk visu redzēt. (TV3: Un kas ir šie tik neliela izmēra smalkie vīriņi?) Godasardze! Cilvēka mērogs. No reāla sargkareivja tika noņemti dati, un šī figūra ir sargkareivja kopija. Abi kareivji stāvēs šajā pusē, priekšpusē. Piemineklis tiks droši sargāts,” saka tēlnieks.

Vien četrus centimetrus garās figūriņas ir liels izaicinājums tēlniekam, kurš radis darboties citos mērogos. Kareivji nepieciešami ne tikai skata pēc. Tiem ir svarīga funkcija – lai neredzīgais apjaustu pieminekļa augstumu pretstatā cilvēka augumam.

“Visas figūras ir ar smalku detalizācijas pakāpi. Sargkareivji jau robežojas ar juveliertehnoloģiju. Darbs ir pietiekoši sarežģīts, tur tas laiks arī paskrien,” pauž Alainis

Pavasarī bijām klāt tā saucamajai maketēšanai dabā, kad tēlnieki un arhitekti staipīja un grozīja putuplasta postamentus, cenšoties iztēloties, kā miniatūrais ansamblis “ieguļ” kopējā ainavā.  Iesaistoties Rīgas un Valsts pieminekļu komisijām, vizuālais risinājums tomēr mainīts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Projekts ir it kā maziņš, bet tajā ir ļoti daudz atbildīgu detaļu. Postamentu, uz kura piemineklis stāvēs, nācās mainīt no granīta uz bronzas,” saka fonda “Nāc līdzās” valdes priekšsēdētāja Sarma Freiberga.

No cilvēku saziedojumiem varam nosegt fundamentālās lietas, kas attiecas uz arhitektiem. Vēl ir maza “astīte”, ko pat neuzdrošinājos lūgt. Bronzas cenas lēciena dēļ tāmē radās starpība 1950 eiro apmērā. Mēs būtu pateicīgi, ja ziedotāji atbalstītu, pārskaitot uz fonda kontu ar norādi “Taktilajam Brīvības piemineklim”:

Ziedojumu ir iespējams ieskaitīt fonda “Nāc līdzās!” “Swedbank” bankas kontā (LV35HABA0551031999299), mērķī norādot: Taktilajam Brīvības piemineklim.

“Cilvēku atsaucība nozīmē, ka projekts ir nozīmīgs un līdzcilvēkiem vajadzīgs, un visi būs priecīgi tuvumā ieraudzīt mūsu Brīvības simbolu,” teic Freiberga.

Un pirmo reizi vārdus “Tēvzemei un Brīvībai” uz pieminekļa lasīt Braila rakstā. Tāpat klāt būs pievienots kvadrātkods, kas Jaunā Rīgas teātra aktieru balsīs pilsētas viesiem vispirms jau stāstīs lielā pieminekļa stāstu – ko tas mums nozīmē.

Šis miniatūrais Brīvības piemineklis ļauj pieskarties mūsu brīvības simbolam ikvienam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm