tv3.lv

Sulu spiede vai sulu spiedne? Kā pareizi?

Esam nonākuši kārtējā situācijā, kurā diskusijas raisa mūsu bagātā, daiļā un nereti sarežģītā latviešu valoda. Proti, plaša patēriņa preču tirgotājs ”Elkor”, reklamējot sulu spiedes, izmantojis latviešu sarunvalodā citkārt salīdzinoši reti dzirdamu terminu – ”spiedne”.

2014. gada 10. septembrī 19:31

Jāsaka, ka, papētot tīmekļa plašumus, vārdu salikums ”sulu spiedne” nav retums, taču tomēr – vai tiešām ir vienalga, vai teikt ”sulu spiede” vai ”sulu spiedne”?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Google” domā, ka jāsaka ”spiede”

Ievadot vārdu salikumu ”sulu spiedne” interneta meklētājprogrammā, visu zinošā ”Google” ir neizpratnē un pārprasa, vai tiešām domāji ”spiedne”. Zemāk gan ir parādītas gana daudz interneta vietnes, kuru komunikācijā izmatots tieši termins ”spiedne”.

Avots: Google

Avots: Google

Protams, arī meklējot vārdu salikumu “sulu spiede”, ir vesels lērums rezultātu.

Valodnieku mājaslapas vēsta, ka jāsaka ”spiedne”

Spriežot pēc semantikas aspekta, kas aprakstīts Valsts valodas komisijas interneta vietnē, pareizi būtu teikt ”spiedne”, jo vārds ”spiede” raksturo procesu, bet vārds ”spiedne” ir ierīces nosaukums.

Arī no sociāli vēsturiskā aspekta skatoties, pēc valodnieku teiktā, pareizāk būtu izmantot vārdu ”spiedne”.

Citāts no Valsts valodu komisijas tīmekļa vietnes
”Tautā lietota termina tradīciju pārvarēt nav viegli, piemēram, terminu sistēmas likumībām un modeļiem atbilst ierīces nosaukums sulu spiedne (sal. ķīmijas terminoloģijā profilspiedne, skrūvspiedne, veidspiedne, tehnikā caurumu spiedne, naudas kalves spiedne, sal. arī pildne, tvertne), bet tautā izplatīts apzīmējums sulu spiede.”

Vai Tev šķiet, ka šī kārtējā latviešu valodas mistērija ir atklāta un turpmāk izmantosi terminu ”spiedne”? Vai tomēr mūsdienās pareizi ir teikt: ”Kur ir mana sulu spiede?”

Izsaki savu viedokli zemāk komentāru sadaļā!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm