Sporta centrs, pirts, trīsreizēja ēdināšana – kā dzīvos brīvprātīgie aizsardzības dienesta jaunieši?

Jau pēc dažiem mēnešiem Latvijā būtu jāsāk ieviest Valsts aizsardzības dienestu. Paredzēts, ka sākotnēji apgūt militārās prasmes jauniešus aicinās brīvprātīgi un dienests notiks Ādažu militārajā bāzē. Šodien medijiem bija iespēja ielūkoties, kādos apstākļos kursanti dzīvos, apgūs militārās iemaņas un atpūtīsies.

Pirmajā gadā Valsts aizsardzības dienestā plānots uzņemt 500 brīvprātīgos jauniešu. Dienesta īstenošanu nodrošinās Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde, un tas nozīmē, ka mācības notiks Ādažu militārajā bāzē. Paredzēts, ka jaunie kursanti tiks pielīdzināti karavīram. Arī dzīvošana būs kopā, Ādažu bāzes kazarmās.

Pēteris Muižnieks
NBS 2. Mehanizētā kājinieku bataljona virsseržants

“Mēs skatīsimies, cik atnāks, centīsimies viņus nespiest vairāk par 12 istabiņā, kas ir atbilstoši reglamentiem. Un katram karavīram ir sava gulta, savs skapis vēl viens, ja ir nepieciešamība.”

Katru kursantu nodrošinās ar formastērpu un visu karavīram nepieciešamo ekipējumu. Arī dienas režīms un disciplīna plānota līdzīga kā profesionālā dienesta karavīriem. Dažādas mācības, tostarp fiziskie treniņi, katru darba dienu notiktu no plkst. 8.30 līdz plkst. 17 vakarā.

Oskars Lejnieks
NBS pulkvežleitnants, operatīvās un plānošanas pārvaldes priekšnieks

“Nevajag baidīties no tā, ka potenciālais karavīrs ir varbūt fiziski vājāks vai ir cits kāds iemesls. Šo visu mēs uztrenēsim, jo slodze tiks audzēta pakāpeniski, atbilstoši katra karavīra spējām. Visus jau baida nezināmais, bet es domāju, ka šeit visi ir normāli cilvēki un armija ir sabiedrības spogulis. Tur nav zvēri, tie ir normāli, sagatavoti instruktori ar augstāko izglītību.”

Vakars kursantiem plānots brīvs. Iespēju, ko darīt, daudz un dažādu. Varēs turpināt apgūt militārās iemaņas vai doties trenēties uz plašo sporta centru. Ļaus arī vienkārši atpūsties, ir arī pirts. Ballītes gan stingri aizliegtas.

Par dienēšanu jauniešiem paredzēta arī kompensācija 300 eiro mēnesi. Lai gan summa nav liela, vajadzību, kam tērēt naudu, jauniešiem arī daudz nebūs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat kā karavīri, arī Valsts aizsardzības dienesta kursanti tiks baroti trīs reizes dienā. Pusdienās un vakariņās ir arī izvēles iespējas, vairāku veidu gaļas, zupa, dažādas piedevas. Padomāts arī par veģetāriešiem.

Ludmila Vincuna
Ādažu militārās bāzes ēdnīcas šefpavāra vietniece

“Ēd viņi [karavīri] ļoti labi, arī barojam mēs te labi, un ēd viņi tiešām kārtīgi.”

Jāatgādina, ka jauniešiem, kuriem būs jāiziet obligātā militārā apmācība, tiks piedāvātas trīs alternatīvas – 11 mēnešu dienests, iestāšanās Zemessardzē vai speciālā apmācība augstskolās.

Orientējas izglītības jautājumos un labprāt dodas atspoguļot notiekošo reģionos, jo ir pārliecināts, ka stāstīt par dzīvi ārpus Rīgas ir būtiski.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm