tv3.lv

SPKC: Nemazinās saslimstība ar Covid‑19 bērnu vidū

Izvērtējot aktuālos epidemioloģiskos datus, var novērot, ka ieviestie drošības pasākumi ir palīdzējuši nedaudz stabilizēt situāciju, taču saslimstība ar Covid-19 joprojām ir augsta, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

2021. gada 18. janvārī 18:07

Pagājušajā nedēļā atklāti 6096 jauni inficēšanās gadījumi, kamēr nedēļu iepriekš – 4. līdz 10. janvārī – tika atklāts 7071 sasirgušais. Tādējādi pagājušajā nedēļā ik dienu tika atklāti vidēji 871 gadījumi, kamēr – 4. līdz 10. janvārī – vidēji 1010 gadījumi dienā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pagājušajā nedēļā tika veikti kopumā 72 045 Covid-19 testi, kas ir 3801 testu mazāk nekā nedēļu iepriekš, un pozitīvo testu īpatsvars bija 8,5%, kamēr pirms septiņām dienām tas bijis 9,3%. Pagājušajā nedēļā vidēji dienā veikti 10 292 testi, bet nedēļu pirms tam – 10 835 testi.

Saslimstība nav mazinājusies bērnu vidū, neskatoties uz to, ka viņi jau vairākas nedēļas neapmeklē skolu klātienē, informē SPKC.

“Tas liecina, ka bērni kopā ar vecākiem apmeklē citas vietas, kur notiek inficēšanās, kā arī pusaudži tiekas viens ar otru,” norāda SPKC .

Kā liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati uz 18. janvāri, stacionārā ar vidēji smagu un smagu slimības gaitu šobrīd ārstējas 7 pacienti vecumā līdz 19 gadiem. Epidemiologi skaidro, ka stacionārā nokļuvušie bērni inficējušies pirms aptuveni 3 līdz 4 nedēļām jeb gada nogales svētku brīvdienās, sākotnēji infekcijai noritot viegli vai pat asimptomātiski, kam sekojis straujš veselības stāvokļa  pasliktinājums, ko sauc par multisistēmu iekaisuma sindromu bērniem.

Vēl precīzi nenoskaidrotu iemeslu dēļ, kuri vēl aizvien visur pasaulē tiek pētīti, bērniem attīstījušies imūnās sistēmas regulācijas traucējumi un radusies pārmērīga iekaisuma reakcija, kas skārusi vairākas orgānu sistēmās. SARS-Cov-2  izraisītā infekcija šajos gadījumos ir bijis palaidējmehānisms iekaisuma fenomenam, kas lielā mērā saistāms ar paša bērna organisma īpatnībām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Vecākiem obligāti jāmeklē ārsta palīdzība, ja bērnam, kuram pirms 2-4 nedēļām bijis iespējams kontakts ar Covid-19 pacientu, pēkšņi parādās drudzis, bērns ir ļoti saguris, izteikti miegains, parādās dažāda rakstura labi pamanāmi ādas izsitumi, iespējama vemšana, vēdera sāpes, caureja vai galvassāpes,” skaidro BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.

Kā liecina līdz šim veiktais BKUS ārstu veiktais bērnu veselības pētījums, pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas trešdaļai bērnu ilgstoši saglabājas nogurums un pēc pamošanās trūkst enerģijas, savukārt daļai sāp galva un ir psihoemocionāli traucējumi – grūtības mācīties un iegaumēt. Tāpat vērojamas muskuļu sāpes, ožas un garšas traucējumi. Mazākiem bērniem iespējams ilgstoši novērot gulēšanas problēmas un pat izmainīta uzvedība.

Lasi vēl – Pētījums: Pusei bērnu pēc Covid-19 pārslimošanas vismaz trīs nedēļas saglabājas dažādas veselības problēmas

Pagājušās nedēļas laikā arī nedaudz samazinājies stacionēto Covid-19 pacientu skaits. Slimnīcās nokļuva vidēji 116 cilvēki dienā, kamēr nedēļu iepriekš šis rādītājs bija 134 stacionēti pacienti dienā.

Kā liecina NVD dati uz 18. janvāri, šobrīd stacionāros ar vidēji smagu un smagu Covid-19 norises gaitu ārstējas kopumā 1172 pacienti, kas ir par 28 pacientiem mazāk nekā pirms septiņām dienām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SPKC atgādina, ka līdz 25.janvārim ir paplašinātas iespējas veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu. Ja parādījušies slimības simptomi – akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums – Covid-19 testu var veikt bez maksas un bez ārsta nosūtījuma.

Tāpat centrā atgādina, ka lielās epidemiologu noslodzes dēļ, ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi un vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, pašiem uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas. Tādējādi cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk varētu atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus.

SPKC uzsver, ka savlaicīga rīcība pozitīva testa gadījumā var pasargāt no inficēšanās citus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm