Šogad Latvijas jaunuzņēmumu piesaistīto investīciju apjoms mazāks nekā pērn

2022. gadā Latvijas jaunuzņēmumi piesaistīja 61 miljona eiro investīcijas, lielākie finansējuma raundi bija “Juro”, “Giraffe360”, “Aerones”, “Colizeum” un “SaltoX”. Šogad ir notikuši arī trīs pārdošanas darījumi – “Vendon”, “GetaPro” un “Nordigen” tagad ir jauni īpašnieki.

2022. gada 29. decembrī 9:59

Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas Startin.LV valdes priekšsēdētāja un “Longenesis” vadītāja Agnese Veckalne asociācijas apskatā par šo gadu uzsver, ka jaunuzņēmumu ceļš līdz rezultātiem var aizņemt četrus līdz sešus gadus. Investīcijas jaunuzņēmumos ir ilgtermiņa ieguldījums, un nekad nevar zināt, kā tas izvērtīsies – tikai divi trīs jaunuzņēmumi visā nozarē var ienest 10 reizes vairāk naudas kā to sākotnējās investīcijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šobrīd šī ir salīdzinoši maza nozare, bet tai ir milzīgs potenciāls – skaitļi to sāk parādīt. Šis ir labākais laiks, lai jaunuzņēmumu nozari iekļautu visaugstāko prioritāšu sarakstā,” uzsver A. Veckalne.
Jaunuzņēmumi valsts kopbudžetā 2021. gadā nodokļos samaksāja 43,6 miljonus eiro. Lielāko summas daļu veido sešus līdz 10 gadus veco uzņēmumu maksājumi – 27,10 miljoni eiro. Teju pusi no šīs summas veido trīs jaunuzņēmumi: “Printful” (7,98 miljoni eiro), “Mintos” (4,96 miljoni eiro) un “Printify” (3,97 miljoni eiro).

Šis gads, līdzīgi kā jebkurā jomā, iedalās divos posmos – līdz Krievijas sāktajam karam Ukrainā un pēc tā. Līdz tam bija ļoti rožains skats uz nākotni, bet ne viens vien jaunuzņēmums atzīst, ka karš ir ietekmējis daudzas jomas, tostarp – investīciju vidi. Investori ir kļuvuši piesardzīgāki.

Startin.LV valdes loceklis un investīciju fonda “Change Ventures” partneris Andris K. Bērziņš norāda, ka šogad būtiski kritās akciju tirgus cenas un samazinājās makroekonomiskie tempi, un tas ir bijis smags daudziem dibinātājiem un investoriem – investori cenšas saprast, cik daudz naudas šajos apstākļos ir saprātīgi ieguldīt, tāpēc arī daudzas jaunuzņēmumu komandas savelk jostas un paildzina laiku, lai izvairītos no jaunu investīciju piesaistes.

“Tomēr mēs joprojām lieliski uzņēmumi piesaista investīcijas, ieskaitot divus Latvijas robotikas veiksmes stāstus: “Giraffe360” un “Aerones”,” izceļ A. K. Bērziņš.

Šogad piesaistīto investīciju apjoms ir daudz mazāks nekā pērn, kad tika sasniegts piesaistīto investīciju rekords – 247 miljoni eiro. Lai gan investīciju summa nav ne tuvu tik liela kā pērn, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas “Startin.LV” vadītāja Olga Barretu-Gonsālvisa ir noskaņota pozitīvi: ja no 2021. gada statistikas izslēdz “Printful”, “Printify” un “Lokalise” lielos investīciju darījumus, tad šogad investīciju darījuma vidējā summa ir lielāka nekā pērn. “Tas ir labs signāls,” viņa norādīja septembrī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ar karu saistītās sankcijas ietekmē arī t.s. startup vīzu saņēmēju skaitu – iepriekš daudz šādu termiņuzturēšanās atļauju saņēmēji bija no Krievijas. 2022. gadā šo vīzu saņēma tikai 30 ārzemju jaunuzņēmumu dibinātāji. Tas ir ievērojams samazinājums kopš 2021. gada, kad t.s. startup vīzas saņēma 135 cilvēki.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm