Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šim gadam atvēlētās “kvotas veselībai” izsmeltas dažu stundu laikā; tas ir antikonstitucionāli

Medicīnisko izmeklējumu kvotu sistēma, kas pat ar neapbruņotu aci saredzama kā greiza, bet kuras pastāvēšanu vienmēr stutējis mūžīgais naudas trūkums veselības sistēmas organismā, jau atkal izrādīja savu aplamību, jo šim gadam atvēlētās kvotas tika izsmeltas dažu stundu laikā. Un līdz ar cilvēktiesību ekspertu pētījumu, tiesībsargs publiski šonedēļ pateica to, ko visi jau nojauta – sistēma ir antikonstitucionāla. 

2016. gada 7. februārī 20:42

Tagad situācija ir šāda – no vienas puses, valsts pamatlikums garantē veselības aprūpes minimumu ikvienam, savukārt valdības piedāvātais risinājums ir problemātisko gadījumu atstāšana pašu indivīdu vai sabiedrības ziņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cilvēktiesību eksperte Ieva Liepiņa:

Tā būtiskākā lieta, kas izriet no Satversmes principiem – gan no sociāli atbildīgas valsts principiem, gan vienlīdzības principiem, – ja kaut kas tiek garantēts, tad katram vienam jābūt vienlīdzīgām tiesībām to saņemt. Ne diagnozes, ne rindas, nevarētu būt iemesls, kuri pacienti kaut ko saņems, kuri ne.

Tiesībsargs norādījis, ka kontekstā ar starptautiskiem cilvēktiesību dokumentiem vai jomu regulējošiem normatīviem aktiem, ko valsts ir ratificējusi un apņēmusies ievērot, tas minimums, kas valstij jānodrošina ir visaugstākais fiziskās un garīgās veselības līmenis.

Minimums nenozīmē tikai neatliekamo palīdzību, jo nereti tas saistīts ar dzīvības glābšanu, kā tas, piemēram, bija Zanes gadījumā. Zanei bija nepieciešama plaušu transplantācija, lai dzīvotu, un līdzekļus operācijai saziedoja cilvēki, bet valsts nekādi nevarēja palīdzēt.

Foto:

“Tā attieksme, godīgi sakot, tiešām ir neapskaužama. Šķiet, ka cilvēks valstij nav svarīgs, ka tev ir jānomirst, ja nav cilvēku atbalsta. Jo valsts pilnībā neko nedarīja manis dēļ. Plaušas nav pakalpojumu grozā,” saka Zane.

Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons norāda, – ir absurdi tas, ja valsts noteikumos ir paredzējusi, ka var nodrošināt sirds vai citu orgānu transplantāciju, bet plaušu transplantācija nav paredzēta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat arī nozares pārstāvji ir skarbi. Mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris spriež, vai nu Latvija nav attīstīta valsts, ko gan apgāž tās griba tikt uzņemtai bagātnieku klubā jeb OECD, jeb Latvija apzināti ignorē gan Satversmi, gan Eiropas Savienības pamattiesību hartu.

“Nav normāla situācija, ka dienas laikā beidzās mēneša kvota, stājoties rindā uz medicīniskiem izmeklējumiem, konsultācijām. Tas nozīmē, ka gada laikā tikai 12 dienas iedzīvotāji var pieteikties, lai gadu pēc tam stāvētu rindā. Tas liecina, ka līdzšinējā valdības un Saeimas politika faktiski ir izārdījusi, sagrāvusi valsts garantēto veselības aprūpi,” norāda Keris.

Tomēr arī cerības uz rožaināku nākotni var izrādīties veltas. Jo priekšlikumi, ka topošās valdības deklarācijā, tāpat kā par aizsardzības stiprināšanu, arī par veselības stiprināšanu, ir jāieraksta konkrēts skaitlis jeb konkrēts procents no iekšzemes kopprodukta, tapa neuzklausīti. Līdz ar to var turpināties līdzšinējais teātris, kad vārdos prioritāte ir, bet darbos ne.

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma