tv3.lv

Siguldā barikāžu piemiņai apskatāmi iedzīvotāju atmiņu stāsti par trauksmainajiem notikumiem

2021. gada 20. janvārī 20:22

Barikāžu piemiņas pasākumi aizvadīti daudzviet Latvijas reģionos. Siguldā, spītējot asajam vējam, tika iekurti atmiņu ugunskuri un apskatei izlikti iedzīvotāju atmiņu stāsti par trauksmainajiem 1991. gada notikumiem. Toreiz Latvijas brīvības sardzē devās daudzi – gan skolēni, gan toreizējais izpildkomitejas vadītājs, gan tagad pazīstamās grupas “Dzelzs vilks” mūziķi.

Siguldas svētku laukumā uz koka paletēm izvietotas vietējo iedzīvotāju atmiņas par barikāžu laiku. Šeit ar savām pārdomām dalās “Dzelzs vilka” mūziķis Kaspars Tobis.

Barikāžu atceres diena Svētku laukumā veidota pastaigas formātā. Noskaņas radīšanai deg desmit ugunskuri, kā arī stilizētas barikādes ap tiem. Uz lielā video ekrāna var vērot filmu “Balti zvani” par 1991. gada janvāra notikumiem Latvijā.

Pasākuma autors ir Kultūras koledžas students Mikus Peisinieks, kuram šis notikums ir studiju kvalifikācijas darbs. Pie tā strādājot, viņš intervējis vairākus barikāžu dalībniekus un uzzinājis daudz ko interesantu.

“Tas, kā cilvēki pavadīja brīvo laiku barikādēs. Tu esi vairākas dienas, loģiski, – visu laiku nebūsi sasprindzis. Uzzināju, ka cilvēki taisīja pirtis, spēlēja novusu, dziedāja, bija skatuve. Tas tāds latviešu gars,” saka Peisinieks.

Daži siguldieši tieši barikādēs atraduši savu otro pusīti, ar ko dibinājuši ģimeni. Lielākā daļa tā laika aktīvistu tagad jau cienījamā vecumā, bet neiztika arī bez Siguldas jauniešu iesaistes brīvības nosargāšanā.

Siguldas kultūras centra ”​Siguldas devons” direktore Jolanta Borīte norāda: “Ja paskatāmies 30 gadu nogrieznī, toreiz, kad viņiem bija 50+, tagad ir 80+. Un daudzi saka, neko īpašu nedarījām, mūs aicināja, braucām! Man šķiet, ka Vitauts Straupe, rotu mākslinieks, ar unikālu stāstu nāca klajā, “Dzelzs vilka” puiši, Juris Kaukulis, Tālis Puķītis – toreiz izpildkomitejas priekšsēdētājs. Maizīšu smērētāji, atbalstītāji, ārsti, ļoti daudzu profesiju pārstāvji!”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Covid-19 dēļ šoreiz izpaliek uzrunas un saviesīgā daļa, bet tas netraucē sanākušajiem, ievērojot drošu attālumu, lasīt siguldiešu barikāžu piedzīvojumus un arī pašiem pakavēties atmiņās.

“Man bija 17 gadu, mācījos 10. klasē. Vecāki neļāva, bet mēs ar draudzeni aizbraucām. Tie milzīgie krāvumi un tautas saliedētība. Tas bija tas laiks… tāda vairs nebūs,” saka barikāžu dalībniece Ilva.

Valmierā piemiņas brīdis notika pie Barikāžu piemiņas akmens, kur individuālā kārtībā varēja pasildīties pie ugunskura, kavēties atmiņās par 1991. gada janvāra notikumiem. Vakarā pie piemiņas akmens tiks demonstrētas barikāžu laika fotogrāfijas no Valmieras muzeja arhīva.

Līdzīgi piemiņas pasākumi šodien aizvadīti arī Limbažos, Liepājā un citviet Latvijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm