tv3.lv

Sestdien notiks Lielā talka; pandēmijas laikā ir būtiski audzis atkritumu apjoms mežos

2021. gada 21. aprīlī 20:50

Jau šo sestdien, 24. aprīlī, ievērojot epidemioloģiskos drošības nosacījumus, Latvijā notiks Lielā talka, vēsta TV3 Ziņas.

Sestdienas Lielajai talkai reģistrētas 800 publiskās vietas, bet pieteikšana turpinās. Tas vajadzīgs, lai pašvaldības zinātu, no kurienes pēc tam jāsavāc ar atkritumiem pielasītie maisi. Ja cilvēki lēmuši vidi sakopt ārpus oficiāli pieteiktajām vietām un vēlas īpaši talkai domātus maisus, kas lielā smagumā nesaplīsīs, tos var saņemt “Maxima” veikalos jebkur Latvijā.

“Lielā talkas” organizētāja Vita Jaunzeme

“Mēs izplatījām 100 000 maisu. Iedevām “Maxima” īstos maisus, un katrs talcinieks, pērkot ūdeni vai kaut ko ēdamu, var šo maisu paprasīt. To var darīt arī talkas rītā.”

Viena no darbietilpīgākajām talkošanas vietām Rīgā būs Krustpils iela Rumbulas apkārtnē. Lēsts, ka tur bijušajās mazdārziņu teritorijās atkritumu apjoms pārsniedz simts kubikmetru. Visā Rīgā kopā būs 75 oficiālās talkošanas vietas. Pašvaldībai ir vienošanās ar “Getliņi Eko”, ka par pazeminātu samaksu tiks pieņemti atkritumi līdz 500 tonnām. Cilvēki gan tiek aicināti ļaunprātīgi neizmantot Lielo talku kā iespēju bez maksas atbrīvoties no atkritumiem savos šķūnīšos un pagrabos.

“Tie atkritumi, kurus jūs savācat, jums ir jāpadomā, kā viņus kaut kur nogādāt. Vai nu līdz tuvākajai apstiprinātajai vietai vai vest pa tiešo. Bet lūgums ir – neatstāt šos maisus kaut kur ceļa malā, ietves malā. Bieži vien mēs par tiem pat neuzzinām, kamēr tie tur mēnešiem stāv,” skaidroja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (“Par!”/”Progresīvie”).

Oficiāli pieteiktajās talkošanas vietās visā Latvijā ar atkritumiem pielasītie maisi uzreiz nepazudīs. Tos savāks pakāpeniski.

“Ja trīs nedēļas stāv maisi un nekas nav noticis, tie atkritumi tur stāv, tad lūdzam sazināties ar mums. Mēs sāksim meklēt, kur ir problēma. Trīs nedēļas ir normāls laiks, kamēr tiks aizvesti,” apliecināja Lielā talkas organizētāja Vita Jaunzeme.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viens no galvenajiem atkritumu veidiem, ko visvairāk savāc Lielajā talkā, ir plastmasa. Izskan cerība, ka līdz ar depozītsistēmas ieviešanu dzērienu iepakojumiem drīzā nākotnē samazināsies plastmasas atkritumu nonākšana vidē. Taču pandēmijas laikā ir būtiski audzis atkritumu apjoms mežos, jo cilvēki daudz laika pavada dabā.

Ja individuāli vai ar ģimenēm ir vēlme talkot “Latvijas Valsts mežos”, ir jāpiesakās uzņēmumā.

“Latvijas Valsts mežu” pārstāvis Tomass Kotovičs

“Tie ir plastmasas pusdienu trauki, PET pudeles, alus skārdenes, plastmasas dakšiņas. Protams, tas mūs uztrauc. Pērn izvedām no valsts mežiem vairāk nekā 6000 kubikmetru atkritumu.”

Ja talkā pamana šļirces, pudeles ar ķīmiskiem vai nezināmiem šķidrumiem, akumulatorus vai citus šķietami bīstamus atkritumus, cilvēki nedrīkst tos aiztikt. Par to jāinformē par talku atbildīgais. Savukārt, atrodot mirušu dzīvniekus, jāinformē sava pašvaldība.

Lasi vēl:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm