tv3.lv

Satraucoša statistika! Pieaug psihiatrijas pacientu skaits

Apmēram par piektdaļu pieaudzis reģistrēto pacientu skaits ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. Katru gadu pirmreizēja saslimšana tiek konstatēta gandrīz 6 000 pacientu. Daudzi uz slimnīcu tiek atvesti akūtā stāvoklī. 

2016. gada 27. martā 12:49

Cilvēku, kas pirmo reizi nonāk Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, ir ap 1600 pacientu gadā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daļa pacientu slimnīcā ierodas paši, bet daudzus atved akūtā stāvoklī. Diagnozes var būt dažādas – sākot ar depresiju un beidzot ar psihozi.

Ingrīda Cera, RPNC Psihiatriskās palīdzības nodaļas vadītāja:

Svarīgs ir cilvēka stāvoklis. Psihiskais stāvoklis. Vai viņam ir uztveres traucējumi, vai viņam ir garastāvokļa traucējumi, domāšanas traucējumi tik tālu, ka viņš nesaprot realitāti, un viņš sakarā ar to pieņem nepareizus lēmumus. Tādi stāvokļi ir uzskatāmi par bīstamiem pašam cilvēkam vai apkārtējiem.

Turpmāk sarežģīti akūtie pirmreizējiem pacienti nonāks jaunajā Psihiatriskās palīdzības nodaļā. 50 gultas vietas ir izveidotas tā, lai pacienti justos ērti.

Ir arī tā saucamās antivandalisma palātas – tādas, kur neko nevar salauzt un savainoties. Plānots, ka turpmāk jaunajā nodaļā notiks ekspertīzes par piespiedu ārstēšanu, par ko lēmumu pieņem tiesa. Tādu pacientu ir ap 60 gadā.

Jaunajā nodaļā ir arī vairākas novērošanas palātas, kurās ievieto pacientus akūtajos bīstamajos stāvokļos. Tajās ārsti arī veic 72 stundu uzraudzību cilvēkiem, kas no ārstēšanas atsakās. Šeit pat slimnīcā pēc tam arī notiek tiesas sēdes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopumā psihiskas saslimšanas un uzvedības traucējumi ir konstatēti vairāk nekā 84 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Pēc statistikas datiem, piecu gadu laikā šādu pacientu skaits pieaudzis par piektdaļu – 21%.

Turklāt ik gadu gandrīz 6 000 pacientu saslimšana tiek konstatēta pirmo reizi. Bet, kā uzsver ārsti, tas nebūt nenozīmē, – psihiski traucētu cilvēku Latvijā kļūst vairāk.

Tomēr psihiatrs ir pārliecināts: pie ārsta vēršas ne tuvu visi, kam tas būtu nepieciešams. Piemēram, pēc Eiropas datiem, katram 10 iedzīvotājam ir depresija. Bet medicīnisko palīdzību meklē tikai nedaudzi no tiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm