Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Samazināta cena daļai no kompensējamiem medikamentiem
Veselības ministrija ar zāļu ražotājiem panākusi kompromisu, un no 1. oktobra par piektdaļu samazinātas cenas daļai dārgo kompensējamo zāļu – kopumā 83 medikamentiem.
Skaties arī
Pacientu līdzmaksājumi par tām līdz ar to samazināsies, ļaujot daudziem ietaupīt. Taču kopumā medikamentu cenu jautājums aizvien ir aktuāls. Aprēķini liecina, ka mēs visi kopā ik gadu arvien pārmaksājam daudzus miljonus, pērkot zāles, kurām ir lētāki analogi.
Latvijas iedzīvotāji ik gadu pārmaksā 25 miljonus eiro par dārgām kompensējamām zālēm, lai gan ir pieejama lētāka, bet tik pat efektīva alternatīva.
Līdz šim līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamiem medikamentiem cena varēja atšķirties daudzkārt – atsevišķos gadījumos pat par 800%. Turpmāk zāļu ražotājiem jāsamazina kompensējamo medikamentu cena par 20%, bet pēc gada – vēl par 20%. Veicot šo cenu samazinājumu, ietaupīsies tā naudas summa, ko pacients maksā no savas kabatas.
Tevi varētu interesēt
Šis cenu samazinājums, konkrētie medikamenti skars apmēram 250 000 pacientus, jo pārsvarā tie ir kardioloģiskie medikamenti. Un kopējais tas ietaupījums pacientiem varētu būt, nu gada laikā – 2,5 miljoni eiro, ko pacienti neiztērēs par šiem medikamentiem.
Tomēr šobrīd vēl nav skaidrības, vai 31 medikaments, lielākoties, sirds un asinsvadu zāles, paliks kompensācijas sarakstā. Par to vēl Nacionālais veselības dienests diskutē ar farmācijas ražotājiem.
Virkne kompāniju nepaguva saskaņot savu cenu politiku ar mātes organizācijām, kas neatrodas Latvijā, bet visur kur pasaulē. Tā kā laika rāmis bija viens no galvenajiem faktoriem. Es domāju, ka tur nav cenas jautājums, cik tīri nespēja laicīgi iesniegt piedāvāto cenu. Lielākā daļa zāļu ražotāji bija mutiski apliecinājuši palikt kompensējamo zāļu sarakstā, tā kā es ceru, ka viņi spēs to arī izdarīt.
Lai arī 83 kompensējamiem medikamentiem no 1. oktobra cenas ir samazinātas, joprojām kopumā Latvijas iedzīvotāji ievērojami pārmaksā par zālēm. Nezināšanas dēļ, iegādājoties dārgas zāles, lai gan tām ir tik pat efektīva, bet krietni lētāka alternatīva.
Kā norāda Stradiņa universitātes Farmācijas pētniece Elita Poplavska, pārmaksāts tiek par visām – gan kompensējamām, gan recepšu, gan arī bezrecepšu zālēm. Cenas starpība veidojas starp patentētajiem medikamentiem – dārgāku zīmolu zālēm, ko ražotājus izdomājis, lai īpaši izceltu savu preparātu, un ģenēriskajām jeb patentbrīvajām zālēm. Pēdējās ir tik pat līdzvērtīgas, taču krietni lētākas.
Poplavska skaidro: “Farmaceitam ir pienākums piedāvāt un izsniegt lētākās zāles, taču tur ir maza nianse. Ja, piemēram, ārsts ir izrakstījis konkrētu komercnosaukumu un īpaši norādījis receptē, ka nedrīkst aizstāt, tad droši vien farmaceits nepiedāvās, bet izsniegs to, kas ir izrakstīts. Taču tā saruna vienmēr ir iespēja, pacientam noteikti ir jājautā, un es domāju, ka farmaceiti piedāvās tās iespējas.”
Nav zināms, cik tieši pacienti pārmaksā par recepšu un bezrecepšu zālēm, taču kompensējamo medikamentu pārmaksa ik gadu ir apmēram 25 miljoni eiro.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!