tv3.lv

Saeimas komisijas sēdē izskan bažas, ka masku valkāšana skolās radīs papildu spriedzi

2020. gada 9. decembrī 20:40

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē 9. decembrī izskanēja mudinājumi, neraugoties uz publiski izskanējušiem iebildumiem, tomēr nepiekāpties un likt maskas nēsāt jau no pirmās klases, lai saglabātu klātienes izglītības iespējas, taču sēdē izskanēja bažas par to, vai mazie bērni ar maskām pratīs tikt galā un vai tas vēl vairāk nenomocīs skolotājus, vēsta TV3 Ziņas.

Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis sēdē informēja, ka gan pasaules, gan arī Latvijas dati liecina, ka skolotāji inficē bērnus un bērni pēc tam inficē vecākus. Savstarpēji bērni viens otru inficē mazāk. Lai uzlabotu drošību skolā, var lietot trīs pasākumus, proti, vēdināšana/ventilācija, maskas bērniem un skolotājiem, pietiekams attālums starp skolotājiem un bērniem. Visi trīs pasākumi kopā dod labāko rezultātu, pauda Dumpis. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska piedāvāja šādu skolu ikdienas kārtību.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska

“Tieši vecākās klases 9.-12. skolā parādās ar maskām pēcpusdienā, kad mazākās klases atstājušas skolu. Tad, iespējams, nav tik akūts jautājums. Ja situācija uzlabojas, bet trīs kvadrātmetru distanci nevaram nodrošināt, ir nepieciešama maska jebkuram vecumam.”

Komisijas sēdē izskanēja pamudinājumi maskas lietot skolās no pirmās klases neatkarīgi no daudzajiem savāktajiem parakstiem pret masku lietošanu bērniem.

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure

“Mums ir jāpieņem oficiāls lēmums, ka skolās 1.-4. klasēs samazina priekšmetu skaitu dienā, lai viena maska kalpo visu dienu, tas ir četras stundas.”

Veselības ministrijas pārstāve Santa Līviņa, komentējot to, vai masku nēsāšana nenodarīs ļaunumu, norādīja, – ņemot arī citu slimību, tostarp resperatoro cirkulāciju bērnu vidū, maskai būs pat pozitīvs ieguvums. Ja visi bērni valkās maskas, mazāk slimos ar citām slimībām, viņa pauda.

Komisijas sēdē aktualizējās arī jautājums, vai masku piespiedu nēsāšana neradīs lielāku postu nekā labumu.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga

“Bērni, sevišķi mazākā vecuma posmā, maskas var novietot uz galda, kabatā, krēslā, ja interesantāka maska – apmainīties. Bērni ir bērni. Prasīt no skolotāja atbildību ir nesamērīgi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Psiholoģe brīdina, ka spriedze sabiedrībā ir milzīga, un daudzi pedagogi ir uz izdegšanas robežas – masku piespiedu valkāšana radītu vēl lielāku stresu, lai to mazinātu, jāmazina slodze.

Latvijas Universitātes profesore Baiba Martinsone ieteica klātienes nodarbībās veltīt laiku, kurā skolotāji ar skolēniem varētu runāties par to, kā viņi jūtas, ko var darīt, lai uzlabotu savu psihoemocionālo stāvokli.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm