Saeimas deputāti pērn īres un transporta kompensācijās saņēmuši 318 000 eiro – “apetīte” aug

Aizvadītajā gadā augusi Saeimas deputātu vēlme saņemt valsts apmaksātu dzīvesvietu Rīgā un bezmaksas degvielu. Kopumā no nodokļu maksātāju naudas šādām vajadzībām iztērēti 318 000 eiro, kas ir par 7% vairāk nekā 2015. gadā. Deputāti nekautrējas izmantot abas iespējas – gan īrēt dzīvokli, gan tērēt simtiem eiro degvielas pirkšanā. Aizkulisēs gan runā, ka ne visi deputāti izmanto šo iespēju godprātīgi. Kuri ir lielākie kompensāciju prasītāji, un ko saka tie deputāti, kuriem godaprāts neļauj pieprasīt ne centa?

2017. gada 26. februārī 11:51

Jo tālāk no Rīgas Saeimas dzīvo, jo lielāka īres un degvielas kompensācija viņam pienākas. Katram deputātam noteikti kompensāciju izmaksas griesti, bet, lai naudu saņemtu, jāiesniedz degvielas čeki un īres līgums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vislielākās kompensācijās 2016. gada laikā saņēmis Latvijas Reģionu apvienības deputāts Juris Viļums. Viņš kā savu dzīvesvietu norādījis Dagdas novada Ezernieku pagastu. Decembrī, par Rīgas mājokļa īres kompensācijā Viļums saņēmis 410 eiro, par iztērēto benzīnu – 352 eiro, mēnesī 762. Par visu 2016. gadu – 8926 eiro.

Otrajā dāsnāko kompensāciju saņēmēju vietā – Jānis Trupovnieks (ZZS) ar 8429 eiro, Jānis Tutins (S) – 8325 eiro, Jānis Klaužs (ZZS) 8255 eiro un Rihards Eigims (ZZS) ar 8246 eiro.

Viens no kompensāciju rekordistiem ir saskaņietis Valērijs Agešins. Decembrī par valsts naudu nosedzis dzīvokļa īri 410 eiro apmērā, un pircis benzīnu par 301 eiro. Kopumā papildu deputāta algai kompensācijās par decembri saņēmis 711 eiro. Par pagājušo gadu kopā viņš kompensācijās saņēmis 7863 eiro.

“Es, 15 gadus strādājot Saeimā, dzīvoju Liepājā, īstenībā. Bet braukt katru dienu uz Rīgu un atpakaļ, fiziski ir ļoti grūti. Man ir bijusi tāda pieredze. Tāpēc nepieciešams īrēt dzīvokli, lai nediskriminētu deputātus, kas ievēlēti no reģioniem,” skaidro Agešins.

Viens no deputātiem, kurš visskaļāk ceļ iebildumus pret īres kompensāciju apmēriem, ir Artuss Kaimiņš. Pats viņš par iztērēto degvielu decembrī no valsts naudas pieprasījis 111 eiro. Kaimiņš uzsver, ka gudri iekārtojoties, ilggadējie deputāti šķietami nemaz ne tik astronomisko algu iemanījušies “uzkurbulēt” divkārt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Man tas neliekas ok. Tev kā deputātam ir alga 1700 eiro – ierindas deputātam, kas nevada komisijas, ir opozīcijā. Tā ir alga. Bet, ja ņemam kādu cilvēku, kas vada komisiju, par to vēl saņem 700 eiro. Kādas citas komisijas sekretārs – vēl 350 eiro. Ja pieliekam klāt, teiksim, Brigmaņa 557 eiro par degvielu, beigās uz rokas viņš saņem 3500 eiro,” saka Kaimiņš.

Vēl papildus tam, politiķiem ir pieejamas dienesta mašīnas. Piemēram, Inguna Sudraba, pēc Kaimiņa teiktā, brauc ar Saeimas auto un šoferi, pašai viņai autovadītāja tiesību nav. Starp deputātiem esot bijis arī kāds īpaši alkatīgs tautas kalps, kurš vēlējies, lai par nodokļu maksātāju naudu apmaksātu arī viņa mašīnas amortizatoru remontu.

Viena no pieticīgākajām deputātēm ir Janīna Kursīte-Pakule, kas ievēlēta no Nacionālās apvienības Kurzemes saraksta. Viņa decembrī nav prasījusi ne centa par īres vai transporta izdevumu segšanu. “Es dzīvoju Rīgā, tad es uzskatu – tas ir nepieņemami. Tas ir viss. Tas ir mans personīgais uzstādījums, un domāju, ka tas arī tā pieklātos,” saka politiķe.

“Es zinu, ka pārmet Jurim Viļumam, bet viņš patiešām dzīvo pašā pierobežā. Citādi iznāk, ka deputāti no Rīgas tikai var. Nevajadzētu visus pār vienu kārti mest,” viņa turpina.

Deputāts Ingmārs Līdaka, kurš Saeimas tribīnē nav kautrējies pateikt arī kādu stiprāku vārdu, no sev piešķirtās 551 eiro normas, decembrī iztērējis 105 eiro. “Man ir kādi 55 kilometri (līdz mājām), reizēm palieku Rīgā, es notērēju, varbūt, 130 eiro mēnesī, braucot. Tik man tie čeki sanāk, tik es bākā ieleju. Ja kaut ko vajag mainīt, varbūt kādam deputātam iekšēju godīguma sajūtu,” teic Līdaka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Fakti rāda, ka deputātu īres un transporta kompensāciju izmaksas, kurus sedz ar nodokļu maksātāju naudu, ar katru gadu tikai pieaug. 2015. gadā transporta un dzīvokļu kompensācijās izmaksāti 295 298 eiro. Pērn – jau par 7% vairāk, proti 318 000 eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm