tv3.lv

Rīgas budžets 2022: kapitālsabiedrības energokrīzē neiekasēs no iedzīvotājiem soda procentus

26. janvārī 13:40

Lai mazinātu energokrīzes ietekmi uz iedzīvotāju ģimeņu budžetiem, Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības neiekasēs no iedzīvotājiem soda procentus, šodien preses konferencē teica Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Rīgas dome trešdien, 26. janvārī, lemj par galvaspilsētas budžetu 2022. gadam, kurā viens no galvenajiem izaicinājumiem ir elektrības un komunālo maksājumu pieaugums, kas ietekmē gan iedzīvotājus, gan pašvaldības iestādes un uzņēmumus. Šā gada budžeta galvenās prioritātes, kā uzsver Rīgas domes amatpersonas, ir iedzīvotāju drošība – sociālais atbalsts un satiksmes infrastruktūras uzlabošana, kā arī pašvaldības konkurētspējas paaugstināšana, palielinot atalgojumu policistiem, mediķiem, sociālajiem darbiniekiem un pašvaldības departamentu speciālistiem.

Komunālie maksājumi un elektroenerģija

Komunālo maksājumu un elektroenerģijas izmaksu pieaugums ir milzīgs izaicinājums gan pašvaldības iestādēm, gan Rīgas iedzīvotājiem. Lai kompensētu šo pieaugumu, budžetā piešķirti 9,8 miljoni eiro, kas paredz papildu finansējumu arī mājokļa pabalstam Rīgas maznodrošinātajiem iedzīvotājiem. No šīs summas četri miljoni eiro paredzēti pašvaldības Rezerves fondā.

Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības piedāvās iedzīvotājiem veikt izlīdzinātos maksājumus, nepiemērojot soda procentus, – panākta vienošanās, ka šādu norēķinu veidu piedāvās gan “Rīgas ūdens”, gan “Rīgas namu pārvaldnieks”, gan “Rīgas siltums”. Tas būšot atbalsts tiem iedzīvotājiem, kuri var nomaksāt rēķinus, bet vēlas to izdarīt ilgākā laika periodā.

“Rīgas ūdens”, “Rīgas namu pārvaldnieks” un “Rīgas siltums” piedāvās iedzīvotējiem vienoties par parādu dzēšanu ilgākā laika termiņā, bet soda procentus par kavētiem maksājumiem neiekasēs. Tādējādi iecerēts atbalstīt iedzīvotājus, kuri var nomaksāt rēķinus, bet vēlas to izdarīt garākā laika periodā. Savukārt piešķirot jau esošos pabalstus, kas garantē minimālo ienākumu līmeni, tiks sniegta palīdzība tiem iedzīvotājiem, kuri nonākuši grūtībās un kuru ienākumi nesasniedz valstī noteikto minimumu.

Savukārt piešķirot jau esošos pabalstus, tiks sniegta palīdzība tiem iedzīvotājiem, kuri nonākuši grūtībās un kuru ienākumi nesasniedz valstī noteikto minimumu.

Mārtiņš Staķis
Rīgas domes priekšsēdētājs

“Šis ir drošības un noturības budžets. Tajā ir paredzēti papildus gandrīz 10 miljoni eiro, lai nodrošinātu enerģijas tarifu krīzes risināšanu – pašvaldība palīdz un palīdzēs cilvēkiem. Tāpat paredzēts celt Rīgas domes kā darbavietas konkurētspēju, jo pašvaldības speciālistu atalgojuma līmenis – tai skaitā policijā, būvvaldē, bāriņtiesā un departamentos – iepriekšējos gados ir stagnējis, kamēr kopumā valstī tas ir pieaudzis. Un, visbeidzot, ļoti svarīgi, ka budžetā paredzēti ievērojami līdzekļi arī investīcijām un attīstībai.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Budžeta ieņēmumi

Rīgas pašvaldība šā gada budžetā ieplānojusi 996 miljonu eiro lielus ieņēmumus, kas ir tikai par 11 miljoniem eiro vairāk nekā pērn. Ieņēmumus ietekmē valsts pasākumi nodokļu politikas jomā,tostarp neapliekamā minimuma būtiska palielināšana, kā arī vēl 2021. gadā noteiktā  pašvaldību budžetu īpatsvara samazinājums no 80% līdz 75%.

Budžeta izdevumi

Kopējie budžeta izdevumi plānoti 1,15 miljardi eiro. No tiem visvairāk 397 miljoni eiro paredzēti izglītībai, kam seko līdzekļi satiksmei – 300 miljoni eiro, sociālajai jomai – 121 miljons eiro, mājokļiem – 56 miljoni eiro, kultūrai – 32 miljoni eiro un videi – 15 miljoni eiro. Šogad ievērojami pieaugusi Rīgas iemaksa pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā un sasniegs 97 miljonus eiro.

Atalgojums

Rīgas pašvaldība plāno pakāpeniski palielināt atalgojumu dažādām darbinieku kategorijām, 2022. gadā tam paredzot papildu finansējumu 4,3 miljonu eiro apmērā. Tas ļaus palielināt atalgojumu par 4 līdz 8%. Plānots, ka no 1. janvāra par 10% tiks celts atalgojums pašvaldības medicīnas darbiniekiem, bet no 1. septembra pedagogi saņems par 70 eiro vairāk. Rīgas pašvaldības policijai atalgojuma palielināšanai plānots piešķirt 775 000 eiro, Labklājības departamentam, tostarp sociālo darbinieku atalgojuma palielināšanai – 692 000 eiro, bāriņtiesas darbinieku atalgojuma palielināšanai – 138 000 eiro, bet Pilsētas attīstības departamentam, tostarp būvvaldes darbinieku atalgojuma palielināšanai – 428 000 eiro. Šogad veselības apdrošināšanas polises varēs saņemt arī izglītības iestāžu tehniskie darbinieki.

Sociālā joma

Salīdzinot ar 2021.gada plānoto budžetu, dažādiem izdevumiem sociālajā sfērā šogad piešķirti papildu 8,7 miljoni eiro, kopā Rīgas pašvaldības budžetā sociālajai jomai paredzot izdevumus 121 miljona eiro apmērā, saglabājot izdevumu īpatsvaru virs 10% no kopējiem izdevumiem. Sociālajiem pabalstiem plānots izlietot 14,5 miljonus eiro, kur lielākais pieaugums plānots mājokļa pabalstam un aprūpei mājās.

Lai palīdzētu sociālajiem partneriem nomaksāt komunālos rēķinus, tiks paaugstināta pašvaldības iepirkto pakalpojumu cena. Plānoti remontdarbi sociālajās iestādēs, jauni sociālie pakalpojumi ģimenēm ar bērniem īpašām vajadzībām. Turpināsies dzīvokļa atbrīvošanas pabalsta izmaksa un tiks palielināts pabalsts politiski represētajām personām no 100 līdz 150 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izglītība

Rīgas pašvaldība arī nolēmusi palielināt līdzfinansējumu vecākiem privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm no 266,69 eiro līdz 307,85 eiro. No  1. septembra ir plānots palielināt skolu un bērnudārzu pedagogu darba samaksu par 70 eiro par likmi. Šogad plānots nodrošināt divu jaunu bērnudārzu atvēršanu ar 340 vietām, kā arī turpināt skolu un bērnudārzu remontus. Sākot jauno mācību gadu, Rīga pedagogiem piešķirs pabalstu 75 eiro apmērā un šim nolūkam atvēlēti 0,9 miljoni eiro. Būs brīvpusdienas visiem pirmsskolas, sākumskolas, pamatskolas, vidusskolas audzēkņiem.

Investīcijas un satiksme

Rīgas pašvaldība 2022. gadā plāno 93,3 miljonu eiro lielas investīcijas, kas ir par 49,8 miljoniem eiro vairāk nekā bija plānots 2021. gada budžetā. Lielu daļu plānoto investīciju veido valsts investīcijas un aizdevumi par Covid-19 krīzes seku mazināšanas projektiem.

  • Turpināsies Austrumu maģistrāles būvniecību, veloceļu “Centrs – Ziepniekkalns” un ”Imanta – Daugavgrīva” izbūve, Skultes pārvada būvniecība un Skanstes teritorijas revitalizācija.
  • Ar ES fondu atbalstu plānots sākt energoefektivitātes paaugstināšanas darbus tādās pašvaldības iestādēs kā Rīgas sporta manēžā, Kultūras centrā “Iļģuciems”, Rīgas 9. vidusskolas ēkā Stāmerienas ielā 8, Rīgas 63. vidusskolas ēkā Baltezera ielā 6, Rīgas Jauno tehniķu centra ēkā Bauskas ielā 88.
  • Plānots finansējums Eiropas nozīmes dzelzceļa infrastruktūras Rail Baltica saistītās pilsētas centra infrastruktūras būvprojekta izstrādei un būvniecībai.
  • Nākamajiem trim gadiem indikatīvi tiek paredzēti 2,35 miljoni eiro 18 augstas gatavības un prioritāro ieceru projektēšanai, piemēram jaunam bērnudārzam Dignājas ielā, Esplanādes tālākai sakārtošanai, apgaismojumam Nordeķu un Ēbelmuižas parkos, Jaunciema dabas lieguma infrastruktūrai, glābšanas stacijas postenim Vakarbuļļos, vides pieejamības uzlabošanai un citiem.
  • Iecerētas aktivitātes uzņēmējdarbības atbalstam – līdzfinansējums privātīpašniekiem ēku sakārtošanai 1,48 miljonu eiro apjomā.
  • 336 000  eiro – inovatīvas ekonomikas attīstības un uzņēmējdarbības atbalstam Rīgā
  • Ielu un tiltu uzturēšanai izdevumi 2021.gadā bija plānoti 17 miljonu eiro apmērā, bet šogad šim nolūkam budžetā paredzēti 24 miljoni eiro.

Pilsētvide

Rīgas domes 2022.gada budžetā paredzēts turpināt projektu ”Rīgas vasara”, būvēt veloinfrastruktūru, sakārtot rotaļu laukumus un nodrošināt plašāku apkaimju izgaismošanu svētkos. Tāpat turpināsies Esplanādes celiņu seguma nomaiņa un tiks remontētas strūklakas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm