Saturs turpinās pēc reklāmas

Rīgā tapis dzīvnieku aizstāvībai veltīts mākslas objekts – milzu lapsa

Rīgā, Lastādijas radošajā kvartālā, tapis pirmais dzīvnieku aizstāvībai veltītais mākslas objekts – milzu lapsa, un tas jau kļūst par iecienītu apskates objektu.

2021. gada 6. janvārī 7:22

To izveidojuši tēlnieki Aleksandrs Marinoha un Oļegs Marinoha, aicinot aizstāvēt dzīvniekus, kas tiek izmantoti kažokādu ieguvē un industriālajā lopkopībā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

“Jā, lapsa ir iemiesojums daudzgadu sapnim par skulptūru, kas būtu veltīta dzīvnieku aizsardzībai,” runa ir īpaši par tiem dzīvniekiem, kuri cieš industriālajās fermās, stāsta organizācijas ”Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere. Lapsas ir vieni no tiem dzīvniekiem, kas ir ieslodzītas šauros metāla būros zvēraudzētavās.

“Latvijā joprojām pastāv šī cietsirdīgā industrija, kas citās Eiropas valstīs ir aizliegta. Un ne velti, jo tā ir pretrunā ar sabiedrības vērtībām: tā piesārņo dabu, moka dzīvniekus. Galu galā mūsdienās ir tik daudz alternatīvas, kā apģērbties un būt skaistam, nenogalinot un nemokot nevienu,” stāsta Krīgere.

Šobrīd Latvijā darbojas deviņas zvēraudzētavas, kurās kažokādu ieguvei pērn atradās kopumā ap 580 000 ūdeļu, lapsu un šinšillu. Katrai lapsai zvēraudzētavu būros atvēlēta vien nepilna kvadrātmetra platība. Šo skulptūru, kura pilsētvidē parādījusies pirms divām nedēļām, brauc apskatīt daudzi, jo, kā atzinuši TV3 aptaujātie iedzīvotāji, gribas ar savām acīm apskatīt gan iespaidīgu skulptūru, gan cilvēki uztraucas par to, kas notiek šajās fermās.

“Mēs noteikti neatbalstām šādu dzīvnieku izmantošanu kažoku izgatavošanai. Dzīvniekiem jādzīvo dabā,” saka Līga.

Savukārt Ainārs bilst: “Kā to varētu nosaukt? Tā ir nežēlība un dzīvnieku spīdzināšana.”

Ideja šai skulptūrai tapusi aptuveni pirms gada. To, iestājoties par labāku pasauli un dzīvnieku aizsardzību, kopā ar tēlniekiem Oļegu un Aleksandru Marinohu veidoja arī simts brīvprātīgo. Šai lapsiņai tika veidots kažoks, kuru viņai neviens neatņems.

Šajā darbā, kopīgi pinot milzu lapsas kažoku no tūkstošiem metāla stieplīšu un kaņepju auklām, iesaistījušies ļoti daudz cilvēku, stāsta tēlnieks Aleksandrs Marinoha. Bet grūtākais bija visas skulptūras daļas piestiprināt pie mājas sienas.

“Sākumā uztaisījām asti, kad bija brīvprātīgo liels spēks. Vajadzēja līst iekšā, no iekšas vajadzēja stiprināt, ar savilcējiem, ar drātīm. Es biju tur iekšā. Tā bija baigā cīņa,” stāsta Marinoha.

Darbs atrodas Rīgā, Turgeņeva ielas 17 pagalmā, un būs apskatāms vēl sešus gadus. Starp citu, ir plāns šajā Lastādijas radošajā kvartālā uztaisīt arī citus mākslas objektus. Kādi tie būs, vēl tiek precizēts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas