Rīgā plānots izveidot Bērnu muzeju, kurā iecerēts jauniešus izglītot par sabiedrības veselību

Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs tuvāko divu gadu laikā plāno izveidot Bērnu muzeju. Šāda tipa iestāde Latvijā līdz šim vēl nav bijusi un tajā iecerēts jauniešus izglītot par sabiedrības veselību.

Bērnu muzejs atradīsies blakus esošajai medicīnas muzeja ēkai. Par tā atrašanās vietu izvēlēta līdzās esošā piebūve, kas celta 60. gadu sākumā un līdz šim izmantota kā saimniecības telpas.

Muzeja vadība neslēpj, ka pašreizējās ekspozīcijas jau ilgstoši ir novecojušas un neviena no tām nav paredzēta tieši bērnu izglītošanai. Pēc viņu teiktā, Latvijā vispār nav neviena muzeja, kas par sabiedrības veselības jautājumiem runātu tieši ar jaunāko paaudzi, tādēļ topošās ekspozīcijas būs paredzētas piecus līdz 12 gadus veciem bērniem.

“Viņas, protams, stāstīs par tām tēmām, kas bērniem tajā vecumā interesē vai uz kurām viņi meklē atbildes. Kā es minēju – kāpēc klasesbiedra mamma ir ratiņkrēslā un vai viņš var arī ar to pabraukt, kāpēc cilvēki bučojās, vai burkānam sāp, vai ko nozīmē zaudējums,” stāsta Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags.

Jaunais muzejs taps aptuveni 400 kvadrātmetru plašās telpās un tajā atradīsies gan laboratorija, gan ekspozīciju zāle. Ēkai būs atsevišķa ieeja, ko pielāgos arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

“Viņas, protams neatbilst nekādām mūsdienu prasībām attiecībā un energoefektivitāti, arī telpu vēdināšanu un apkuri, tāpēc tā, protams ir, tā projekta piņķerīgākā daļa,” norāda arhitekte Brigita Bula.

Lai neveidotos situācija, ka muzeju bērniem veido tikai pieaugušie, idejas par to, ko šajās ekspozīcijās gribētu redzēt, aicināti izteikt arī skolēni.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Būtu ļoti forši tur ielikt šo Covid-19, jo tur daudz var iemācīties, te ir skeletu istaba, kur ir gan bērnu, gan dzīvnieku skeleti, te ir mēris, tā kā par to slimību, un te ir “Escape room”,” saka skolniece Anna Klaudija.

“Varētu kaut kādu – kas jādara piemēram, ja cilvēks guļ uz zemes un kas viņam noticis, varētu pastāstīt par to, kas jādara,” teic Alberts.

Muzeja ēkas pārbūvei Veselības ministrija piešķīrusi 650 000 eiro. Lai iekārtotu iekštelpas, būs vajadzīgi vēl vairāk nekā 800 000 eiro, kurus iecerēts piesaistīt no Eiropas fondiem. Ja darbi notiks bez aizķeršanās, jaunais muzejs savas durvis vērs 2024. gada izskaņā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm