Saturs turpinās pēc reklāmas

Rīgā jāmodernizē tūkstošiem veco liftu; izmaksas – lielas

Tuvojas brīdis, kad spēkā stāsies stingrākas drošības prasības vecajiem liftiem, un daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāji aicina iedzīvotājus būt saprotošiem, kad savos ikmēneša rēķinos ieraudzīs summu lifta tehniskā stāvokļa uzlabošanai, vēsta TV3 Ziņas.

2021. gada 27. novembrī 8:40

Pilnīgi visu daudzdzīvokļu namu un iestāžu vecā tipa liftos Latvijā jau pirmajā aprīlī jābūt uzstādītai abpusējās saziņas iekārtai ar liftu apkalpojošo dienestu 24 stundas diennaktī. Tas ir jāievieš vairāk nekā 3800 liftu. Tā kā vairumā gadījumu vēl nav pat sākta dispečeriekārtu uzlikšana, ir liela varbūtība, ka jau pēc dažiem mēnešiem šie lifti tiks aizliegti lietošanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Normunds Freibergs, ekonomikas ministrijas iekšējā tirgus departamenta pārstāvis

“Ja nav līdzi mobilā ierīce un notiek kāda avārija liftā vai negadījums, tad būtu labi, ka no paša lifta varētu sazināties ar avārijas dienestu, kas, attiecīgi, novērstu situāciju ar palīdzēšanu izkļūt no lifta.”

Vienas saziņas sistēmas cena variē no 600 līdz 2000 eiro. Pretestību šai jaunajai prasībai pauž uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks”. Tas cenšas pārliecināt par bīstamo iekārtu uzraudzību atbildīgo Patērētāju tiesību aizsardzības centu, ka tiešsaites saziņas iekārta ar liftu dispečerdienestu ir nevajadzīga naudas izšķiešana.

Krists Leiškalns, “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis

“Runa ir ne tikai par pašu iekārtu, bet vēl arī par instalāciju, kas ir finansiāli ietilpīgi. Šīs iekārtas ir ne tikai jāuzstāda, bet būs vēl arī papildu izmaksas katru mēnesi par šo sistēmu uzturēšanu, līdz ar to šīs izmaksas ir relatīvi ļoti lielas.”

“Rīgas namu pārvaldniekam” ar šādām iekārtām būtu jāaprīko 1400 liftu. Izmaksas var sasniegt pat divus miljonus eiro. Šo summu nāktos apmaksāt dzīvokļu īpašniekiem, jo lifts ir kopīpašums.

Krists Leiškalns, “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis

“Šīs izmaksas, ņemot vērā to kopējo dārdzību, kas varētu nākt klāt, ir daudzi desmiti eiro rēķinos. Brīdī, kad nāksies veikt šos komunālos maksājumus, rēķins varētu pieaugt par vairākiem desmitiem eiro.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Lielākais privātais namu apsaimniekotājs “Civinity” ir viens no retajiem valstī, kas sācis pildīt prasību, un no savā uzraudzībā esošajiem 360 liftiem 40% jau esot aprīkoti ar dispečeriekārtām. To dara bažās – jo tuvāk nāks pirmais aprīlis kā prasības ieviešanas termiņš, jo dārgāk maksās sistēmu uzlikšana. To nesāpīgi izjūt tie daudzdzīvkļu nami, kuros izveidots uzkrājumu fonds vai arī ēkā ir daudz stāvu ar skaitliski daudz dzīvokļiem.

Gatis Roze, “Civinity” dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs

“Skaidrs, ka mums ir arī mazākas mājas, ar 12 dzīvokļiem, un tur ir jādomā par kādu risinājumu ilgtermiņā. Vienā maksājumā uzlikt pa 100 eiro uz 12 dzīvokļiem, tas ir slogs, tas tiešām ir slogs. Tur jāpieiet individuāli, tāpēc katru gadījumu skatāmies atsevišķi. Aprēķinām, cik varētu izmaksāt šis maksājums uz vienu dzīvokli. Ja sanāk virs 40, 50 vai 60 eiro uz dzīvokli, mēs sadalām divos, trīs vai četros mēnešos.”

Pretstatā “Rīgas namu pārvaldniekam”, “Civinity” atbalsta jauno prasību par liftu aprīkošanu ar dispečeriekārtu. Taču šīs nav vienīgās izmaiņas. No 1.aprīļa visiem lifti, kas uzstādīti pirms 2000.gada, jāveic padziļināta tehniskā analīze. Daudzviet tas notiks pirmo reizi. Ja speciālisti konstatēs problēmas, liftu nāksies modernizēt, un šīs izmaksas var pat sasniegt 10 000 par vienu iekārtu. Ja noteiktajā termiņā uzlabojumi nebūs veikti, liftu slēgs.

Gatis Roze, “Civinity” dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs

“Galvenā doma – beidzot esam sākuši domāt par to, nepietiek ar to, ka ieliekam liftā jaunu apgaismojumu un pogas, bet ir jādomā par mehānisko daļu. Tā ir nolietojusies un noteikti jāmaina. Sākot ar trosēm, beidzot ar elektroniku, pa vidu arī ķērāji, kas nepilnību gadījumā aptur to liftu.”

Lai dzīvokļu īpašniekus nesagaida izmaksu šoks, namu apsaimniekotāji lūdz cilvēkus jau tagad pakāpeniski sākt iemaksāt lielākas summas mājas uzkrājumu fondā. No jaunajām prasībām liftiem izvairīties nevarēs, jo valsts sola to ievērošanu kontrolēt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas