Rīgā atklāj divas brīvdabas fotoizstādes par barikāžu laiku

Pieminot Atmodas laika barikāžu 31. gadskārtu, Rīgā pie Brīvības pieminekļa un Doma laukumā atklāta īpaša fotoizstāde. Tajā apskatāmi desmitiem dažādu autoru tvertie mirkļi no tā trauksmainā laika, kad izšķīrās Latvijas liktenis. Daži no šiem unikālajiem kadriem radās pavisam nejauši, vēsta TV3 Ziņas.

No šodienas līdz 25. janvārim fotoizstāde “Barikāžu 14 dienas un naktis” apskatāma Brīvības laukumā, kur fiksēta 1991. gada barikāžu kulminācijas dienu hronoloģija. Otra fotoizstāde “Barikādes un to dalībnieki” ir Doma laukumā – vērienīgs fotostāsts par 1991. gada barikādēm Rīgā un Latvijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Fotoizstāžu kurators ir Ilmārs Znotiņš, arī viņa darbi tur apskatāmi. Viens no spilgtākajiem kadriem – bruņots omonietis uz bruņutehnikas, naktī, braucot pa Vecmīlgrāvja tiltu. Turpat netālu bija spontāna apšaude, kurā omonieši nošāva vadītāju Robertu Mūrnieku.

Ilmārs Znotiņš
fotogrāfs

“Pilnīgā tumsā no nekurienes iznirst bruņumašīna, es neredzēju to kaujinieku, kas sēdēja. Es nezinu, vai būtu bildējis, ja redzētu viņu tur! Bija tumšs, jābildē ar zibspuldzi. Kad filmiņa attīstīta, bilde izgatavota, tad tikai sapratu, ko esmu nobildējis!”

Vecākā gadagājuma apmeklētājiem šos foto redzot, daudz emociju. Daži pat nevar valdīt asaras, atceroties trauksmainos notikumus.

Izstādē apkopoti vairāku desmitu autoru darbi, un organizatorus pārsteidz, cik liela bija iedzīvotāju atsaucība uz lūgumu iesūtīt attēlus, kas nogūluši ģimenes fotoalbumos.

Renārs Zaļais
1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents

“Ar domu, atrast vēl kādas jaunas, neredzētas fotogrāfijas. Un mums arī daudz fotogrāfiju atsūtīja! Kāda daļa no tām ir arī šajā izstādē. Autoru daudzums izstādē ir ļoti liels!”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izstādi apmeklēja arī Valsts prezidents, kurš aicina ikvienu iedzīvotāju novērtēt šā vēsturiskā brīža nozīmību.

Egils Levits
Valsts prezidents

“Vienreizējs piemērs Latvijas un pasaules vēsturē, ka šādā veidā tauta ne īpaši organizēti, spontāni, nāca palīgā savai valstij! Ja paskatāmies spēka samērus, kas ir Latvija un kas ir Krievija, ar visu armiju, čeku un tā tālāk, redzam, ka tas ir gandrīz neiespējami. Bet neiespējamais kļuva iespējams tajā laikā!”

Uz izstādi ar interesi noraugās arī jaunieši, kuriem tā jau šķiet tāla vēsture.

“Zinu, ka 1991. gadā notika, šajā rajonā. [Ja būtu tagad tādas barikādes, tu ietu? – red.] Iespējams! Nu jā, jo tas tomēr svarīgi,” norāda Marija un Amanda.

Izstādes organizatori cer, ka publicētajos lielformāta darbos, kur bieži vien redzami iespaidīgi barikāžu dalībnieku pūļi, cilvēki atpazīs sevi, paziņas, un par to ziņos barikāžu muzejam, kura kontaktus var atrast mājaslapā barikades.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm