Saturs turpinās pēc reklāmas

PTAC aicina neaizņemties naudu svētku svinībām

Iedzīvotāju paradums svinēt svētkus uz parāda liecina par sabiedrības zemo finanšu pratību, uzskata Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa, aicinot iedzīvotājus neaizņemties naudu svētku svinībām.

2018. gada 4. decembrī 10:45

“Šā gada sākumā PTAC uzsāka informatīvi izglītojošu kampaņu “Sauc lietas īstajos vārdos”, kurā aicināja iedzīvotājus izvērtēt savu finansiālo ilgtspēju, lemjot par naudas aizņemšanos. Arī svētkos esam nolēmuši aktualizēt šo tēmu, lai mainītu sabiedrības ieradumu svētkos pārtērēties. Ikviens, kurš apsver iespēju nosvinēt svētkus uz parāda, ir aicināts apmeklēt mājaslapu “parads.lv”, kur ātri un vienkārši varēs noskaidrot, cik patiesībā gala rezultātā izmaksās svētku svinības uz parāda. Nepiedzīvo svētku brīnumu ar parādu, izturies atbildīgi pret savām finansēm,” teic Vītoliņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

PTAC arī informē, ka atbilstoši centra veiktās aptaujas datiem naudu svētku tēriņiem Latvijā mēdz aizņemties 18% iedzīvotāju, tostarp pamatā naudu svētku tēriņiem aizņemas iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem, proti, ar ienākumiem līdz 300 eiro mēnesī.

Pēc aptaujas datiem, visbiežāk (8%) naudu svētku vajadzībām iedzīvotāji aizņemas no nebanku aizdevējiem, ņemot ātro kredītu, atverot kredītlīniju vai izmantojot līdzvērtīgu pakalpojumu. Nākamie populārākie aizdevēji minēti ģimenes locekļi, draugi un paziņas (5%) un bankas (5%), kur tiek ņemts patēriņa kredīts, noformēta kredītkarte vai izmantots kāds cits pakalpojums. Tāpat cilvēki mēdz iegādāties preces līzingā (4%) vai aizņemties naudu no darba devēja (2%).

Lielākoties svētku vajadzībām iedzīvotāji mēdz aizņemties summu no 51 līdz 100 eiro – tā norādījuši 35% no naudas aizņēmējiem. Lielākas summas, no 501 līdz 1000 eiro aizņemas 7% aizņēmēju.

Atbilstoši aptaujas datiem visbiežāk naudas aizdevums tiek ņemts dāvanu iegādei – 57% aizņēmēju norādījuši, ka primārais mērķis ir dāvanas ģimenes locekļiem vai draugiem. Nākamais populārākais aizņēmuma ņemšanas iemels ir svētku mielasts (40%), kā arī neparedzēti svētku izdevumi (31%). Visretāk iedzīvotāji aizņemas naudu sevis un ģimenes locekļu sapošanai uz svētkiem – šādu iemeslu norādījuši 7% no aizņēmējiem.

Savukārt biežākais motīvs, kas pamudinājis aizņemties, ir svētku atlaides – šādu motivāciju norādījuši 25% no aizņēmējiem. Nākamais biežāk sastopamais iemesls ir “gribu ģimenei radīt svētkus” (22%) un “kaut kā ir jāpārdzīvo svētki un svētku tēriņi” (18%).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Aptauja 2018. gada oktobrī, pēc PTAC pasūtījuma, veica kompānija “PHD Latvia”, internetā aptaujājot 719 respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas