Saturs turpinās pēc reklāmas

Privātās medicīnas sektors iebilst rosinājumam ierobežot mediķu iespējas strādāt vienlaikus valsts un privātajā sektorā

Veselības ministrijas (VM) paspārnē šobrīd notiek diskusijas par būtiskām izmaiņām ārstu darbā. Izskanējis priekšlikums ierobežot mediķu iespējas strādāt vienlaicīgi valsts un privātajā sektorā.

2018. gada 4. jūlijā 19:01

Šādi varbūt tiktu panākts, ka ārstu sniegtie valsts apmaksātie pakalpojumi kļūtu pieejamāki un pacientiem nebūtu jāgaida garās rindās. Privātās medicīnas pārstāvji gan iesaka nesteigties ar šādiem eksperimentiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

No VM ieceres, kas noteiktu, ka mediķi valsts apmaksātus pakalpojumus var sniegt tikai vienā ārstniecības iestādē, vislielākās ieguvējas būtu universitāšu slimnīcas, piemēram, Austrumu slimnīca, jo tām tiktu novirzīta nauda. Savukārt lielākajiem spēlētājiem privātajā sektorā, kā piemēram, “Veselības centrs 4” vai “ARS”, apgrozījums būtiski saruktu.

Šobrīd vairums ārstu strādā vairākās medicīnas iestādēs un pacientus pieņem ne tikai valsts slimnīcās, bet arī savās privātpraksēs vai privātklīnikās. Viens no VM sagatavotajiem priekšlikumiem paredz ierobežot ārstu iespējas sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus vairākās ārstniecības iestādēs vienlaikus, tādējādi maksimāli nodrošinot gan ambulatorā, gan stacionārā veselības pakalpojuma pieejamību vienā ārstniecības iestādē.

Daina Mūrmane-Umbraško
VM Valsts sekretāra vietniece

Ja ārstam ir ceļā jāpavada no vienas ārstniecības iestādes uz otru, piemēram, divas stundas, šajā laikā ārsts var pieņemt vēl pacientus. Ja stundas laikā viņš vidēji pieņem četrus piecus pacientus, tad skaidrs, ka patiesībā ārsts var pieņemt kādus desmit pacientus, laikā, kad viņš pārvietojas no vienas iestādes uz otru. Viņš var vienu dienu strādāt Jelgavas reģionālajā slimnīcā un otru dienu Valmieras reģionālajā slimnīcā, šinī gadījumā būtu svarīgi, ka viņš vismaz vienas dienas ietvaros milzīgi nepārvietojas starp ārstniecības iestādēm.

Kā norāda Austrumu klīniskās slimnīcas vadītājs Imants Paeglītis, šobrīd slimnīcai lielas problēmas sagādā sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus tādā apjomā, kā valsts ir gatava to darīt, jo uz vietas ikdienā trūkst ārstu, un pacientu pieņemšanas laiki ir pārāk īsi.

Imants Paeglītis
Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs

Mēs pilnībā atbalstām šo ieceri, jo tādējādi ārstu resurss netiek sadalīts vairākās vietās. Tas ir tikai pareizi, ka valsts apmaksātos pakalpojumus ārstam būtu jāsniedz vienuviet. Uzskatām, kā tā mums būs daudz lielāka iespēja noturēt esošos ārstus un varbūt pat atgūt atpakaļ tos ārstus, kas ir aizgājuši strādāt uz privātajām iestādēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Pret šo ideju gan asi iebilst medicīnas privātās medicīnas sektors. Tas esot mēģinājums mākslīgi pārvirzīt naudu, kā rezultātā cietīs pakalpojumu kvalitāte, jo iztrūks konkurence starp ārstniecības iestādēm.

Ronalds Mačuks
“Onkoklīnikas” ginekologs

Tas būtu cilvēcīgi, ja mēs varētu nobalsot ar savu nodokļos maksātu naudiņu un aiziet uz to klīniku un pie tā ārsta, pie kura mēs vēlamies. Jo tā ir mākslīga ietekmēšana no ārpus un piesaistīšana konkrētai vietai.

Privātās medicīnas iestādes sniedz aptuveni trešdaļu no tā veselības aprūpes pakalpojumu kopuma, ko apmaksā valsts. Nav noslēpums, ka mediķi izvēlas pacientus pieņemt vairākās ārstniecības iestādēs, tostarp privātklīnikās, tieši atalgojuma dēļ. Kā norāda “Veselības centra 4” vadītājs Māris Rēvalds, VM priekšlikums izskatās pēc mēģinājumu panākt, lai  mediķi brīvprātīgi piespiedu kārtā strādātu tikai valsts maizē.

Rēvalds min: “Ar cilvēkresursiem ir jārīkojas ārkārtīgi piesardzīgi, tā ir lielākā vērtība Tieši cilvēki un tieši cilvēkresursu trūkuma dēļ mēs redzam galveno problēmu veselības aprūpē, – kas ir pieejamības ierobežojumi. Šīs garās rindas ir tāpēc, ka trūkst ārstniecības personas, kas ir gatavs un gribētu strādāt par šo niecīgo atalgojumu. Tā ir galvenā problēma. Ja mēs viņiem laupīsim iespēju strādāt vairākās vietās, rezultāti var būt ne tādi, kā mēs gaidījām.”

VM izveidotā darba grupa vēl turpinās apspriest pretrunas raisījušo jautājumu par veselības aprūpes finansējuma sadali starp valsts, pašvaldības un privātajām klīnikām. Pēdējās šo priekšlikumu sauc par nepārdomātu un sola asi iebilst.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas