Premjers piedāvā pusi solītā algas pielikuma mediķiem. Viņi nav gatavi kompromisiem

Ar valsts augstākajām amatpersonām šodien tikās mediķi. Viņi vēlas panākt risinājumu sasāpējušajam algu jautājumam. Abām pusēm pieņemama risinājuma joprojām nav, un ārsti turpina gatavoties protesta akcijām. Politiķi piedāvā kompromisu, pārdalot valsts finansējumu tā, lai mediķiem tiktu vismaz puse solītā algu pielikuma.

2019. gada 5. novembrī 19:22

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) mediķu organizācijas pie sarunu galda aicināja ar konkrētu piedāvājumu ārstu atalgojuma celšanai. Pēc viņa teiktā, vienīgais risinājums, nepalielinot nodokļus, ir naudas pārdale no citām jomām. Patlaban šādi izdevies rast vēl papildu 18 miljonus eiro. Kopskaitā tie ir 60 miljoni tikai algām, kas ir puse iepriekš solītās summas. Ar šo summu būtu iespējams minimālā atalgojuma slieksni vidēji palielināt par 10, gaidīto 20 procentu vietā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Vakardien koalīcija pavadīja garās sēdes, kopumā mēs vienojāmies pārdalīt naudu un palielināt tieši algām kopējo summu,” pauda Kariņš.

Viens no avotiem, kur gūt papildu finansējumu, ir valsts kapitālsabiedrības, kā arī Latvijas Banka – tām lūgs pārskatīt izmaksājamo dividenžu apmēru, ņemot vērā ekonomisko situāciju. Savukārt Ārlietu ministrija uz vēlāku laiku pārcēlusi vēstniecības atvēršanu Austrālijā.

“ECB augustā paziņoja, ka turpinās uzpirkt parādzīmes. Ministrija savas prognozes parāda uzturēšanai ir samazinājusi, tāpēc esam lūguši Latvijas Banku pārskatīt savas peļņas prognozes,” saka finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Uzklausījuši politiķu sakāmo, mediķi tomēr no savas pozīcijas neatkāpās – viņi sagaida visu solīto algas pielikumu un protestu neatcels.

“Šobrīd nav jautājuma par kompromisiem. Mēs esam stingri runājuši par 20%, pie tā mēs pieturēsimies. Vienošanos neesam panākuši, 7. novembrī protesta akcija saglabājas, tiekamies pie Saeimas,” norāda Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Rācenis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs visi esam vienoti savā pozīcijā. Mēs turpināsim runāt un runāsim ar kolēģiem no visas Latvijas,” norādīja Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

“Tajā nav nekā slikta, ka, paužot savu viedokli, to paudīs likumā pieļaujamā veidā pie Saeimas. Mēs, politiķi, būsim guvuši mācību, ka solījumiem, kurus ietver likumā, ir jābūt blakus finansējuma avotam,” saka veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Vienlaikus jālabo likums, kas iekļauj strīdīgo solījumu. Pēc sanāksmes Ministru kabinetā Latvijas Jauno Ārstu un Latvijas Māsu asociācijas devās uz Rīgas pili, kur viņus uzklausīja prezidents Egils Levits. Ārstniecības personas viņam izstāstīja gaužo situāciju gan ar algām, gan pārslodzi.

“Viņš teica, ka ir skaidrs, ka viņam nav tiešu instrumentu, kā to veikt, bet politiskā līmenī runāt, tas bija viens no solījumiem,” saka Latvijas Jauno Ārstu Asociācijas valdes priekšsēdētājs.

Asociācija arī konkrēti aicināja apturēt budžeta projekta skatīšanu otrajā lasījumā Saeimā. Uz to prezidents pagaidām vēl atbildi nesniedza.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm