Policija: suicidālo spēli "Zilais valis" Latvijā neizplata un neorganizē pieaugušie, ar to dalās paši bērni

Pēdējo nedēļu laikā policija saņēmusi daudz satrauktu vecāku zvanu par suicidālo spēli “Zilais valis”, kuras ietvaros bērnus aicina nodarīt sev fiziskas mokas vai pat pašnāvību. Policija akcentē, ka, veicot izmeklēšanu, nav atklājušies nekādi pierādījumi, ka šādas aktivitātes provocētu pieaugušie, profesionāli noziedznieki vai ļaundari. Savas muļķības vai joka pēc par spēli viens otram ziņo paši bērni, bet līdz šim spēle upurus nav prasījusi.

2017. gada 27. februārī 19:02

“Zilais valis”, dēvēta arī par “nāves spēli”, ir Krievijā aizsākta destruktīva spēle, kuras dalībnieki lielākoties ir bērni un pusaudži. Zilais valis šai nāves spēlei kā nosaukums izvēlēts, jo dzīvniekiem esot tieksme masveidā izmesties krastā un nomirt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Intrigas vadīti, jaunieši iesaistās dažādos čatos jeb interneta domubiedru forumos, kuros tiek aicināts veikt dažādas sāpīgas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām, kuros redzamas rētas. Krievijā šī spēle prasījusi jau vairāku jauniešu dzīvību, un runas par sērgas izplatību Latvijā uzņēmušas pamatīgus apgriezienus.

“Bažām pamata nav. Neesam konstatējuši nevienu cilvēku, kuras mērķis būtu organizēt jauniešu saraksti, lai viņi nodara miesas bojājumus. Šādas personas nav. Esam saskārušies, kad jaunieši, savstarpēji apmainoties ar informāciju, viens otru izaicina un draud. Tie ir tādi paši bērni, kuri joka vai muļķības pēc to ir izdarījuši,” teic Valsts policijas prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevičs.

Likumsargi gan iesaka vecākiem nezaudēt modrību un aicina nekavējoties ziņot likumsargiem vai Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, ja konstatēta bērna piedalīšanās šādās spēlēs.

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tā galvenokārt populāra krieviski runājošo jauniešu vidū. Bērnu tiesību aizstāvji uzsver, ka problēmas sakne meklējama vecāku nevērīgajā attieksmē pret savām atvasēm.

“Mēs ļoti labi atceramies, kā pērn tika runāts par “Pokemon” spēli, kur pat pieaugušie ar pieri skrēja sienā. Svarīgi nav, kāda parādība ir aiz loga, bet – ko darām, laiks, ko pavadām ar bērnu, tas pats no sevis neradīsies,” saka VBTAI vadītāja Ilona Kronberga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kronberga uzsver, ka tīņi, kas ar savu dzīvi ir apmierināti, pret šādām destruktīvām spēlēm esot imūni.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm