Policija: Gada tumšajos mēnešos palielinās privātmāju apzagšanas risks

Mājokļu apzagšanu skaitam valstī pēdējo gadu laikā ir tendence samazināties, tomēr rudenī, ziemā un agrā pavasarī salīdzinājumā ar vasary, mēdz pieaugt zādzību skaits no privātmājām, atgādina Valsts policijā.

2021. gada 1. oktobrī 11:45

Zagļi tumsas aizsegu izmanto savā labā, lai novērotu privātmājas un nemanāmi bez aculieciniekiem izdarītu noziegumu. Tāpēc Valsts policija aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un manot aizdomīgas personas vai automašīnas, kurās sēdošās personas novēro svešu īpašumu, vai arī veic citas aizdomīgas darbības, nekavējoties zvanīt policijai pa tālruņa numuru 110! Tāpat iedzīvotāji ir aicināti ievērot tradicionālos mājokļa drošības principus!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 2. biroja 2. nodaļas priekšnieks Sergejs Smirnovs norāda, gada tumšajos mēnešos – rudenī, ziemā un agrā pavasarī, vērojams zādzību no privātmājām skaita pieaugums, kamēr zādzību skaits no dzīvokļiem paliek nemainīgs. “Mēs redzam, ka vasarā zādzību skaits no privātmājām parasti ir mazāks, jo ir gaišs, cilvēki pavada vairāk laiku dārzā un atpūšas. Tas samazina iespējas zagļiem nepamanītiem piekļūt svešajiem īpašumiem. Sākoties rudenim, iespēja tikt apzagtam pieaug, tāpēc saimniekiem ir īpaši jāparūpējas par drošību,” atzīst Smirnovs.

Valsts policija privātmāju saimniekiem atgādina galvenos mājokļu drošības nosacījumus!

  1. Aizslēdziet mājas durvis un aizveriet logus! Gan atstājot māju uz pavisam īsu laiku, gan atrodoties iekšā, mājas durvīm vienmēr ir jābūt aizslēgtām! Laikā, kad mājās neviena nav, nedrīkst atstāt logus vēdināšanas režīmā, jo viens no populārākajiem veidiem, kā ļaundari iekļūst mājoklī, ir atspiežot vēdināšanas režīmā atstātus logus un nenoslēgtas balkona durvis. Tāpat jāparūpējas, lai tajos stāvos, kuros neatrodaties, visi logi būtu aizvērti.
  2. Ierīkojiet signalizāciju un neaizmirstiet to ieslēgt! Mājoklī ieteicams ierīkot signalizāciju. Turklāt tai ir jābūt aktivizētai visos stāvos, kuros neatrodaties. Tendence liecina, ka zādzības tiek izdarītas arī brīžos, kad saimnieki ir pārradušies mājās un atslēguši drošības sistēmu. Zagļi var iekļūt pirmajā stāvā, piemēram, uzlaužot durvis, kamēr ģimene uzturas otrajā stāvā, vai arī otrādi – kamēr saimnieki atrodas pirmajā stāvā, iekļūt otrajā stāvā, atspiežot logus.
  3. Tāpat ieteicams ierīkot kvalitatīvas videonovērošanas kameras, lai zādzības gadījumā policijai būtu vieglāk atklāt noziegumu.
  4. Vērtīgas mantas glabājiet drošā vietā! Parasti garnadži nozog vērtīgas un viegli aiznesamas mantas – naudu, juvelieristrādājumus un IT tehniku. Tāpēc, ja Jūsu mājās ir šādas vērtīgas mantas, ieteicams tās glabāt kvalitatīvā seifā, kas piestiprināts pie nesošās sienas vai grīdas. Ja seifa nav, vismaz jāpaglabā šīs lietas tālāk no zagļa acīm.
  5. Aizvelciet aizkarus! Tumšajās pēcpusdienās un vakaros ieteicams aizvilkt aizkarus, lai zagļi nevarētu izpētīt mājas iekārtojumu, saimnieku ikdienas paradumus un vērtīgās mantas. Pirms zādzības izdarīšanas ļaundari bieži vien iepriekš nolūko konkrēto mājokli. Tāpat varat imitēt mājas iemītnieku klātbūtni, piemēram, atstājot ieslēgtu gaismu.
  6. Palūdziet kaimiņiem pieskatīt mājokli!
  7. Tāpat atbalsts mājokļa drošībā var būt pie mājas izvietoti kustības sensori un mājas pirmo stāvu logu un stikla durvju aplīmēšana ar drošības plēvi. Stikla durvīs nedrīkst no iekšpuses atstāt atslēgas slēdzenē.

Redzot aizdomīgas automašīnas un personas, kas novēro svešus īpašumus, jāmēģina piefiksēt svarīgas detaļas, piemēram, automašīnu numurus, un nekavējoties jāzvana policijai pa tālruņa numuru 110. Ikviens šāds zvans, arī par vēl neizdarītu noziegumu, var palīdzēt policijai aizturēt noziedzniekus.

Valsts policijas statistika liecina, ka 2020. gadā Latvijā tika reģistrētas 1495 zādzības no mājokļiem, tostarp no dzīvokļiem, privātmājām, vasarnīcām, šķūnīšiem u.c. To skaitā 1127 zādzības bija izdarītas Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā, proti, Rīgā vai Pierīgā. Savukārt 2019. gadā valstī reģistrētas 1827 zādzības, no kurām 1067 zdarītas Rīgas reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm