Pirmo reizi Latvijas armijā garīgo aprūpi uzņemas sieviete

Tā ir kliedzoša atbilde luterāņu baznīcas liegumam ordinēt sievietes – šādi Iļģuciema sieviešu cietuma kapelāne Rudīte Losāne raksturo to, ka pirmo reizi vēsturē Latvijas armijā garīgo aprūpi uzņemas sieviete.

Latvijas armijā kopš janvāra sākuma ir jauna kapelāne – Estere Pumpura.

“Es nekad mūžā neesmu pārbaudīta tik daudz, kā šī pusgada laikā,” norāda kapelāne. Pēc daudzām pārrunām un armijas testiem, Pumpura šā gada janvāra sākumā tika uzņemta Nacionālo bruņoto spēku militārās policijas kapelāna amatā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Man tētis un brāļi bijuši zemessargi ilgus gadus, un blakus tās lietas ir notikušas,” Estere norāda, ka armija viņai nav kaut kas pilnīgi svešs, taču tik un tā jaunums. Sākotnējie iespaidi ir pozitīvi, jaunā kapelāne armijas rindās jūtas gaidīta.

“Visi mani sagaidījuši ļoti draudzīgi, neesmu saskārusies ar tādu situāciju – tāpēc, ka esmu sieviete, tāpēc mazāk kompetenta vai nespētu kaut ko izdarīt,” saka NBS militārās policijas kapelāne.

Lēmums pieņemt vai atteikties no piedāvājuma kļūt par kapelāni Esterei bija jāpieņem aizvadītajā jūnijā, pāris dienu laikā, viņa izlēma ātri.

“Mani tas interesēja, es esmu veselu pētījumu uzrakstījusi par kapelānu darbu,” saka kapelāne.

Bruņoto spēku virskapelāns Elmārs Pļaviņš skaidro, ka iecere kapelāna amatā uzņemt sievieti nācis no bruņoto spēku vadības. “Man teica, kāpēc nav neviena sieviete pa šiem ilgajiem gadiem virskapelāna kungs? Es teicu, viss būs,” norāda Pļaviņš.

Šajā gadījumā izrādījās, ka bruņoto spēku vadība izrādījās noteicošāka par luterāņu baznīcas sinodi.

2016. gadā luterāņu baznīcas satversmē nostiprināts liegums ordinēt sievietes mācītāja amatā. Taču kapelāns ir baznīcas kalps ārpus baznīcas, tāpēc luteriskās baznīcas vadībai nākas samierināties ar jaunās kapelānes iecelšanu amatā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šis ir jautājums tikai par kapelānu dienestu, un, kad šo informāciju saņēma arhibīskaps, tad nekāda negatīva reakcija nebija,” saka Pļaviņš.

“Man liekas, šis Esteres fenomens ir īpašs,” Iļģuciema sieviešu cietuma ilggadējā kapelāne Rudīte Losāne Esteres kļūšanā par bruņoto spēku kapelāni saskata svarīgu pavērsienu. Laikā, kad luteriskās baznīcas vadība cenšas iegrožot sievietes, jauna sieviete kļūst par kapelāni vietā, kur tas līdz šim nebija teju iedomājams.

“Viens no argumentiem, kāpēc sieviete nevar būt kapelāne, tāpēc, ka sieviete nevar audzināt vīrieti un garīgi vadīt, un šis ir tiešām kliedzošs fakts uz baznīcas liegumu, ka sieviete ir aicināta kalpot bruņoto spēku vīriešu aprūpē,” bilst Losāne.

Armijas kapelāna pienākumi tiešām nav viegli. Esterei ir jābūt tur, kur ir karavīri, ja kareivji dosies misijā uz kādu karsto punktu, tad arī virsleitnantei Esterei būs jādodas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm